Ismerd fel a rossz webcímeket!

Tanítójáték gyerekeknek és felnőtteknek

forrás Prim Online, 2010. december 14. 17:17

Az internetes bűnözők egyik kedvelt fogása, hogy meghamisítanak jól ismert weboldalakat, majd ezeken keresztül megszerzik a gyanútlan látogatók személyes adatait és jelszavait. De vajon képesek vagyunk felismerni a hamis webcímeket? Az ESET magyarországi képviselete oktatójátékot készített nekünk.

Ön szerint a magyar felhasználók hány százaléka tudja, hogy a hxxp://www.otpbank.hu@livexxx.ru egy adathalász oldalhoz tartozhat, és a hxxp://94.102.63.90/ingyen_jatek hivatkozást sem kellene lekattintani? Csiszér Béla, az ESET magyarországi képviseletét ellátó Sicontact Kft. ügyvezetője szerint nem sokan.

„Az adathalászat azért veszélyes, mert megtéveszti a felhasználókat. Egy hamis e-mail nem tartalmaz kártékony kódot, csupán egy linket. Így annak ellenére, hogy adathalászat elleni védelmet már szinte mindegyik biztonsági szoftvercsomag kínál, az ilyen linkeket még a kiváló vírusirtó szoftverek sem ismerik fel minden esetben. Amikor a felhasználó egy ilyen, álcázott linkre kattint, egy olyan weboldalra kerül, ami megszólalásig hasonlíthat az eredeti oldalhoz, amit utánoz. A bűnözők így hozzájutnak a felhasználók jelszavaihoz, és sok esetben hitelkártya adataikhoz is” - mondja a szakember.

A bűnözők jól álcázzák az adathalász hivatkozásokat. Tipikus példa erre, amikor egy weboldalon egy olyan kattintható linkkel találkozunk, mely látszólag a www.jo-weboldal.hu hivatkozásra mutat. Azonban, amikor rákattintunk, a böngésző címsorában láthatjuk, hogy a link a hxxp://www.jo-weboldal.hu.ru orosz weboldalra vitt bennünket, ami alapos okot adhat a gyanúra.

„A helyes webcímek felismerése képezhetné akár az általános iskolai tananyag részét is, ami jelentősen hozzájárulna ahhoz, hogy a magyar felhasználók biztonságosan tudjanak internetezni” - emeli ki Csiszér Béla, aki szerint a most kifejlesztett oktatójáték segítségével nem csak a gyerekek, de a felnőttek is megtanulhatják felismerni az adathalászok csapdáit.

A játék során egy sünit kell irányítani, és eldönteni, hogy a lehulló almákban lévő webcímek közül melyik tartozhat egy adathalász weboldalhoz, és melyik a helyes webcím. A játékot a http://www.eset.hu/almakaland weboldalon keresztül ingyenesen használhatják magánszemélyek, iskolák és akár olyan vállalatok is, melyek szeretnék biztosítani, hogy alkalmazottaik megtanuljanak biztonságosan internetezni. Egy hasonló, vállalatoknak szánt oktatóprogram egyébként az Egyesült Államokban tipikusan több ezer dollárba kerül. 

Kulcsszavak: security NOD32 Eset

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32