Kilenc nanométernél járnak a tajvani chipfejlesztők
A mikrochipek miniatürizálása terén újabb áttörést sikerült elérniük a tajvani kutatóknak, akik a jelenlegi gyártási határnak tekintett 20 nanométerhez képest már a lényegesen kisebb, 9 nanométeres technológiát fejlesztik.
A tajvani szakemberek célja az olyan szupervékony mikrochipek kifejlesztése, amelyekkel lényegesen könnyebb és olcsóbb laptopokat, mobiltelefonokat lehetne előállítani.
Az észak-tajvani Hszincsuban (Hsinchu) kormányzati támogatással üzemeltetett Országos Nanoeszköz Laboratórium közlése szerint az eddigi 20 nanométeres technológiai határhoz viszonyítva az új - 9 nanométeres struktúrával készült - lapkák
nagyságrendekkel több információt hordozhatnak.
A jelenleg kapható memóriamodulhoz képest az új kísérleti chipeken hússzor több információ tárolható, míg a működtetéshez is csak töredék energiára, azaz a jelenlegi chipek elektromosáram-igényének kétszázad részére van szükség.
A kutatók egy évvel ezelőtt még a 16 nanométeres gyártási technológián dolgoztak; a 9 nanométeres fejlesztés azt jelenti, hogy a szilíciumlapkára sűrített tranzisztorok között mindössze 9 nanométer a távolság.
Az alapterület csökkentésével egyetlen működő processzormag legyártásához kisebb szilíciumlapkákra van szükség, illetve egy szilíciumostyából több hibátlan, vagy nagyobb teljesítményű processzor gyártható.
"A laboratóriumi szinten lévő 9 nanométeres technológia ipari felhasználása csak évek múlva várható, pedig egy ilyen lapka 1 négyzetcentiméteres területére 1 millió képkocka vagy 100 órányi térhatású mozifilm férne el" - magyarázta Jang Fu-liang (Yang Fu-liang) intézményvezető.
Kapcsolódó cikkek
- Mobiltelefont állítanának Föld körüli pályára brit mérnökök
- Emberközeli interfész a Fujitsu-tól
- Újra megnyílt a Mindentudás Egyeteme
- Szupererős fémüveg
- Tudományos nosztalgia – Újra épül az EDSAC
- Tudományos pályázatot hirdetett a Google tinik számára
- Digitalizálják a nagyváradi evangélikus levéltárat
- A szudokut is megoldja a Google
- Több év anyagával bővült az Erdélyi Magyar Adatbank
- VIDEOTORIUM néven oktatási-tudományos videomegosztó portál indult
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.
Szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt a Médiatanács
A román társhatósághoz fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy, a Mozi+ csatornán közvetített akciófilm korhatár-besorolásával kapcsolatban, mert a médiaszolgáltató által választott korhatári kategória és sugárzási időpont nem felelt meg a magyar követelményeknek. A Médiatanács október 29-i ülésén szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt, emellett állampolgári bejelentések nyomán vizsgált meg több műsorszámot.