Nyakunkon a 3D! Kipróbáltuk a Samsung térhatású tévéjét
Multimédiás képességekkel is alaposan felszerelték a tévét. A menüben bóklászva többek között Skype, Youtube és Twitter alkalmazásokat találtunk, továbbá egy médialejátszót, illetve egy műsorrögzítő programot, amivel a digitális sugárzású adások (DVB-T) felvételére van lehetőség. Ez a funkció várhatóan egyre kedveltebb lesz, hiszen amióta jelentősen megemelték a hazai digitális sugárzás teljesítményét, azóta lényegesen több helyen foghatók a jó minőségű digitális adások, köztük néhány ingyenes HD csatornával. A rögzíteni kívánt műsorokat USB porton keresztül lehet pendrive-ra vagy külső HDD-re menteni, de ügyeljünk az elegendő tárhelyre, hiszen egy 2 GB-os pendrive mindössze kb. negyed órányi HD adás rögzítésére elegendő.
Külsejét tekintve a készülék hihetetlenül vékony (a legvastagabb része is csak 26,5 mm), elegáns formájával igazi dísze lehet bármely nappalinak. A tévé kávája teljesen feketének tűnik, de valójában némi bordó árnyalat is felfedezhető rajta, ha megfelelően éles szögből éri a fény. A csillogó káván érintőgombok, fényérzékelő szenzor és 3D szinkronjeladó is helyet kaptak, mind diszkréten elrejtve. A káva alján látható ezüstös sáv már az egyedi tervezésű, krómozott négylábú állványra vezeti a szemet. Az X formájú talppal méginkább bútorra hasonlít a készülék. Az állványon a televízió könnyedén elforgatható oldalirányba, ez nagyon praktikus, ha a felhasználó különböző helyekről szereti nézni a tévét, viszont a forgathatóság némi instabilitás érzését is kelti. Nem mintha lötyögne a helyén a készülék, de javasolt finoman hozzányúlni. A készülék távirányítójánál is nagy hangsúlyt helyeztek a formatervezésre, itt azonban a dizájn már sajnos a praktikum rovására ment. A távirányító nagyon jól néz ki, fém burkolatú, lapos és még világít is a sötétben, viszont a gombok (amik elsőre érintés érzékenynek tűnnek, pedig hagyományosak) a lapos felület miatt nehezen tapinthatóak ki. Ez különösen a négyirányú navigációs gomb használatakor zavaró, mert muszáj minden alkalommal tekintetünket a távirányítóra fordítani, ha nem szeretnénk félrenyomni.
A készülék hátoldalán bőséges csatlakozó-választékot találunk, többek között LAN portot, amin keresztül internetre köthető a tévé. A LAN csak egy speciális adapter közbeiktatásával használható, erre feltehetően a vékony dizájn miatt volt szükség, ugyanis a csatlakozók mind kisebbek a szokásonál, és párhuzamosan helyezkednek el a készülékkel (nem állnak ki belőle merőlegesen), így falra szerelés esetén semmi nem akadályozza, hogy a képernyő szépen a falhoz simuljon. A netcsatlakozás egyébként megoldható egy opcionálisan megvásárolható Samsung Wi-Fi adapterrel is.
Miután a lényegesebb tulajdonságokat megismertük, ejtsünk végre szót a képminőségről, illetve a manapság még kuriózumnak számító 3D funkcióról. Hagyományos (2D) anyagok mellett a képminőség gyakorlatilag tökéletesenek mondható, habár ez nagyban függ a lejátszott tartalom minőségétől. Értelemszerűen egy DVD film közel sem nyújt akkora élményt, mint egy Blu-ray. Utóbbi viszont minden tekintetben kiváló látványt eredményez, akár a kontrasztot, akár a színeket vagy bármely más jellemzőt vizsgáljuk. A LED tévék csodálatos képminősége egyszerűen vitathatatlan. A 3D effektek esetében kicsit más a helyzet, itt nem anyira a felbontáson van a hangsúly, sokkal inkább a 3D típusán. A legszebb effekteket mindenképpen azoknál a tartalmaknál lehet tapasztalni, amelyeket eredetileg is 3D technológiával rögzítettek (vagy játékok esetében úgy generáltak). Ezzel szemben sokkal kevésbé hatásosak azok a 3D effektek, amiket normál 2D-s anyagból konvertáltak térhatásúvá, legyen szó egy hagyományosan felvett mozifilm utólagos 3D effektjeiről, vagy akár a speciális 3D processzor által térhatásúvá alakított esti Híradóról.
