Sms-történetek: kiosztották a pályázat díjait
Lauter Éva, a pályázatot szervező Balassi Intézet főigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a 16 díjazott munka hamarosan egy kötetben is megjelenik Margócsy István zsűrielnök, irodalomtörténész szerkesztésében.
A pályázat ifjúsági és felnőtt kategóriájában olyan írást kellett beküldeni, amely ötven-hetven sms-t tartalmazott. A kiírás ötletadója Örkény István író volt, aki az 1960-as években kitalálta a hadarva írt "Bözse leveleket". Ez a hadarás ma az sms, ami sajátos viszony a nyelvhez, találékonyságot, játékosságot kíván - fogalmazott Lauter Éva.
Balázs Géza nyelvész, az ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszékének vezetője, a zsűri tagja elmondta: 79 ifjúsági és 334 felnőtt jeligés pályázat érkezett a kiírásra. A bírálóbizottság a hatalmas mennyiséget feldolgozva úgy döntött, megosztott díjakat is kiad, mert a pályázat a nyelv érdekes szeletét mutatja meg.
Margócsy István tanszékvezető egyetemi tanár, a zsűri elnöke arról beszélt, hogy nem boldogultak könnyen az ifjúság nyelvével, kódfejtő szótáruk pedig nem volt.
"A mobiltelefon orális kategória, ugyanakkor írásban közvetít és jeleket hoz be az írásba" - fogalmazott.
Példaként említette a Szó-pár-baj jeligére érkezett egyik díjnyertes történetet, a Gabriella és Gergely címűt, amely az archaikus nyelvtől a holnapiig írja le a majdnem szerelem történetét
sms-ben: -...Tala
?
NAGYON SZERETLEK
Tala ma este
Lécci
-Sorry de inkább ne
Hagyj Békén
A lehetséges későbbi szöveg
pedig:...Tl ma
Lccy
- Sry,d nm Ne irj tbbt
Balázs Géza beszámolt az internetes Szószavazó pályázat eredményéről. November 30-ig összesen 170 ezer szó érkezett, az első tíz szó a következő lett: édesanya, édesem, szeretlek, szerelem, pillangó, alkony, cipőfűző, lenolaj, guriga, fricska. Ezek még karácsony előtt megjelennek óriásplakátokon.
Kapcsolódó cikkek
- Napi 80 sms-t küldenek a tini-lányok
- Napi kétmilliárd sms-t küldtek 2009-ben Kínában
- Mobilozz okosan - Hatóság a fogyasztókért
- Emelt díjas SMS: szigorít a hírközlési hatóság
- Két dél-korei tinédzser nyerte az sms-világbajnokságot
- Vodafone: 25 millió ünnepi sms és mms, 33 millió hívás
- T-Mobile: ötször több sms és mms karácsonykor
- Napi 500 sms a plafon Dél-Koreában
- Globális távközlési vállalatok összefogása: közös LTE és SMS műszaki profil
- SMS-ben pályázhatnak az álláskeresők
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!