Nvidia GTX470, vagy ATI HD 5850/5870?
A GTX470 nem került gyorsan a boltokba, a késlekedés a gyártás körüli herce-hurca volt, ami abban is jelentkezik, hogy még a GTX480-ba épített Fermi sincs teljes erejében, vannak részek, amelyek letiltásra kerültek, csak hogy a termék elérjen végre valahára a boltok polcaira is. Régóta várunk már a gyártótól egy ilyen kártyára, mert a DirectX 11 sokáig hiányzott az Nvidia kínálatából és a Windows 7 megjelenését követően várható volt, hogy a játékprogram gyártók is elkészítik fejlesztéseiket az új platformon. Más részről az ATI jobb fogyasztású kártyái a sebességben is kezdték elnyomni az Nvidia kiöregedett korábbi GPU-jait, az új, visszafogott GTS450 és GTX460 sem tudta felvenni a kesztyűt velük.
A tesztek nagyon vegyesek, van olyan játék, ahol a GTX470 egyértelműen jobb, vannak olyanok, ahol a Radeon 5870 jobb, és van, ahol fej-fej mellett végeztek a GPU-k. Az ATI erőssége az alacsonyabb fogyasztás és az ezzel járó kisebb hőkibocsátás, az Nvidia alappal dolgozó mérnökök viszont felhasználhatták az elmúlt hónapok piaci tapasztalatait, a fejlesztések eredményeit és ütősebb megoldással rukkolhattak elő, mint azt fél éve tették volna.
Ez eredményezhette azt, hogy az egymagos kártyák között a GTX470-480 páros átvette a vezetést, kicsit alacsonyabb áron jobb összbenyomást nyújthatnak az ATI kártyáival szemben. Persze kinek-kinek mely gyártó termékei fekszenek közelebb a szívéhez, illetve mely teszteket érzi hitelesebbnek. Nem baj, az új Fermi lapkás grafikus kártyáknak legalább újra nyitottá tették a végső soron nekünk kedvező versenyt egy olyan termékkategóriában, amely az átlag felhasználó által is elérhető és kézzelfogható. A versenynek pedig alacsonyabb árakat és jobb termékeket kell(ene) eredményeznie.
A konkrétumok: két kézzelfogható kártya, egy az ASUS-tól és egy a Gigabyte-tól. Mindkét megoldás 1280 MB GDDR5 memóriával felszerelt GTX470-es, azonban a működési frekvenciákat a két gyártó másként állította be. Az ASUS a referencia adatokat vette alapul a GPU-t 607 MHz-en, a shadereket ennek duplájával, 1215 MHz-en járatja. A processzor a 3348 MHz-en futó memóriákat 320 bites adatbuszon keresztül éri el. A hatalmas memória a nagy felbontás melletti gyors képfrissítésnél jön jól, de ne hagyjuk szó nélkül, hogy az nVidia többmonitoros valós 3D megjelenítést is ígér ezekkel a kártyákkal.
A 3D-s megjelenítés a GTX200-as kártyáktól megvalósítható az nVidiánál, de a Fermi-k ezt akár három monitoron is képesek megoldani, 180 fokos virtuális világot alkotva ezzel. Ehhez legalább két kártyát kell SLI-be kötnünk, ami nem lesz mostanában minden háztartásban megoldható, de a lehetőség nyitott. Visszatérve a két kártyához, a Gigabyte úgy gondolta, hogy nem hagy sok esélyt az ATI-soknak, eleve húzott órajelekkel teszi dobozba az új GPU-t: a processzor órajele 630 MHz, ennek megfelelően a shaderek 1260 MHz-en dolgoznak. A memória órajeléhez nem nyúltak a mérnökök, az 3348 MHz-en hagyták, bár a GDDR 5 képes lehet akár 4 GHz-en is működni. Aki a Gigabyte OC kártyáját választja, próbálkozhat a referenciánál magasabb Hertzek elérésével.
A Shader 5.0-ás támogatást nyújtó nVidia grafikus megjelenítők egyértelműen az nVidia támogatásával készülő, CUDA és PhysX technológiákat használó játékokban nyújtanak majd meggyőző előnyt és alternatívát a márka rajongóinak.
Kapcsolódó cikkek
- Nem lesz több ATI-driver a régebbi kártyákhoz
- Búcsúzunk az ATI névtől
- Az AMD leelőzte az nVidiát a grafikuspiacon
- Megérkeztek a legolcsóbb DirectX11-es Fermi-kártyák
- Nvidia 3D Vision Sorround
- Nvidia alapú Zotac grafikus kártyák
- 3D PC-forradalomról beszélt az Nvidia főnöke a Computex-en
- IBM szuperszámítógép Nvidia grafikus csipekkel
- Akár főzni is lehetne az Nvidia GTX480-al
- Olcsó és gyors Radeon HD5800-es videokártyák
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.