MCSE-diploma: csak egy év gyakorlat után?

Zsadányi Pál, 2000. május 29. 17:43
A Microsoft egyik legújabb sajtóközleménye szerint a Windows 2000 (W2K) MCSE-jogosítványt csak egyévnyi W2K-telepítési tapasztalat birtokában lehet akárkinek odaítélni, beleértve a régi NT 4-es MCSE-mérnököket is. Ez némi morgást váltott ki a BrainBuzznál.
Nem győzöm mondani, hogy az amerikai cégek, így a Microsoft is, eszelős képzési előírásokat oktrojálnak a partnereikre. Ezek egy része Amerikában talán még ér is annyit, amennyit kérnek érte, mert ott ki lehet termelni az árát. A világ többi részén pedig nem, így még Európa gazdagabb vidékein sem tehető meg ugyanez, és szinte tönkreteszi a szerencsétlen partnereket. A minőség jelszóval letámadó "anyacég" allűrjei ellen pedig szinte semmi védelem sincs.

Szerintem az Európai Unió informatikáért felelős részlegeinek kellene erre a tünetre odafigyelni, és megrendszabályozni ezt az igazi ellenszolgáltatás nélküli pénzrablási trükköt. Amelynek lényege, hogy a termék "anyacége" (ha lehet egy ilyet anyának nevezni!) előre kiveszi a pénzét az általa forgalmazott termékből, aztán utána az özönvíz. A partnercég meg vagy ki tudja termelni a minősítésből eredő veszteségeit, vagy nem. Az ő baja. Az "anyacég" már a pénzénél van. A partnercégek lehetnének keményebbek az ilyen "anyákkal" szemben. A tanfolyami díjakat hitelként kezelnék, amit csak akkor fizetnének meg, folyamatosan törlesztve, ha az "anyacég" csodálatosnak bereklámozott termékéből tényleg el lehet adni egy bizonyos minimális mennyiséget a partnercég piacán. Akkor legalább az anyacég is jobban odafigyelne arra, hogy a partner el tudja-e adni a terméket. Hogy ebből jogviták is erednének. Persze. Ilyen az élet. Még mindig egészségesebb dolog volna, mint az erőfölénnyel visszaélő tönkretétel.

A vonatkozó minősítésekben emellett területenként disztingválni kellene, mert hiába globalizálódik a világ, amit a monopolhelyzetű cégek az árak globalizálásával egyenértékűnek tartanak, a bevételek és a nyereségek még korántsem globalizálódtak. Persze macerás területenként más-más minősítési rendszert kiépíteni. Az anyacégek argumentuma szerint fennforog annak a veszélye is, hogy az olcsóbban szerzett jogosítvány birtokában valaki a gazdagabb vidékekre lovagol át. Szerintem kevés ennek az esélye. Leginkább a nyelvi korlátok miatt. Egyáltalán, egy normálisan gondolkodó ember a saját kultúrmilliőjében szeretné megtalálni a boldogulásának az útját, nem rohangál észvesztve a vakvilágban. Vannak persze kivételek, de ne azok miatt szenvedjen a többség.

A Microsoft természetesen arra hivatkozik, hogy a W2K rendkívül bonyolult operációs rendszer, ezért joggal követel meg a minősítésben minden eddiginél keményebb feltételeket. Viszont az adaptív teszteken alapuló vizsgarendszer nem a tanfolyamokon megszerzett ismeretek sima visszakérdezését jelenti, hanem az elmélet gyakorlati alkalmazásait próbálja firtatni a vizsgára gyanútlanul bemerészkedő delikvenstől. A tesztek vagy 90 százaléka gyakorlati jellegű, és csak a telepítések során lehet azokat megismerni, nem a méregdrága tanfolyami anyagból, morog az egyik legjelentősebb tesztcentrum, a CramSession kommentátora.

További meredek húzása a Microsoftnak ebben a kategóriában, hogy a régebbi NT 4.0-s MCSE-jogosítványok 2001. december 31-ével érvényüket vesztik, miközben az NT 4-es forgalmazását hosszú távra fenn akarják tartani. Ebből akár még ideiglenes szakemberhiány is kialakulhat, hiszen a 6 szervizcsomaggal kistafírozott NT 4-es bizony elég szilárd termék, ami most még jobban megéri az árát, mint valaha.

Nem csábító az áttérés a W2K-ra, aminek az árszínvonala (szerintem, sőt az amerikai fogyasztóvédelmisek szerint is) túl magas. Persze, mert rengeteg olyat tartalmaz, ami a végfelhasználók igen nagy százalékának csak szükségtelen kolonc a diszken. A kiosztóanyag sokkal rugalmasabb méretezhetőségét kellene megvalósítani (mert most tényleg túlintegrált), amely azután sokkal szélesebb palettáról választható licencazonosítókkal, sokkal szélesebb árspektrumú termékválasztékot tenne lehetővé.

A DOJ talán inkább ilyenekre ösztökélné a céget, és nem a szétverésével foglalkozna, amelynek hatásai legfeljebb évek múlva jelentkeznek, mint a The Yenkee Group egyik legutóbbi elemzése mutat rá a MS kettévágása kapcsán. És azok a hatások milyenek lesznek? Lehet, hogy a konkurenseknek rosszabb lesz, mint korábban bármikor.

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01