Biometrikus útlevelek Romániában is: hallgatólagos elfogadással
"A jogszabály 'átment' a felsőházon a kormány által javasolt formában, annak ellenére, hogy nem kapta meg a sarkalatos törvény elfogadásához szükséges 69 szavazatot. De hétfő volt az utolsó nap, amikor dönthettünk a biometrikus útlevelekről szóló kormányrendelet elfogadásáról" – magyarázta a szenátus plenáris ülése után Cseke Attila RMDSZ-szenátor. – "Amikor csatlakoztunk az Európai Unióhoz, bizonyos jogaink lettek, például vízum nélkül utazhatunk a közösségen belül. De úgy tűnik, egyesek nem értik: ugyanabban a pillanatban kötelességeket is vállaltunk. Kétéves lemaradást kell pótolnunk, hogy bevezessük az útleveleket, amelyek egyébként 24 tagállamban használnak, csak Bulgáriában és Cipruson nem, de úgy godolom, azok, akik a rendelet ellen szavaztak, ezzel nincsenek tisztában. Ezt kell hogy mondjam, hiszen 16 ellenszavazatot és 7 tartózkodást jegyeztek. Egyébként az RMDSZ-frakció volt az egyetlen, amely teljes létszámban jelen volt és igennel szavazott" – nyilatkozta Cseke Attila. A szenátor emlékeztetett: kérte a közigazgatási és belügyminisztérium illetékeseit, hárítsák el a technikai akadályokat, hogy az útleveleket továbbra is 10 éves időtartamra állíthassák ki (ne csak 5 évre).
Amint a szenátor pénteki sajtótájékoztatóján (újságírói kérdésre válaszolva) elmondta, a leköszönt kormány megváltoztatta a digitális arc- és ujjlenyomatot is tartalmazó, központilag, egyetlen helyen kibocsátott útlevelek előállításának rendszerét. Több sikertelen közbeszerzési eljárás után az állami nyomda (Imprimeria Naţională) megvásárolta a szükséges korszerű berendezést, és ezáltal gyártási költségek is darabonként kb. 60 euróra csökkentek.
Magyarországon 2006. augusztus végétől vezették be a biometrikus útleveleket, amelyekben egy elektronikus csip is tartalmazza az okmány tulajdonosának fotóját, nevét, születési idejét és a többi ismertetőjegyet.
Az Egyesült Államok az országot ért 2001. szeptember 11-i terrortámadás után törvénnyel tette kötelezővé azon 27 ország állampolgárai számára, akik egyébként vízummentességet élveznek, hogy a 2005. október 25. után kiállított útlevéllel csak akkor utazhatnak be vízum nélkül az Egyesült Államokba, illetve léphetnek be az ország területére átutazóként, ha az úti okmány tartalmazza az utas digitális fényképét vagy egy biometrikus azonosítókat tartalmazó chipet.
Kapcsolódó cikkek
- Harmonizálja az EU a frekvenciák kiosztásának szabályait
- Az EU-Bizottság új szabályokkal könnyíti az internetes értékesítést
- Dinamikusan fejlődik a személyazonosság-kezelési piac
- A tinik által feltöltött személyes adatok akár örökre elérhetők maradnak
- Felére csökkentek a roaming díjak az EU-ban
- "Mr. Bean" a hivatalos spanyol EU-elnökségi weboldalon
- Microsoft kontra EU: 10 év után megegyezés
- Parkinson-kór, epilepszia, fertőző és szívbetegségek: több millió euró a magyar kutatóknak
- Reuters: az EU a jövő héten lezárja a Microsoft-ügyet
- NHH: a fogyasztót védi az új uniós keretszabályozás
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.