70 milliárd pixel, avagy a világ legnagyobb panorámafotója: két rekordot döntöttek meg a magyar fiatalok
Hogy mi szükségeltetik egy rekordméretű, gigantikus körpanoráma fénykép elkészítéséhez? Profi csapat, a legmodernebb technika, több milliót érő felszerelés, egy ideális helyszín, temérdek energia, kevés pára és tuti hidegfront, avagy tökéletes időjárási körülmények és persze sok-sok türelem ez utóbbi kivárásához. A panoráma rendszerek tervezésével, 3d-s alkalmazások fejlesztésével és webes megjelenítésével foglalkozó 360 World hatalmas fába vágta a fejszéjét azzal, hogy elhatározták: elkészítik a világ legnagyobb, 70 milliárd pixeles panoráma fotóját, Budapest látképét a János-hegyi kilátóról.
- Hogy honnan jött az ötlet? A panorámafotók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek világszerte, az emberek imádják, hogy a számítógép előtt ülve is körülnézhetnek olyan helyeken, ahova fizikailag nem jutottak le, s lehet, hogy soha nem is fognak. Mivel szeretnénk betörni a nemzetközi piacra is, olyan feladatot akartunk találni, amely mindenkinek ugyanolyan élményt nyújt. Ráadásul a panorámafotózás technikailag és szakmailag is kihívás, egy rekord méretű, 70 milliárd pixeles kép elkészítése pedig pláne az, igazi csemege – magyarázta Mihályfi Zsolt projektvezető.
Valójában ezen ábrázolásmód már régóta izgatja az alkotók, a fotósok és festők fantáziáját. A legelső 360 fokos képet egy Robert Barker nevű ír festő készítette a XVIII. századi Edinburgh városáról. Azóta óriási karriert futott be ez a technika. A Barack Obama beiktatásáról készült panorámafotót például sok millió ember látta a világ különböző országaiban. Ha a Google keresőjébe beütjük a maga 26 gigapixeljével jelenlegi rekorder Dresden címszót, a kereső 413.000 találatot fog kidobni. A rekordkísérletről készült werkfilmet pedig nem kevesebb, mint 118 ezren nézték meg egy hónap alatt a világ legnagyobb videó megosztó site-ján, a youtube-on.
De mi is az a panorámakép? Egy nagy felbontású, kivételesen nagyméretű kép. A János-hegyi kilátóról készítendő 360 fokos körpanoráma fotó olyan, mintha belenéznénk egy óriási távcsőbe, amellyel ráközelíthetünk a minket leginkább érdeklő részletekre is. Maga a fotózás – ahol egyébként körülbelül 4500 darab 24 megapixeles képet exponáltak, ami elképesztő, mintegy 1 terrabyte-nyi adatot jelent– nagyjából 2,5 – 3 órát vett igénybe. Ez viszont szinte elenyésző mindahhoz az időhöz képest, amennyit az utómunkálatok igényelnek. Mire a fotókból összeáll a 360 fokos panorámakép és a valóságos János-hegyi látkép megjelenik számítógépünk monitorján, a szakembereknek még további 2 hónapra volt szükségük az utómunkálatok elvégzéséhez. Ez alatt az idő alatt közel 100 gigabyte-nyi PSB fájlt készítenek, retusálnak és beállítják a színeket, majd ezt az adathalmazt 1 millió JPG képre konvertálják.
Érdekesség, hogy a képen tett bármely változtatás elmentése három órát igényel. Az internetes megjelenítéshez 21 réteg „mélységet” képeznek, ennek köszönhetően egy átlagos teljesítményű számítógéppel rendelkező ember is meg tudja nézni a budapesti panorámáról készített fotót az interneten. Egyébként, ha a fotózás alatt készített összes képet kinyomtatnánk, egy 130 méter hosszú, 45 méter magas gigaposztert kapnánk, amelybe be lehetne csomagolni négy 12 emeletes panelházat. A Guinness-rekord várományos panorámakép elkészítéséhez már minden technikai és egyéb háttér a rendelkezésére áll, egyedül az ideális időjárási viszonyok váratnak magukra. 6000 darab képből állt össze a végleges alkotás, melynek pontos mérete: 590.508 x 120.750 pixel – (szélesség, magasság), azaz összesen 71 milliárd pixel.