A tesztelésre kapott készülék egyértelműen a PlayStation 3 játékokkal hozta a csúcsformáját. Többféle 3D játékot is letöltöttünk, közülük az autóversenyes Motorstorm bizonyult a legjobbnak, mert változatos terepeket lehet beautózni, s térhatásban csodálhatjuk meg az erdőt, a sziklákat és az egymásnak ütköző járgányokat. A 3D látvány magához a játékmenethez semmit nem ad hozzá, mégis rengeteget dob a játékélményen. Sokkal izgalmasabbak az akciók, látványosabbak az előzések, az ugratások és a borulások. Érdekes opció, hogy a 3D mértéke a legtöbb játék menüjéből szabályozható. Akinek túl erős a gyári beállítás, közel síkhatásúig mérsékelheti a 3D erősségét. A szerkesztőség másik kedvenc játéka a futurisztikus Wipeout HD volt, aminek a hagyományos verziója is elképesztően látványos, a térhatással pedig méginkább lenyűgöző. Általánosságban elmondható azonban, hogy még a legkiválóbb 3D tartalmak (legyen az film vagy játék) sem úgy jelennek meg, ahogy azt a reklámok sugallják. Nem lógnak ki tárgyak a képernyőből a néző felé, helyette a mélységérzet a domináns. Vagyis a képernyő síkjához képest kifele alig, befelé viszont nagyon jól érvényesül a térhatás.
Mozizás 3D-ben otthon vagy akár a munkahelyen
Szutor Ferenc kollégánk előtt megelevenedett a Terminátor
Amikor az embernek az az áldatlan szerep jut, hogy egy 3D TV-t teszteljen a munkahelyén, kicsit furcsa érzése lesz. Mondjuk tényleg csak nagyon picit, 1-2 perc alatt egy gyakorlottabb tesztelő leküzdi ezeket a dolgokat, és átadja magát az élvezetnek.
Én azt a hálátlan feladatot vállaltam, hogy filmet nézek rajta, és ezt az élményt visszaadom írásban. Sajnos csak két mozit kaptunk hozzá, a Rózsaszín Párducot, és a Terminátor 4-et (Magyarul: Terminátor – Megváltás). Sajnos egyik film sem „gyári” 3D-s technológiával készült, mint mondjuk az Avatar, hanem normál kamerával vették fel őket, és utólag stúdiómunkával tették bele a 3D-t.
Mivel a Rózsaszín Párducot már láttam (bár ezt talán nem kellene reklámoznom) abba csak belenéztem, és a Terminátort vállaltam be inkább végig. Nos magáról a filmről itt nem nyilatkoznék. Annyira mélyen szántó és összetett mozi volt, hogy kell még két-három hét, mire leülepszik, és objektíven tudok róla nyilatkozni. Itt most legyen elég annyi, hogy végig lehetett nézni.
A 3D hatás élvezetéhez egy polarizált szemüveget kell viselni, ami bár aktív rendszerű (van benne elem, és be kell kapcsolni) meglepően könnyű és kényelmes viselet (persze azért ne Ray-Ban szemüvegre gondoljunk). Bár a készülék a játékoknál már bizonyított, ezeknél az utómunkás 3D filmeknél az volt az érzésem, hogy hiába a Blu-ray lejátszó, a hatalmas felbontás, a tűéles kép... valahogy kicsit brazil szappanoperás hangulatot kölcsönzött nekik a 3D hatás. Nagyon nehéz megfogalmazni, hogy miért. Talán túl kicsi volt a mélységélesség (nagyon kontrasztos az, amit néz a kamera, a háttér viszont elmosódott), vagy nem is tudom. Minden esetre ki merem mondani, hogy kicsit „gyagyi” hatása volt. Ez néha kizökkentett az élvezetből, és megmutatta a papírmasé világot, amiben játszódik a film. Ne értse senki félre, tényleg 3D, és tényleg jó. Megkockáztatom, hogy jobb mint két dimenzióban. Ugyanakkor leszögezem, hogy ez nem a készülék hibája. Látszik, hogy a technológia kész és alkalmas. Tartalom azonban még kevés van, ami ezt ki is használja. Amolyan 22-es csapdája ez. Ha nincs sok és megfelelő minőségű anyag, az emberek miért vennének 3D televíziót drágán. Viszont amíg nem veszik tömegek a 3D filmeket, miért forgatnának többszörös áron mozikat? Nyilván abban bíznak a gyártók, hogy a viszonylag olcsó remake 3D mozik és a TV valós idejű 2D-3D konvertáló funkciója is elég vonzerőt képviselnek majd és szépen lassan elterjednek a készülékek. (Én már tudom mit fogsz venni idén karácsonykor.)
