Világelső Siemens CT berendezés a gyermekgyógyászatban
A floridai Arnold Palmer gyermekkórház a gyermek-diagnosztika céljára állította be a Siemens Healthcare üzletágának Somatom Definition Flash CT berendezését. Ez a legújabb komputer tomográf (CT) rendelkezik a világon a legnagyobb szkennelési sebességgel, ugyanakkor az eddigi rendszerekhez képest a sugárdózis töredékét alkalmazza.
Mindez a radiológusok és a gyermek páciensek számára egyaránt nyilvánvaló előnyökkel jár. Mivel a szkennelési művelet időigénye számos vizsgálatnál mindössze a másodperc töredéke, nincs szükség a gyerekek vizsgálat előtti -– időigényes és specialistát igénylő – szedálására, hogy elkerüljék a metszetképeken a mocorgásukból azaz a szövetek mechanikus elmozdulásaiból adódó, félrevezető ún. mozgási artefakt (műtermék) keletkezését.
A még fejlődő szervezetük miatt gyermekekről ritkábban készítenek röntgenfelvételeket, mint felnőttekről. Ehhez jön még, hogy a ténylegesen elnyelt sugárdózis annál nagyobb, minél kisebb a páciens keresztmetszete. A CT vizsgálatoknak mégis nagy jelentősége van, főleg a komplex tüdő-képalkotás, a veleszületett torzfejlődési problémák és az intenzív ellátás esetében. Az ún. ALARA-elv (ALARA - As Low As Reasonably Achievable) különösen fontos a gyerekeknél, miszerint a lehető legalacsonyabb, de a megbízható diagnózishoz még elegendő dózis kell választani. Ezt a kettős követelményt az Arnold Palmer kórház a Siemens technológiával tudta legjobban kielégíteni.
A Somatom Definition Flash kettős sugárforrással működik, azaz egyidejűleg két röntgencső forog a test körül. A szkennelés sebességének (akár 45 cm/mp) és a 75 millisec időbeli felbontásnak köszönhetően kis sugárdózisokat lehet alkalmazni. Pl. egy szívfelvétel kevesebb, mint egy milli-sievert (mSv) dózissal elvégezhető (szemben az egyébként szükséges 8-30 mSv dózissal.) Gyermekeknél most először 0,5 mSv alá tudták szorítani az effektív dózist a képminőség romlása nélkül. Egy teljes mellkasi felvétel időigénye felnőtteknél 0,6 másodperc, gyermekeknél még kevesebb, vagyis a kis pácienseknek nem kell visszatartania a lélegzetüket.
Kapcsolódó cikkek
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Eredményei alapján kifelé tart a válságból a Siemens
- Számítógépstressz-szindróma a lassú és kiszámíthatatlan pécéktől
- Nemzetközi cégé lett a magyar egészségügyi informatikai vállalat
- Hányni fogsz a 3D TV-től
- Új generációs outsourcing: Siemens hibridfelhő-számítóközpont
- Innovate! 2010: magyar a dobogón
- e-Health Week 2010: átütő siker Barcelonában
- Sanghai Expo: az első zöld világkiállítás Siemens technikára épít
- Távgyógyászat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.