Világelső Siemens CT berendezés a gyermekgyógyászatban
A floridai Arnold Palmer gyermekkórház a gyermek-diagnosztika céljára állította be a Siemens Healthcare üzletágának Somatom Definition Flash CT berendezését. Ez a legújabb komputer tomográf (CT) rendelkezik a világon a legnagyobb szkennelési sebességgel, ugyanakkor az eddigi rendszerekhez képest a sugárdózis töredékét alkalmazza.
Mindez a radiológusok és a gyermek páciensek számára egyaránt nyilvánvaló előnyökkel jár. Mivel a szkennelési művelet időigénye számos vizsgálatnál mindössze a másodperc töredéke, nincs szükség a gyerekek vizsgálat előtti -– időigényes és specialistát igénylő – szedálására, hogy elkerüljék a metszetképeken a mocorgásukból azaz a szövetek mechanikus elmozdulásaiból adódó, félrevezető ún. mozgási artefakt (műtermék) keletkezését.
A még fejlődő szervezetük miatt gyermekekről ritkábban készítenek röntgenfelvételeket, mint felnőttekről. Ehhez jön még, hogy a ténylegesen elnyelt sugárdózis annál nagyobb, minél kisebb a páciens keresztmetszete. A CT vizsgálatoknak mégis nagy jelentősége van, főleg a komplex tüdő-képalkotás, a veleszületett torzfejlődési problémák és az intenzív ellátás esetében. Az ún. ALARA-elv (ALARA - As Low As Reasonably Achievable) különösen fontos a gyerekeknél, miszerint a lehető legalacsonyabb, de a megbízható diagnózishoz még elegendő dózis kell választani. Ezt a kettős követelményt az Arnold Palmer kórház a Siemens technológiával tudta legjobban kielégíteni.
A Somatom Definition Flash kettős sugárforrással működik, azaz egyidejűleg két röntgencső forog a test körül. A szkennelés sebességének (akár 45 cm/mp) és a 75 millisec időbeli felbontásnak köszönhetően kis sugárdózisokat lehet alkalmazni. Pl. egy szívfelvétel kevesebb, mint egy milli-sievert (mSv) dózissal elvégezhető (szemben az egyébként szükséges 8-30 mSv dózissal.) Gyermekeknél most először 0,5 mSv alá tudták szorítani az effektív dózist a képminőség romlása nélkül. Egy teljes mellkasi felvétel időigénye felnőtteknél 0,6 másodperc, gyermekeknél még kevesebb, vagyis a kis pácienseknek nem kell visszatartania a lélegzetüket.
Kapcsolódó cikkek
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Eredményei alapján kifelé tart a válságból a Siemens
- Számítógépstressz-szindróma a lassú és kiszámíthatatlan pécéktől
- Nemzetközi cégé lett a magyar egészségügyi informatikai vállalat
- Hányni fogsz a 3D TV-től
- Új generációs outsourcing: Siemens hibridfelhő-számítóközpont
- Innovate! 2010: magyar a dobogón
- e-Health Week 2010: átütő siker Barcelonában
- Sanghai Expo: az első zöld világkiállítás Siemens technikára épít
- Távgyógyászat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.