Bináris bejelentés: 2 Béby-Bill

2000. május 2. 09:33
Az informatikai hírforrások mekkájának számító C|Net híroldalának tetején április 28-án szinte egész nap ott virított a Ready and waiting ikon, jelezve, hogy a világ arra vár: zárjon be erre a hétre a New York-i tőzsde, és utána bejelenthessék a javaslatot, miszerint a Microsoftnak a jövőben két önálló vállalatként kellene folytatnia az életét. A várakozás nem volt hiábavaló: magyar idő szerint este fél tizenegykor megtörtént, ami egy évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt...
Az igazság az, hogy még most is elképzelhetetlen... Hiszen a javaslatra a Microsoft május 10-éig reagálhat, arra is jön egy válasz, majd szóbeli egyeztetés, s csak valamikor május 24-e után várható a végleges ítélet, ám az ítélet után következhet az akár évekig is elhúzható fellebbviteli eljárás, amelynek során akár oka-fogyottá válhat ez az egész ügy, hiszen 2002-re nagy valószínűséggel az internetre költözik és minőségében átalakul az alkalmazások forgalmazása, Amerikát egy másik kormány irányítja, s nyilván alapvető változások következnek be az egész világ működésében...

A kérdés tehát nem az, hogy egy ilyen döntés után mi lesz a Microsofttal, hanem az, hogy mit jelent mindez a gazdaság számára, hogyan reagál a bejelentésre a tőzsde, mennyire rántja magával a Microsoft tőzsdei mélyrepülése más technológiai cégek részvényeinek árát, ez a folyamat miképp hat a gazdaság egészére...

A várakozó hangulatot jól mutatta a pénteki tőzsdei forgalom: miután délelőtt (ezen a héten már nem először) 70 dollár alá csúszott egy Microsoft-részvény ára, délután - viszonylag alacsony forgalom mellett - 68-69 dollár körül stabilizálódott az árfolyam, egyelőre senki sem mer se venni, se eladni. Ugyanakkor az a hatás, amit a Microsoft az egész Nasdaq-ra gyakorolt, lassan korrigálódott, a .com cégek részvényeinek ára ismét emelkedett, a Nasdaq újra közelít az év elején még csak remélt négyezres ponthatárhoz.

A Magyar Televízió dícséretes gyorsasággal - alig félórával a hír vétele után – ebbe a témában rendezte meg az m2 péntek éjszakai Záróráját, amelyben Hercegh Tamás a Microsoft, Vadnai Tamás az Oracle, Szekfű Balázs a Carnation és Vértes János a Prím képviseletében válaszolt Rózsa Péter műsorvezető kérdéseire. Bár nyilvánvaló, hogy a Microsoft Magyarország első embere - a többiekkel ellentétben - keményen szembeszegült azzal az ítélettel, amely egy évszázados törvény szellemében próbál rendet teremteni az új-gazdaságban, abban azért teljes volt az egyetértés, hogy nem jó, ha a piaci törvények menet közbeni, folyamatos kontrollja helyett ilyen szinten, ilyen erőszakosan avatkozik be az állam... Más kérdés, hogy ebben a szituációban a beszélgetés többi résztvevője némiképp kényszernek érezte a nem túl szerencsés döntést, ha másért nem, hát azért, hogy a piac többi szereplője is felmérje a maga számára a növekedés értelmes határait, és megszívlelje a versenyszabályokat.

Na, de hogyan is szól a "verdikt"? A 17 oldalas javaslat szerint az egyik Béby Bill fennhatósága alá kerül a Windows 98, a Windows CE és a Windows 2000 operációs rendszer, míg a másik fejleszti tovább és forgalmazza majd az olyan alkalmazói csomagokat, mint az Office és BackOffice, az Internet Explorer, és ehhez kerül a teljes internet business, beleértve a Microsoft Networköt.

