SSD vagy HDD: melyiket válasszam?

Kiss Ádám Zoltán, 2011. február 27. 08:04

Nem is olyan régen még ékszerként tekintettünk egy SSD meghajtóra. Tudtuk, mennyivel jobb, mint egy merevlemez, mert nincs benne mozgó alkatrész. Az SSD meghajtó csendesebb, megbízhatóbb, tartósabb, kiválóan bírja a vibrációt, és még egy sor jó tulajdonsága van, ami miatt vágyunk rá, de hát az ára.

Az SSD ára az elmúlt hónapokban olyan szépen alakult, hogy jelenleg sok tekintetben már az első számú adattároló is lehet a gépünkben. Tudom, hogy egy HDD esetében egy gigabájtra vetített költség alacsonyabb az SSD-énél, de az üzemeltetési költségeket is hozzáadva, valamint figyelembe véve a teljesítmény mutatókat, megbízhatóságot, tartósságot és az energiafogyasztást, már a mérleg nyelve átbillen. Ma már több SSD változat közül tudunk választani attól függően, milyen felhasználási területre szánjuk is őket. A merevlemez helyett vagy mellett megfelelő alternatíva, ha egy meglévő számítógép vagy laptop teljesítményét szeretnénk feljavítani, illetve egy új és gyors konfigurációt tervezünk.

Egy példa: Kingston SSDNow

A Kingston SSDNow a merevlemezek helyettesítésére szánt SATA2 csatlakozófelületű NAND flash adattároló. A NAND technológia a DRAM alapú SSD tárolókkal szemben sokkal magasabb megbízhatóságot nyújt. Az SSD vitathatatlan előnye, hogy nem tartalmaz mozgó alkatrészt, így egy sor problémát sem. A felhasználás szempontjából a leglényegesebb tulajdonságok:

  • Az extrém adatátviteli sebesség: az adatok írási és olvasási ideje rendkívül gyors.
  • Az alacsony elérési idő: az operációs rendszer betöltési ideje másodpercekre csökken, az alkalmazások úgy indulnak, mintha mindig is a memóriában csücsültek volna.
  • Csökkentett energia felhasználás: számunkra akkor mérhető az alacsony működési és készenléti energia szükséglet, ha sok-sok SSD-t használunk, például egy adatközpontban. Azonban a környezetünk védelme szempontjából számít az is, hogy a sok milliárd asztali PC-ben egyenként milyen fogyasztású lakatrészek vannak.
  • Megbízható és strapabíró: a hordozható eszközök (külső háttértárak, noteszgépek) esetében az adattároló extrém hőmérsékletnek (nyáron a meleg, télen a hideg) és ütődéseknek vagy rázkódásoknak van kitéve. A merevlemezek úgy-ahogy elviselik ezeket, az SSD pedig biztosan, még azt is, ha leejtik működés közben. A HDD-khoz hasonlóan az SSD-k is használnak hibajavítást, egyes modellekben a S.M.A.R.T. technológia is elérhető már. Az SSD-ben levő belső algoritmus egyenletesen terheli a memóriacellákat, hogy élettartamukat a várható három és öt év között tartsa. A meghibásodott cellák kiváltására és a túlterheltek "pihentetése" végett pedig egy kiegészítő memóriaterületet használhat a vezérlő, például egy 128 GB SSD valójában kb. 156 GB-os. Az SSDNow meghajtók hozzáadott értéke a bennük levő kifinomult vezérlő és algoritmus.


A HDD már több mint ötvenéves!

Az IBM 1956-ban mutatta be a mágneses elven, mozgó fejekkel működő alkatrészt, a merevlemezt, amely a 60-as évek elejétől az elsődleges adattároló egység a számítógépek számára. Valljuk be, igen jól is teljesítettek az elmúlt fél évszázadban ezek a morgó egységek. A winchesterek legfőbb meghibásodási forrása a forgó lemezek és a rohangáló fejek: a vibrációk vagy a 60 fok feletti hőmérséklet végez velük. Általában egy otthoni PC esetében a videokártya és a processzor fogyasztására figyelünk oda, pedig az SSD-hez képest ötször magasabb energiaigénye van a merevlemezünknek! Az adatok előkeresésének hosszú-hosszú ideje a merevlemezek fejlesztésének az elsődleges problémája, melyet sokféle módszerrel, például cache memóriával próbáltak lerövidíteni. De, ha már úgy is memóriában tároljuk az adatokat, akkor miért ne dobjuk ki a tányért és a fejeket, ami megmarad, az maga az SSD lesz.

Hol érdemes SSD-t használni?


Persze, mint a bevezetőben utaltunk rá, még nem tudjuk, még nem kifizetődő mindig mindenhol nyugdíjba küldeni a HDD-t, de érdemes, sőt meg kell fontolni, hogy mikor váltsunk SSD-re. A notebookok, a pár évvel ezelőtti modellek mindenképp, kicsit alacsonyabb teljesítményűek, mint az asztali gépek. A felgyorsításukra két lehetőségünk van, az egyik a memóriabővítés, a másik, hogy a merevlemezt SSD-re cseréljük. A notebook életciklusa így egy-két évvel megnövelhető, ami jelentős üzemeltetési költség megtakarítást eredményez. Ráadásul a modern programok is használhatóvá válnak egy olyan gépen, ami csak csigalassúsággal boldogult eddig velük.
 
A vállalati szerverekben, adatbázis kiszolgálókban vagy levelezőszerverek esetében az egész vállalati hálózati struktúra felgyorsítható, ha a szerverben SSD-t használunk. Egy szerverpark lecserélése nem olcsó mulatság, pár SSD révén meglódulhat a rendszer sebessége. A S.M.A.R.T technológia a merevlemezekhez hasonlóan jelzi, ha egy egységgel probléma lenne, a rendszerfelügyelet a megszokott módon működhet. A sebesség növekedésen kívül az üzemeltetési költségek csökkenése a kisebb energiafelhasználásban (kevesebb hűtést igényel, kevesebbet fogyaszt) is jelentkezni fog. Egyes tanulmányok szerint 5 - 32-ed része az üzemeltetési költség a HDD-t használó rendszerekhez képest.
 
Aki a legjobb, legújabb technológiákat használja az asztali gépében, már biztosan SSD-ről bootol. Egy otthoni PC-ben is fontos a gyorsaság, például akkor, ha játszunk vagy videofilmet nézünk. Ha csak meg akarjuk nézni a leveleinket vagy a Facebook hírfolyamunkat, akkor idegőrlő tud lenni az operációs rendszer percekig tartó betöltődése, ez SSD-vel csak pár másodperc.

Kulcsszavak: adattárolás Kingston

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19

A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.

2024. november 24. 15:33

Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson

A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.

2024. november 24. 12:02

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association

A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.

2024. november 19. 19:27

A Black Friday-akciók veszélyeire figyelmeztet az NMHH

Akkor is kaphatunk drága, utánvételes csomagot, ha nem rendeltünk semmit – de nem csak ezzel a módszerrel csalhatják ki a pénzünket az év végi vásárlási szezonban. Karácsony közeledtével egyre többen választják az online rendelés kényelmét, a fogyasztói tudatosság és a kellő körültekintés azonban a virtuális térben shoppingolva is elengedhetetlen. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hírközlés-felügyeleti Igazgatóságának szakemberei most a kockázatokra figyelmeztetve osztották meg tanácsaikat, hogy a kivételesnek mondott év végi leárazásokkal valóban jól járhassunk.

2024. november 19. 18:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36