A Google a könyvfesztiválon
A digitalizálás hazai nagyprojektjeiről számoltak be a kulturális közintézmények vezetői a Könyvfesztivál Könyvtáros Klub rendezvényén. A szakmabeliek számára fontos a futó e-programok ismerete, így várható volt a nagy részvétel, de a hatalmas érdeklődés nem csak a témának, hanem az egyik előadónak is szólt: Simon Morrison, a Google szerzői jogi és kommunikációs menedzsere adott tájékoztatást a cég könyves programjairól.
Az előadó kerülte a konfliktusokat, inkább már ismert projektekről számolt be, a felmerülő jogi és kulturális problémákról pedig csak, mint mellékes körülményekről tett említést. Kicsit döcögött az is, amivel kezdte a prezentációt: véleménye szerint a digitalizáció talán legfontosabb feladata megőrizni a műkincseket. A természeti csapások okozta esetleges megsemmisülés után is rendelkezésre állna a digitális kópia, ha a Google folytatja munkáját.
A hallgatóságban persze ilyenkor felmerülnek bizonyos kérdések... Például, hogy van-e már olyan bizottságuk, amely megállapítja, mi számít műkincsnek (erről világszerte jelentősen eltérő vélemények lehetnek), és felmerült-e már álmatlan éjszakáin az előadónak, hogy a kulturális értékek legnagyobb pusztítója nem a hatalmas természet, hanem éppen maga az a kultúra, amely vagy létrehozta, vagy követi a másik humán berendezkedést. Persze, ezek nem céges kategóriák, egy jólöltözött, világutazó menedzser aligha engedhet meg magának ilyen laza nekigondolásokat.
Külön említette Morrison, hogy az osztrák nemzeti könyvtárral is sikerült megállapodniuk a digitalizációról, így a könyvtár állományában lévő magyar nyelvű művek is feldolgozásra kerülnek. A részletek itt is fontosak lettek volna, erről nem kaptunk tájékoztatást.
Elhangzott: az e-könyveknek különösen nagy szerepük lehet azoknak a könyveknek a hozzáférhetővé tételében, amelyeket még szerzői jog véd, de már nincsenek nyomtatásban. Egy másik aspektus: a szerző halála után 70 év a szerzői jog időbeli hatálya, a könyvek azonban rendszerint legfeljebb egy-két kiadást élnek meg, azután kikerülnek a forgalomból. „Becsléseink szerint a könyvek 75 százaléka ebbe a kategóriába tartozik. Az e-könyv segíthet új életet lehelni ezekbe a kötetekbe" - emelte ki Simon Morrison.
Az előadó végül megjegyezte: sokakban kelt aggodalmat, hogy magáncégek is beszállnak a könyvek, a közgyűjtemények digitalizálásába, "és ezt mi megértjük, de úgy véljük, hogy az együttműködés minden fél számára előnyös megoldáshoz vezet"- rögzítette a menedzser.
(A cikket a könyvkonnektor.hu-ról vettük át - a szerző engedélyével.)
Kapcsolódó cikkek
- Harmadszor is április 16: a Google köszöntője Chaplin születésnapján
- A Google 168 millió dollárt fektet a napenergiába
- Könyvkonnektor: e-book kalauz portál
- Egyszerű és biztonságos nyomtatás Google alkalmazásokból
- A Google megvásárolta a torontói zene-szinkronizáló céget
- Televíziók vetélytársává tenné a YouTube-ot a Google
- Adócsaláson kapták a Google társvállalatait Kínában
- Feljelentette az Európai Bizottságnál a Microsoft a Google-t
- Készül az új Nexus tablet?
- Magyarországon nem éri meg e-bookra váltani
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.