Audiocímkék vakoknak
Látáskárosultak számára fejlesztettek ki olyan készüléket, amelynek segítségével audiocímkéket lehet felerősíteni mindennapi tárgyakra, majd hallás alapján beazonosítani azokat.
A PenFriend nevű eszköz a felragasztott címkéken mp3 hangfájl formátumú adatokat tárol, amelyeket egy digitális toll alakú készülékkel lehet beolvasni - olvasható a BBC hírszolgálatának honlapján (news.bbc.co.uk). A készüléket egy brit cég fejlesztette ki és az országban 60 fontba (18.000 forintba) kerül.
A PenFriendet, illetve a hozzá adott címkéket direkt úgy alkották meg, hogy élelmiszeren, orvosságon, ruhákon, dokumentumokon, filmes DVD- és zenei CD-gyűjteményeken is könnyűszerrel használható legyen. A készülék fejlesztői azt ígérik, hogy ez még csak a kezdet: ugyanezen technikai elv alapján működő címjegyzékeken, noteszeken, naplókon és naptárakon is dolgoznak.
Az eszköz optikai azonosító technológiát használ, amelynek segítségével mikro méretű digitális adatot nyomnak a ragasztható címkékre, melyeket később a Penfriend végében lévő szkennerrel lehet olvasni. Ez indítja be az mp3 fájlt, amely hangosan felolvassa, hogy milyen tárgyról van szó. Maga a készülék 70 órányi audióadatot tud tárolni, így akár hagyományos mp3 lejátszónak is lehet használni.
Nem pusztán a tárgyak egyszerű leírását lehet így kihangosítani, hanem járulékos információkat is. Az élelmiszereknél például azt, hogy mennyibe kerültek, mikor jár le a szavatosságuk, milyen alapanyagokból állították össze azokat, illetve milyen recepteket lehet hozzájuk kötni, a gyógyszereknél pedig a gyártási idő és az adagolás lehetnek fontos információk.
A tollat eredetileg gyermekkönyvekhez használták és később derült ki, hogy a vakok számára is rendkívül hasznos lehet.
Kapcsolódó cikkek
- A szoftverhonosítás lesz a következő téma a látássérültek informatikai klubjában
- eVITA: fórum az életvitelt segítő infokommunikációs technológiákról
- Négyszázmillió felett az internetezők száma Kínában
- Megölte testvérét a Playstation-ért
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Internetfüggők az amerikai diákok
- Sms technológiát vásárol a Twitter
- Újabb zenemobilt kínál az LG
- Kisebb az igény felnőtt tartalmakra és online játékokra
- Multifunkciós egyetemi kártya lesz Debrecenben
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.