Azok, akik korábban kapcsolódtak be a 3D-világba, és még látták a Freddy halálát (Az utolsó Rémálom az Elm utcában mozi utolsó 20 percét) két színű szemüvegben, azok rögtön elkezdik a mantrát, hogy megfájdul tőle az ember feje, szédülni kezd, hányingere lesz, és egyéb végtelen nyűgöt okoz a 3D-hatás. Itt le kell szögezni, hogy ez a több-dimenzió, már nem az a több-dimenzió. Nálam a Terminator rendezői változata alatt (ami legalább két és fél órás) semmilyen negatív hatás nem jelentkezett. Úgy álltam fel székből, ahogy leültem. Frissen vasaltan.
Vennék vagy nem vennék? Egy ilyen TV 400-450 ezer forint környékén mozog. Ami sok pénz, de ha belegondolunk, hogy néhány éve még olyan drágák voltak a laposképernyős készülékek, hogy Suzuki Swiftet adtak ajándékba egy LCD tévé mellé, akkor már nem is annyira. Ha szükségem lenne TV-re, ilyet vennék. Lehet, hogy nem most, hanem mondjuk karácsonykor. Ha lenne otthon PlayStation 3-am, akkor valószínűleg addig sem bírnám ki.
Kapcsolódó cikkek
- Új LG CINEMA 3D Smart TV funkciók és kiegészítők
- Egységes Full-HD 3D szemüvegek
- A Samsung készülékek tökéletesek a MinDig TV vételére
- Az LG teljes körű 3D termékpalettája az IFA kiállításon
- Az LG újgenerációs három dimenziós televíziói
- Okos telefonok után jönnek az okos tévék
- A vártnál nagyobb piaci sikert arattak a 3D tévék Németországban
- Fujitsu: szemüveg nélküli 3D asztali PC
- A világ legkeskenyebb okostelefonja és szemüveg nélküli 3D kijelző
- Apple nélkül is az Apple lesz a sláger Las Vegasban
Fogyasztói elektronika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.
Itt a téli gumiabroncsok következő generációja, a Bridgestone Blizzak 6 ENLITEN
A Bridgestone legújabb prémium téli túragumiabroncsa a TÜV SÜD független tesztjein a havas fékezés és a tapadás tekintetében a legjobb minősítést érte el*, nedves úton pedig a legrövidebb féktávolságot biztosítja**. Az új modell a 23-szoros tesztnyertes Bridgestone Blizzak LM005 utódja, a téli gumiabroncs-termékportfolió csúcsmodellje 32 százalékkal jobb futásteljesítményt biztosít, mint az előző generáció***. Az ENLITEN gumiabroncs-technológiával kifejlesztett Bridgestone Blizzak 6 ENLITEN kialakítása megfelel bármely jármű általános teljesítményigényének, valamint az elektromos járművek speciális követelményeinek egyaránt.
Lehet, hogy nálad is rejtőzik egy vagyont érő régi játékkonzol?
2024 különleges év a videójátékok szerelmeseinek, mivel számos jubileumot ünneplünk idén: 20 éves lett idén a Nintendo DS, már 30 éve, hogy megjelent az első PlayStation, de ikonikus játékok is jubilálnak, hiszen például a Gameboyra készült Super Mario Land áprilisban lett 35 éves, de a Plants vs. Zombies is a 15. születésnapját ünnepli már. Ezek az események nemcsak az idő múlására emlékeztetnek minket, hanem felpezsdítik a régi konzolok és játékok iránti keresletet is.
A ontinental WinterContact gumiabroncsa nyert a német szakmai magazin tesztjén
Az AUTO BILD, Németország vezető autós magazinja által közzétett legújabb téli gumiabroncsteszt eredményei alapján a Continental WinterContact TS 870 kiemelkedő teljesítménnyel, „példás” minősítéssel és 1,2-es összpontszámmal bizonyult a teszt győztesének. A vizsgálat során 53 európai, amerikai és ázsiai gyártó 205/55 R 16 méretű abroncsát értékelték, a tesztjármű egy Volkswagen Golf volt.
A ViewSonic új szintre emeli a konzolos játékélményt
A ViewSonic Corp., a vizuális megoldások egyik globálisan vezető vállalata bemutatja két új projektorát – az X1-4K Prót és az X2-4K Prót. A még jobb konzolos játékélményre tervezett projektorok QHD (1440p) felbontású képet nyújtanak villámgyors 120 Hz-es frissítési gyakorisággal, ultra sima játékélményt és részletes vizuális megjelenítést biztosítva egy 100 hüvelyknél is nagyobb képernyőn. A natív 4K-s UHD vizuális teljesítményt kiegészítő, beépített Harman Kardon hangsugárzók mozi minőségű hangzást nyújtanak, míg az integrált Google TV zökkenőmentes hozzáférést biztosít számos streaming lehetőséghez, valóban lenyűgöző és mindent magába foglaló otthoni szórakoztatási élményt teremtve.