Intel Westmere-EP szerver CPU részletei a jövő héten
A Westmere-EP lapkák az elmúlt évben bevezetett négymagos Nehalem-EP Xeon 5500 processzorok utódjai, amelyeket az Intel közel egy évvel ezelőtt (2009 március végén) bocsátott ki. Ezek a nagy teljesítményű és energiatakarékos processzorok lehetővé tették, hogy az Intel növelje piaci részesedését a szerverszegmensben. A Westmere processzorok a 45 nm-es Nehalem lapkák 32 nm-es méretcsökkentett változatai némi architektúra-növekményekekkel a magban és azon kívül, valamint néhány új utasítással (az adatok titkosítását támogatják).
A magok és a lapka maximális órajelét úgy határozták meg, hogy a lapkák hőtermelése ne haladja meg a négymagos Nehalem hőtermelését (130 W TDP). A 32 nm-es technológiának köszönhetően a hatmagos Westmere-EP lapkák sebessége hasonló a 45 nm-es, négymagos Nehalem lapkákéhoz, annak ellenére, hogy több mint 50%-kal több tranzisztort tartalmaz. A Westmere-EP lapkák kettővel több magot és 4 MB-tal nagyobb L3 gyorsítótárat foglalnak magukba (Nehalem-EP: 8 MB L3, Westmere-EP: 12 MB L3). Az Intel megerősítette, hogy a Westmere-EP lapkák támogatják a Turbo Boost technológiát, amely megengedi a CPU magok sebességének növelését a terhelés függvényében, valamint a tétlen magok és magon kívüli részek kikapcsolását (feszültségmentesítését).
Az Intel még nem hozta nyilvánosságra a bejelentésre kerülő egyes SKU-k specifikációját, vagyis azt, hogy az egyes változatok milyen gyors órajellel működnek, mekkora L3 gyorsítótárat és hány magot kezelnek. A lapkagyártó óriás a processzorok árát csak március közepén a hivatalos bejelentésükkel egyidőben bocsátja ki.
A 240 mm2 területű hatmagos Westmere-EP lapkára 1,17 milliárd tranzisztort integráltak. A mellékelt képen látható, hogy a lapka két félrészből áll, amelyek egyenként 3-3 magot tartalmaznak. A magok saját órajelsebességgel és tápegységgel működnek. A Westmere lapkán az L3 gyorsítótár és a memóriavezérlő régiók - az Intel „magon kívüli” területnek hívja - el vannak határolva a magoktól és külön energiakapuk gondoskodnak ezek tápfeszültség ellátásáról.
Az Intel a Nehalem lapkákkal vezette be az energiakapu fogalmát. Ezek olyan FET tranzisztorok, amelyek lekapcsolják azon magok tápfeszültségét, melyeket a processzor éppen nem használ, vagyis tétlenek. Az Intel a Westmere családdal a magok mellett már a magokon kívüli részt is „kapuzza” (be- és kikapcsolja).
A Westmere-EP lapkák magukba foglalják az Intel HyperThreading technológiát, a „szimultán multithreading” (egyidejűleg több szál) egy változatát, amely minden fizikai magot két virtuális magra oszt fel, melyeket az operációs rendszer két külön magként kezel. A hatmagos Westmere-EP lapkákon egyidejűleg 12 programszál futtatható. A tervezők a Westmere processzorokba beépítették az új „criptographic” utasításokat, amelyek az AES (Advanced Encryption Standard) algoritmust - titkosítást kódol és dekódol - valósítják meg.
A Westmere-EP lapkák másik újdonsága, hogy a beágyazott memóriavezérlők a szabványos (1,5 V-os) DDR3 memória mellett támogatják az alacsony feszültségű DDR3 főmemóriát is, amelyek 1,35 V tápfeszültséget használnak: a felhasználók 20%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, amikor az alacsony feszültségű komponenseket használják.
A kétprocesszoros szerverekben és munkaállomásokban használható Westmere-EP lapkák valószínűleg Xeon 56xx modellszámmal kerülnek piacra.
Az új Intel hatmagos Westmere-EP lapkákat Randy Mooney az Intel Labs I/O kutatásokért felelős igazgatója mutatja be. Ezek a processzorok két nagy sebességű QPI csatornát tartalmaznak, amelyek közül az egyikkel másik CPU lapkához, a másikkal a számítógép többi részéhez csatlakozhatnak. A közvetlen csatorna a korábbi megoldások 150 wattja helyett csak 11 watt energiát fogyaszt. Ennél sokkal jelentősebb, hogy alvó módban ez az összeköttetés a hagyományos kapcsolat energiájának csak a 7%-át igényli
Kapcsolódó cikkek
- Két új, gyors asztali CPU az Intel-től
- Nem támogatja tovább az Itanium szerverplatformot a Microsoft
- Az AMD 12, az Intel 8 magos processzort mutatott be
- Olcsók az érkező hatmagos AMD asztali processzorok
- Az Intel még márciusban bevezeti a nyolcmagos Nehalem-EX processzort
- Intel Atom CPU-k házi szerverekbe
- Gyorsabb Atom CPU-k hétfőn
- Ultra-alacsony feszültségű mobil Core i7 processzor az Inteltől
- Xeon X5680: Az Intel leggyorsabb szerverprocesszora
- Új Intel Core vPro processzorok üzleti PC-khez
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.
Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése
A győri Széchenyi István Egyetemen jelenleg is több egészségtechnológiai fejlesztés zajlik. Az egyik közülük lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban végezhessék el a rehabilitációjukhoz szükséges fizikai gyakorlatokat. A mesterséges intelligencián alapuló szoftver nemcsak kiértékeli a mozgássor pontosságát, de képes arra is, hogy a kezelőorvosnak erről teljes körű jelentést küldjön.
Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása
A világ első adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM) hálózati kártyája lett a Schneider Electric EcoStruxure IT Network Management Card 3 megoldása, amely megkapta a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) IEC 62443-4-2 Security Level 2 (SL2) minősítését. Az új minősítés szigorúbb követelményeket takar és kiberbiztonsági szempontból nagyobb ellenállóképességet jelent, mint a tavaly elnyert SL1.
Szélesebb, merészebb, gazdagabb az új AGON PRO gaming monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – büszkén jelenti be az AGON PRO AG346UCD, egy élvonalbeli 34 hüvelykes (86,4 cm) ívelt gaming monitor bevezetését. A gaming rajongóknak szánt AGON PRO felső kategóriás termékcsaládjának W-OLED és QD-OLED sorozatát ez az új modell QD-OLED panellel, 175 Hz képfrissítési sebességgel és UWQHD (3440x1440) felbontással egészíti ki. Az AG346UCD új mércét állít fel a magával ragadó játékélmény terén, különösen a széles, kiterjedt RPG vagy a történet-vezérelt játékok, valamint a szimulátoros autóversenyek, repülésszimulátorok és akciódús műfajok esetében.