Az oktatásban is támogatja az esélyegyenlőséget az informatika
A Microsoft a "Társ a Tanulásban Program" keretében az első 5 évben mintegy 180 millió forintot költött az oktatás támogatására Magyarországon: a projekt célja az, hogy minél gyorsabban terjedjen a digitális írástudás és az informatikával támogatott oktatás, illetve csökkenjen azon diákok száma, akik nem részesülnek technológiai jártasságot adó képzésben, s ezek által javuljon az esélyegyenlőség a magyar iskolákban is.
Merényi Ádám, a cég oktatási csoportvezetője kedden Bécsben, a Microsoft által rendezett fórumon az MTI-nek elmondta, az idei, június végén záródó pénzügyi évben további 40 millió forintot költenek különböző programokra. Az idén már több mint 400 számítástechnika tanárnak és iskolai rendszergazdának tartottak többnapos képzést, illetve minden iskolának küldtek informatikai szakkönyveket.
A Microsoft a kezdetben ötéves programot 2003-ban, mintegy 250 millió dollár költségvetéssel indította el. A program eddig több mint 3,6 millió tanárhoz, valamint iskolai vezetőhöz és több mint 76 millió diákhoz ért el világszerte.
A csoportvezető az elmúlt öt év magyar eredményeiről közölte, hogy 2003 óta 34 százalékról 8 százalékra csökkent azoknak a diákoknak a száma, akik nem értenek az informatikához, s 3 százalékról 60 százalékra nőtt azon tanárok aránya, akik az oktatásban is használják az új technológiákat.
A szakember szerint a tendencia az, hogy a tanulás az iskolák falain kívül is folytatódik, s egyre inkább terjed a közösségi tanulás, azaz a diákok nem egyedül, hanem közösen sajátítják el az új ismereteket.
Merényi Ádám elmondta, a nemzetközi felmérések azt mutatják, hogy a lexikális tudás mellett különösen fontos az úgynevezett kompetencia alapú képzés, azaz a diákoknak meg kell szerezniük a tanulni tudás képességét, amihez feltétlenül szükséges az értő szövegolvasás. Ez pedig a hagyományos mellett más jellegű módszertant, illetve informatikai támogatást igényel az oktatásban. A Microsoft ezért a program keretében például innovatív tanári kompetencia központot nyitott az Eötvös Loránd Tudomány Egyetemen, illetve átadta a jövő osztálytermét a Szegedi Tudományegyetemen. Az idén pedig a Budapesti Műszaki Főiskolán átadja az innovatív oktatói
tudásközpont.
Az év elején a Microsoft bejelentette azt is, hogy újabb öt évvel meghosszabbítja a programot és további 250 millió dollárt költ az oktatási programokra világszerte.
A programon belül a Microsoft létrehozta az innovatív tanárok hálózatát, amelynek keretein belül 81 ország tanárai csatlakozhatnak a virtuális közösséghez, ahol megoszthatják tapasztalataikat és ötleteiket egymással.
Kapcsolódó cikkek
- Microsuli.hu: korszerű és szórakoztató IT-oktatás diákoknak, tanároknak
- Könyvtárat alapít az IT Factory a Microsoft támogatásával
- Számítógépeket kapott két borsodi iskola
- A Számítástechnikai Innovációs Központ első éve
- Megnyílt az ország harmadik Innovatív Tanári Kompetenciaközpontja
- Interaktív hálózatbiztonsági képzés indul az IT Factorynál
- Innovációs díjat kapott a NetAcademia IT-biztonsági oktatórendszere
- Ingyenes Silverlight-oktatás - gyakornoki állás diákoknak
- Ingyenes rendszergazdaképzés: még lehet jelentkezni
- Microsoft "Digitális nappalok és éjszakák" kicsiknek és nagyoknak - még lehet jelentkezni
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.