Királyi nyomtatók és fejlesztőeszközök
A Triad Kft. tíz éve
E sorok írója még 1994-ben találkozott - ugyancsak a Béke Szállóban - a Triad StP-erőfeszítéseivel (openX, 1994. február). Akkor bizony nagy merészségnek tűnt tőkeszegény, a nagyvállalatok szétdarabolásától hangos hazánkban egy irtó drága szoftvertechnológia meghonosítása, pedig az akkori magyar informatikai kutatógárda színvonalát tekintve tulajdonképpen nagyon is reális volt. Emlékezzünk csak a Prolog projektre! Nos, a kutatógárda jó része közben kilibbent a bécsi út túloldalára vagy még messzebbre. Voltak azonban, akik vették a merészséget ahhoz, hogy itt maradjanak, ide hozzák el azt a műszaki kultúrát, amelynek környezetében jól érzik magukat. És itthon kezdtek el alkotni. Ez nem a steril kutatások korszakát jelentette, mert abból ma itt nem lehet megélni, inkább a magas tudományos színvonal birtokában végzett alkalmazásfejlesztést, nap mint nap aprópénzre váltható sikerekkel (és persze olykor balsikerekkel) körítve.
A decimális megünneplését a Triad-munkatársak az időközben Aonix névre átkeresztelt cég legújabb fejlesztéseinek ismertetésével "ünnepelték meg", szűk sajtókörben. Ez a termék ugyanis nem a piciny Clipper programokkal lefedhető tömegfeladatok tipikus fejlesztőeszköze, hanem kifejezetten a nagy projektek kiváló minőségű megvalósítására alkalmas szoftverarzenál, viszonylag szűk piaci szegmenssel. A tervezéstől a kódgenerálásig, a későbbi módosítások dajkálásáig minden mozzanatot lefed. Nem véletlen, hogy már erre épülő nemzetközi szabvány is létezik, amelyet többek között éppen a hazai StP-kultúra kialakulása folytán lehetett honosítani. Ez az ISO/MSZ 12207-es szabvány, amely a szoftverek életciklusára és minőségére vonatkozó szabályokat és paramétereket definiálja.
A most bejelentett, a hazai piacra is bevezetésre kerülő Aonix/StP termék az Architektúra Központú Fejlesztés névre hallgat. Lényegében a manapság terjedő scripting és varázslótechnikák legoptimálisabb kombinációját jelenti. A feladat megoldását alapvetően befolyásolja a rendszerterv, amelyhez mindig vissza lehet térni, ha probléma jelentkezik a rendszer működésében. A végleges megoldás kódját a rendszertervtől elkülönítetten fejleszthető megoldási sémákból generálja a szoftvercsomag. Ezeknek a kódsablonoknak a belövésére kell sok munkát fordítani (belakjuk a szoftvert), ha nem hozható ki az alkalmazás a meglévő halmazból építkezve. Becslések szerint ezzel, a terv és a kódgenerálás közé beépülő új szoftverréteggel az algoritmusok 30-70 százalékának kódját lehet automatikusan generáltatni, ami a működő rendszernek mindjárt a fejlesztések elején stabil gerincet ad. A módszer egyben rengeteg fejlesztői kapacitást takarít meg. A rendszertervbe nem keverednek bele az implementációs részletek, a kevesebb belövendő kód révén pedig a hibák száma jelentősen csökkenhet. A használt scriptnyelv igen gyorsan megtanulható. A szemléletes WYSIWYG fejlesztői interfész tovább javítja a munka termelékenységét. Az új StP-utóddal ezért néhány fős, de természetesen jól felkészült fejlesztőcsapatok elképesztő sebességgel képesek informatikai alkalmazói rendszereket készíteni. A terméknek megkérik az árát, de megéri. Más konkurens eszközök ugyan olcsóbbak, azonban közel sem biztosítanak akkora kényelmet és biztonságot a fejlesztésben, mint az Aonix terméke, úgyhogy a "takarékos" vevőnek végül többe kerül a leves, mint a hús.
Ami a Triad Kft. szoftverfejlesztési profilját illeti, az kicsit bővült az IDE/StP szerződés óta. Az egyik legjelentősebb mozzanat a Forte Software technológiáinak felvétele volt fejlesztői eszköztárukba. A Forte az internetes korunkban annyira fontos új technológiákat kezdett el fejleszteni, hogy egyszer csak a Sun cég rátenyerelt, és felvásárolta. Most a Forte Fusiont a Sun Java-technológiáival párosítva az elektronikus kereskedelem jövőjét meghatározó technológiákat hoznak együtt a piacra.
A Triad Kft., legnagyobb meglepetésemre, a világhálón nem csillog ennyire, pedig jobban tenné. Persze nem az egyetlen hazai cég, amely még nem építette be munkamenetébe kellőképpen a netet. Egy hálószem addig ugyanis nem él, amíg nem lesz nélkülözhetetlen a cég munkatársainak munkájához is.
Kapcsolódó cikkek
- A Yahoo számokkal bizonyítja, hogy alacsony a Microsoft ajánlata
- KÜRT: sikeres kuvaiti biztonsági intelligencia projekt
- Megvenné a VIA-t az nVidia?
- Magyar Telekom: 74 forintos osztalékjavaslat
- Az Avid erősíti online ügyfélszolgálatát
- S&P: negatív figyelőlistán a Deutsche Telekom
- A BMC Software megvásárolja a BladeLogicot
- Gondban a Siemens
- A DT 20 százalékot szerez az OTE görög távközlési cégben
- A Ricoh újra a fenntartható vállalatok 100-as listáján
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.