e-Készségek Hete Magyarországon
Az IVSZ fontos feladatának tekinti, hogy növelje a versenyképesség szempontjából kulcsfontosságú digitális felkészültség szintjét Magyarországon. Ennek érdekében csatlakozott az Európa-szerte meghirdetett e-Skills Week kezdeményezéshez. Az IVSZ és a MEFIT Alapítvány képviselői országos rendezvénysorozaton hívták fel a döntéshozók, kis- és középvállalati vezetők és középiskolások figyelmét a digitális készségek fontosságára. Az öt helyszínen megtartott események tanulsága, hogy az érintetteknek csak kisebb hányada van tisztában a digitális felkészültség súlyával, és konkrét lépéseket közülük is kevesen tesznek annak érdekében, hogy ezt a tudást továbbfejlesszék.
Az IVSZ az informatikai szakemberhiány csökkentése érdekében a középiskolások körében igyekszik népszerűvé tenni a szakmát, és Született informatikus kampányában továbbtanulókat szólított meg. Ebben az évben több, mint tízezer középiskolás gyűjtött információt a szakmáról a www.szuletettinformatikus.eu oldalon.
A Digitaleuropa, az IT szakmai szövetségek európai uniós szervezete 2010. március első hetére egy e-Skills Week (e-Készségek Hete) elnevezésű kezdeményezést hirdetett meg. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy egy versenyképes és innovatív Európa nem képzelhető el folyamatosan növekvő számú, megfelelő digitális tudással rendelkező állampolgár nélkül. A programhoz mind a huszonhét európai uniós ország, köztük az IVSZ koordinálásával Magyarország is csatlakozott. Az e-Skills Week eseményt megelőző hetekben az IVSZ és a MEFIT Alapítvány képviselői országos rendezvénysorozaton beszéltek a döntéshozóknak, kis- és középvállalati vezetőknek és középiskolásoknak a digitális készségek és felkészültség fontosságáról. A Budapesten, Debrecenben, Győrben, Pécsett és Szegeden megrendezett eseményeknek több száz látogatója volt. A ma megrendezett sajtótájékoztatón Klotz Tamás, az IVSZ főtitkára és Dr. Tilesch György, a MEFIT Alapítvány elnöke számoltak be az e-Skills Week események tapasztalatairól.
Ahogy az a rendezvényeken folytatott beszélgetéseken kiderült, a résztvevő kis- és középvállalkozások képviselőinek többsége az informatikai beruházásokra pusztán mint egy újabb költségelemre tekint. Kisebb hányaduk ismerte fel, vagy engedhette meg magának, hogy a válságból való kilábalás egyik lépéseként a hatékonyságot növelő ICT beruházásokba kezdjen.
2008 májusában a MEFIT Alapítvány a miniszterelnökkel, a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterrel és az öt parlamenti párttal közös szándéknyilatkozatban kötelezte el magát egy foglalkoztatási és versenyképességi fókuszú IKT-felnőttképzési program, a TITAN Program kidolgozására és megvalósítására. A TITAN Program célkitűzése a különböző szintű e-készségek fejlesztése; a 2009-2013 közti időszakban összesen közel 1,2 millió ember bevonása TITAN képzési programokba gazdasági és munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelően.
A rendezvénysorozat fontos tanulsága, hogy a döntéshozói kör proaktívabb hozzáállása nagyban segítené a digitális készségek, a digitális írástudás jelentőségének elismerését. Ebben a körben azonban még gyakori az az álláspont, hogy informatikai tudással elsősorban az ICT vállalkozások szakembereinek kell rendelkezniük.
Különösen figyelemre méltó volt a középiskolások érdeklődése az eseménysorozaton. Az már kevésbé ad örömre okot, hogy a részvevők körében feltett kérdések alapján az állapítható meg, hogy bár alapvető digitális készségekkel rendelkeznek, internet-használati szokásaikat tekintve elmaradnak nyugat-európai kortársaiktól. Ahhoz, hogy a digitális világ előnyeit még jobban kihasználják, többségüknél hiányzik még egy fontos tudás: a magabiztos nyelvismeret.
Pedig az ICT iparágban közismert tény, hogy még ma, a recesszió időszakában is az informatikai vállalkozások 4-5000 fős szakember hiány mellett dolgoznak. Az IVSZ évek óta igyekszik felhívni a figyelmet erre a visszásságra, és annak érdekében, hogy már a középiskolából a legjobbak és megfelelő számban jelentkezzenek informatikai képzésekre, Született informatikus néven kampányt indított. Hasonlóan a tavalyi évhez, a www.szuletettinformatikus.eu oldalon a felvételi előtt állóknak és szüleiknek összegyűjtötték az informatikusi szakmával kapcsolatos közép- és felsőfokú, továbbtanulási- és ösztöndíj lehetőségeket, az informatikai álláslehetőségeket. Az informatikai felsőoktatás és munka világát egyetemisták, fiatal informatikusok, sikeres cégvezetők interjúi teszik vonzóvá a pályaválasztás előtt állóknak. Az oldalnak a felvételi időszakot megelőző két hétben több mint tízezer látogatója volt.
Az IVSZ mai sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy március 15-én indul el az IT Fitness teszt, azt a digitális készségeket felmérő kérdőív, melyet az e-Skills Week kampány keretében több európai uniós országban is elindítanak. A www.itfitness.eu címen elérhető kérdőív egyik célja, hogy a megmérettetést vállalók tisztában legyenek digitális felkészültségükkel. Másrészt a régiónkban – Ausztria, Csehország, Magyarország és Szlovákia – kitöltött tesztekből a digitális készségek átfogó képe alakul ki, amely megfelelő mennyiségű válaszadás esetén az országok összehasonlítását is lehetővé teszi ezen a téren. Az IVSZ ezen túl a középiskolák között is versenyt hirdet meg, és jutalmazza azokat az oktatási intézményeket, ahonnan a legtöbb jó eredménnyel kitöltött kérdőív érkezik be. A kérdőíveket április végéig lehet kitölteni, és minden válaszadó részt vesz a sorsoláson, ahol számos ajándékot nyerhetnek a résztvevők.
Kapcsolódó cikkek
- A szoftverhonosítás lesz a következő téma a látássérültek informatikai klubjában
- Laufer Tamás az Informatikai Vállalkozások Szövetségének új elnöke
- eVITA: fórum az életvitelt segítő infokommunikációs technológiákról
- Négyszázmillió felett az internetezők száma Kínában
- Megölte testvérét a Playstation-ért
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Internetfüggők az amerikai diákok
- Sms technológiát vásárol a Twitter
- Kisebb az igény felnőtt tartalmakra és online játékokra
- Multifunkciós egyetemi kártya lesz Debrecenben
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.