Nemzetközi felügyelet alá kerültek a domainnevek
Az amerikai kereskedelmi minisztérium és az internetes domainneveket ellenőrző, a kiosztott nevekkel és számokkal foglalkozó internetes társaság (ICANN) között szerdán létrejött új egyezmény értelmében fontos kérdésekben négy nemzetközi testület ellenőrzi majd a szervezet tevékenységét.
A testületek tagjait különböző országok képviselőiből, ám az Egyesült Államok részvétele nélkül kívánják összeállítani, ezzel próbálva nemzetközivé tenni a háttérben működő, de jelentős hatalommal bíró szervezetet.
Az ICANN-t 1998-ban hozta létre a Clinton-kormányzat abból a célból, hogy ellenőrizze az internetes domainnevek rendszerét, különös tekintettel a leggyakoribb - .com, .uk, .de, .net - végződésekre. Az internet nemzetközivé válásával azonban egyre égetőbbé vált, hogy a világháló felügyeleti rendszere is nemzetközi legyen.
A bonyolult számkombinációit helyettesítő, a netezést egyszerűbbé tévő domainneveket egyelőre még csak latin betűkkel lehet leírni. A fejlődéssel azonban az ékezetes karakterek mellett a nem latin betűs írásmódok iránt is nő az igény, ezekkel ráadásul a jelenleg rendelkezésre álló címek is tovább bővíthetők.
Rod Beckstrom, az ICANN vezetőjének közleménye szerint izgalmas új korszak kezdődik a domainnevek kezelését illetően. Az ICANN működéséről készülő rendszeres beszámolókat pedig nemcsak a washingtoni vezetéshez, hanem a világ kormányaihoz is eljuttatják - hangsúlyozta Beckstrom.
Az ICANN teljes függetlenedését támogató Viviane Reding európai uniós távközlési biztos is üdvözölte a felügyeleti rendszerről szóló új megállapodást.
Kapcsolódó cikkek
- Élnek az első nemzetközi karakteres domainek
- Levágja a http-t az új Chrome
- Éjfélkor búcsúzott az interneten Jugoszlávia
- Két újabb amerikai internetes cég szüntette be működését Kínában
- Huszonöt éves a dotkom
- Szegedé a szeged.hu domainnév
- Ismét eladó a sex.com
- Vesztett a Google egy általa indított doménnév-használati vitában
- Nem latin betűkkel bővülnek az internetes hivatkozási címek
- Nem latin betűkkel bővülhetnek az internetes hivatkozási címek
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.