Ültünk, mint a moziban

Fekete Gizella, 2000. április 12. 12:35
A múlt heti "szakmainap-dömping" egyik főszereplője a tavaly 2,5 milliárd forint árbevételt teljesített Debis IT Services Unisoftware Rendszerház volt, amely forgalmának felét a már ismert Plan, Build és Run szolgáltatásportfólión belül az üzemeltetést szimbolizáló Build, vagyis rendszerintegrációs, szoftverfejlesztési, migrációs, valamint professzionális szolgáltatásokkal érte el. A közelmúltban az 51 százalékban a Debis IT Services tulajdonában lévő cég a német oldalon tulajdonosváltáson esett át, így azt ma már a Deutsche Telekom birtokolja, de ennek nyomai idehaza még nem láthatók.
A Lurdy Házban működő cég vendégei a multiplex mozitermek között bolyongva igyekeztek megtalálni a három szekcióban folyó workshopok közül az érdeklődésüknek megfelelőt, hogy aztán a fotelekbe süppedve átadhassák magukat a vásznon pergő filmcsodák helyett a célt pillanatnyilag állóképpel jobban szolgáló prezentációs anyag élvezetének.

Az egyik legizgalmasabb beszámoló a közelmúltban újabb összevonási procedúrán átesett ÁPTF-nél folyó iratkezelési projektről szóló előadás volt, ezen csaknem minden, a projektben érintett szereplő - a megrendelő és a két szállító, a Debis és a Mikropo - megszólalt, bemutatva a már ismert körülmények ellenére is az induláskor meghatározott ütemben folyó munkák során eddig elért eredményeket. A korábbi összevonások után megmaradt különböző, így az iratok közös kezelését és átláthatóságát nehezítő két iktató és iratkezelő rendszer lecserélésére tavaly ősszel kiírt pályázatban meghatározott feladatokat teljesítő Debis-Mikropo konzorcium utóbbi tagja elsősorban a hardveroldali feltételeket volt hivatott biztosítani, a felmérést s az ezt követő szoftverfejlesztéseket és testre szabásokat (PCDOCS) a Debis végzi.

A projekt ma már, a megrendelő munkatársaival való szoros együttműködésben, túljutott a "pilotfázison", jelenleg az 50 felhasználóra kiterjesztett rollout folyik, s ennek sikeres befejeztével a ma már - az újabb összevonások után - 400 főnyi felhasználóra is kiterjesztik a rendszerhasználatot.

A három szekció közül az első az idehaza (is) oly sokat hangoztatott, de projektszintig még ritkán eljutott e-businessről szólt - mely témában a cég ágazatvezetője, Szebeni Márton tartott előadást -, valamint annak speciális alkalmazási területéről, az e-SAP-ről, ami érthető, hiszen épp tavaly erősödött a Debis SAP-üzletága. Szebeni először - különböző felmérésekre hivatkozva - a cégeknél az internet által kikényszerített kapkodás negatív hatásairól, az internetes megjelenésükkel elégedetlen, de az internetes fejlesztésekbe invesztálni nem óhajtó, azok üzleti értékét még alábecsülő vállalatokról és a neten vásárolók panaszairól beszélt. Az ezekre való orvosságkeresés fázisában, az amerikai Forrester 93 USA-nagyvállalatnál végzett felméréseire hivatkozva, eljutott a saját fejlesztést háttérbe szorító kész megoldások és ezzel párhuzamban a standardizáció jelentőségéhez, majd az utóbbival megvalósítható projektek menetének, valamint a Debis e-commerce megoldásportfóliójának ismertetésével zárta mondandóját.

Az informatikai outsourcing nehezen találja meg helyét Magyarországon, pedig a nagyvállalatok vagy az államigazgatás esetében (ez utóbbinál különösen a munkaerőgondok miatt) levenné a menedzsment válláról a vele való bíbelődés terhét, s az így a már valódi "termelőeszközzé" vált informatika szinte észrevétlen háttértámogatását élvezve valóban csak az alaptevékenységre koncentrálhatna. Mindezt épp a Debis példája bizonyítja, amely egy autókonszern belső informatikai nagyüzeméből nőtte ki magát előbb informatikai outsource-, majd rendszerintegrációs céggé. Az előadások az ellenállás leküzdéséhez szolgáltak mankóként, ismertetve a sikeres outsourcing feltételeit, a projektek lehetséges menetét, különösen nagy súlyt helyezve maga az IT, valamint a cégek adataival kapcsolatos, az IT-outsourcing - a jogi kérdések mellett - egyik sarkalatos pontjaként ismert biztonsági kérdéseikre, ezen belül például a CA Unicenter TNG rendszerfelügyeleti alkalmazás fentieket garantáló tulajdonságainak ismertetésére. A szekciót a Debis - outsourcing-tevékenységet is támogató - nemzetközi informatikai hálózatát és a hazai vonatkozású nemzetközi outsourcing-projektjei közül kettőt, a Schöllerét és a Temicét bemutató előadás zárta.

A projektmenedzsment tematikájában folyó előadások egyikével, az ÁPTF archiválási projektjével indítottuk összeállításunkat. A két további előadás az SAP témakörét érintette. Egyikük a korábbi tulajdonosnál, a DaimlerChryslernél lezajlott SAP-migrációs projekt tapasztalatait ismertette, a másik pedig a Kisalföld Volán Rt.-nél történt sikeres SAP-bevezetésről szólt, kiemelve a siker szempontjából rendkívül fontos emberi tényezők és a felhasználóoldali elkötelezettség szerepét. Ez utóbbi esetében többek között a BKV Rt.-nél hasonló témában szerzett tapasztalatai miatt lehetett a Debis "főszereplő", az SAP-hoz pedig, többek között az üzleti folyamatok széles lefedése, a külső rendszerek kapcsolódási lehetőségei és a hatékony költséggazdálkodáshoz biztosított controllingrendszere miatt ragaszkodott a Kisalföld Volán.

A rendezvényt a Debis IT Services International Business Sector (IBS) SAP Service-től érkezett Gerhard Mangold e-businessről szóló előadása zárta, amelyben a cégeket ma jellemző állapotból az e-businessig vezető hat lépcsőfokról és az SAP e-businessben betöltött szerepéről beszélt.

Kulcsszavak: Debis +céginfo

Az ABB az elektrifikációra és automatizálásra összpontosít a márka újrapozicionálásával

Az ABB bemutatja új márkapozicionálását: “We help industries outrun – leaner and cleaner” („Segítünk az iparágaknak, hogy túlszárnyalják korábbi eredményeiket – gazdaságosabban és tisztábban működve”), ezzel megerősítve a vállalat fejlődésének következő fázisát, mint az elektrifikáció és automatizálás vezetője a sikeres átalakulási időszak után. Az új szlogen azt fejezi ki, amiről az ABB ismert szeretne lenni ügyfelei körében.

2024. november 5. 13:27

Az AI segítségével teszi hatékonyabbá az energetikai rendszerek felügyeletét a Ganz

Új, mesterséges intelligencia alapú szakértői megoldást fejlesztett ki a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A Ganz Intelligent Solutions Expert System a villamosenergia-ipari eszközök, különösen teljesítmény transzformátorok, motorok és generátorok állapotfelméréséhez, diagnosztikájához és karbantartás ütemezéséhez nyújt digitális megoldást. 

2024. november 5. 10:18

Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen

Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.

2024. november 4. 17:26

A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at

A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.

2024. november 4. 15:44

Ezt tudja az OMODA autók gyártója, a Chery Group új akkumulátor-technológiája

Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.

2024. november 4. 15:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 5. 11:59

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51