- Négy-öt próbafotózás után, örömmel mondhatom, nagyon megnyugodtunk, hogy ez menni fog. A tesztfotózás során nyolcezer képet készítettünk, esőben, ködben, napsütésben vártuk a legideálisabb időt, jól le is égtünk – mesélte az egyik ötletgazda, Szabó Péter. - A legmegfelelőbb adottságok egy hidegfrontot követő anticiklon után lennének meg, amikor egyáltalán nincs felhő az égen, és tökéletes a páratartalom is, ám ilyen mindössze 6-7-szer van egy évben. A legjobb napszaknak a reggel tűnik, hiszen ilyenkor kevésbé párás az idő ezért messzebbre lehet látni, viszont nehezíti a munkát, hogy ekkor a város felől süt a nap – részletezte Mihályfi Zsolt. - A lényeg, hogy a végén jött egy jó kis hidegfrontunk, ami hűvös, tiszta reggelt hozott, onnantól pedig semmi sem tartott minket vissza attól, hogy elkészítsük a világ legnagyobb panoráma fotóját! – tette hozzá a projektvezető.
A kép megtekinthető
Kapcsolódó cikkek
- IMAGES: iPad-fotóalkalmazás és album a Sanomától
- Több mint kétezer fotót tesz közkinccsé a Völgységi Múzeum
- Iskolai osztályok fotói versengenek a Facebookon
- Amatőr fotósok is pályázhatnak az Év Esküvőfotósa címre
- "Négy Évszak a Balatonon" fotópályázat indul a Balatoniwiven
- Új LG CINEMA 3D Smart TV funkciók és kiegészítők
- Adobe Photoshop Lightroom 4 nyilvános bétaverzió
- LemonDay: Változás napról napra
- Osztályfotóverseny a közösségi portálon
- Anaglif 3D játék Sony PSP-n
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját
Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.
Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív
A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza.
A ViewSonic megnyitja a nevezést az 5. ColorPro Awards: Momentumra
A ViewSonic Corp.*, a vizuális megoldások egyik globálisan vezető vállalata nagy örömmel indítja útjára a várva várt ColorPro Awardsot, amely zsinórban ötödik éve jelzi a vállalat elkötelezettségét az alkotók inspirálása és képességeik növelése iránt világszerte. Az idei tematika, a „Momentum”, arra hívja fel az alkotókat, hogy a lendület határtalan energiáját felhasználva, annak megállíthatatlan hullámát meglovagolva haladjanak álmaik és törekvéseik horizontja felé. A pályázatokat 2024. szeptember 24-ig lehet benyújtani.
Új generációs kamerakészlet tartalomgyártóknak
Debütált a ZV-E10 II, a Sony legnépszerűbb tükör nélküli ZV-E10 kamerájának második generációs verziója. Az eredeti ZV-E10 a Sony videós tartalomgyártóknak szánt ZV kamerasorozata alappilléreként könnyű, kompakt, sokoldalú eszközt kínált kezdő és haladó tartalomgyártóknak egyaránt. Az új ZV-E10 II rendelkezik az eredeti kamera tartalomgyártók által kedvelt összes funkciójával – mint például a „Creative Looks” beállítással, a „Product Showcase Setting” móddal, a „Background Defocus” funkcióval és az oldalra nyitható, változtatható szögű képernyővel –, ugyanakkor még kifinomultabb és felhasználóbarátabb lett.
A HONOR és a Rankin meginvitálja az európaiakat, hogy osszák meg a hangulatukat
A HONOR, Európa leggyorsabban növekvő okostelefon márkája ma részletezte, hogy mit is takar együttműködése Rankinnal, az ikonikus fotóssal. Rankin olyan hírességeket fotózott, mint II. Erzsébet királynő, David Bowie és Kate Moss.