Sokan felteszik a kérdést, hogy ha netalántán a pénteki tőzsdezárás után nyilvánosságra hozott javaslatot Penfield bíró elfogadná, s ítélete jógerőre emelkedne, akkor az mitől hozna változást, hiszen két azonos tulajdonosi szerkezetű cég akkor is összefoghat, ha külön mérleget készít... Nos a változás a végrehajtás módjába van bekódolva: alapvetően változna a tulajdonosi szerkezet... Vagyis Gates és a Microsoft vezérkara csak az egyik cégben lehetne részvényes (ott esetleg a jelenleginél nagyobb arányban), a másik cég teljes egészében a mai kisrészvényesek tulajdonába kerülne, vagyis óhatatlanul átalakulna az irányítás, és nagyon rövid időn belül mindkét cég a piac önálló szereplőjévé válna. A Microsoft részvények teljes összeomlási folyamatában ez is egy fék, hiszen egy befektető ma még nem tudja kiszámítani, hogy egy ilyen szituációban esetleg nem értékelődik-e föl a kezében tartott értékpapír. Mindenesetre ma a Microsoft részvények ott tartanak, ahol tavaly év elején, s bizony - ha még vissza tudunk emlékezni -, tavaly év elején is a világ legnagyobb szoftvernagyhatalmának tekintette mindenki a Microsoftot.

A Philips Monitors bejelenti legújabb 49 hüvelykes professzionális kijelzőjét

Az új Philips monitor kombinálja termelékenységet a csatlakoztathatósággal, így ideális eszköz a professzionális munkakörnyezetekben.
A Philips 49B2U6903CH egy csomó olyan új funkciót hoz magával, amelyek segítik az együttműködést a modern digitális munkahelyen: Nagy 48,8 hüvelykes /124 cm-es képernyő, 5120 x 1440 DQHD felbontás, nagyteljesítményű webkamera és még sok egyéb. 

2024. június 26. 14:31

A CIO perspektíva: backstage-ből a nagyszínpadra

Jelentősen felértékelődött a technológiai vezetők szerepe az elmúlt években: a Deloitte által megkérdezett CIO-k mintegy kétharmada a korábbi rutintól eltérően már közvetlenül a vezérigazgatónak jelent. A Deloitte CIO Programja a nagyvállalatok technológiai vezetőinek véleményét mérte fel rövid távú prioritásaikról, teljesítményükről és a napjaink legsürgetőbb üzleti problémáinak megoldásához szükséges képességeikről.

2024. június 26. 12:59

Az Eaton szoftverének új funkciója csökkentheti az energiafogyasztást

Az Eaton Intelligent Power Manager szoftver legújabb verziójának kíméletes leállítás funkciójával a vállalatok innovatív módon csökkenthetik az energiafogyasztásukat a csúcsidőn kívüli órákban. Ezzel a gyártó a rendszergazdák kezébe adja a megoldást, amellyel nagyban hozzájárulhatnak az energiafogyasztás csökkentéséhez, ha a szerverek és a virtuális infrastruktúra kíméletes leállítását az üzemen kívüli órákra, például éjszakára és hétvégére ütemezik, és a rendszereket csak akkor indítják újra, amikor arra szükség van.

2024. június 26. 12:31

A HONOR 200 Pro elérte a DXOMARK csúcskategóriás rangsorának első helyét

A HONOR bejelentette, hogy a frissen megjelent HONOR 200 Pro elnyerte a telefonokról független méréseket és értékeléseket végző DXOMARK elismerését. Az okostelefonok csúcskategóriás rangsorában a HONOR 200 Pro az első helyet szerezte meg, a készülék így remekül szemlélteti a HONOR rendíthetetlen elkötelezettségét az emberközpontú technológia iránt. A HONOR 200 Pro a tekintélyes Gold Display Label és Eye Comfort Label díjakat is elnyerte, amelyek a kiemelkedő kijelzőminőséget és a szemkényelmi funkciókat ismerik el. 

2024. június 26. 11:35

Maximális termelékenység, hatékony csatlakozási lehetőségekkel

Az új Philips monitor kombinálja termelékenységet a csatlakoztathatósággal, így ideális eszköz a professzionális munkakörnyezetekben.
A Philips 49B2U6903CH egy csomó olyan új funkciót hoz magával, amelyek segítik az együttműködést a modern digitális munkahelyen: Nagy 48,8 hüvelykes /124 cm-es képernyő, 5120 x 1440 DQHD felbontás, nagyteljesítményű webkamera és még sok egyéb. 

2024. június 26. 10:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Befektetőre talált a Megoldások a holnapért korábbi díjazottja

2024. június 25. 19:01

A kvantumtechnológia alapjaiban változtatja meg jövőnket

2024. június 20. 16:28

A kiberbűnözők piszkos játéka: 9+1 kibertámadás a sport világából

2024. június 12. 11:43

Elstartolt a Startup Safari Budapest 2024

2024. június 10. 11:40