Online régészeti térkép készül Angliáról

MTI Sajtóadatbank, 2011. augusztus 7. 09:55

Mi van a mai britek házai alatt: ősi temető, a falu kútja vagy egy római villa maradványai? Az angol települések több ezer éves múltja tárulhat a szakértők és az érdeklődők szeme elé egy új online régészeti térkép segítségével.

A különleges térképet, amely minden fellelhető információt tartalmaz az Anglia területén fellelhető régészeti emlékekről, az oxfordi egyetem régészeti tanszéke készíti. A Portal to the Past (Kapu a múltra) projekt lehetővé teszi, hogy a britek online fedezhessék fel saját környezetük több mint 3500 évre visszatekintő múltját: a Bronz-korszaktól (i. e. 1500) a brit települések és földbirtokok adatait először összeíró Domesday Book (Ítéletnapi könyv) 1086-os elkészültéig.

A vállalkozást az is ösztönözte, hogy a helytörténet - rögtön a családfakutatás után - a legnépszerűbb internetes kutatási terület. A községek nyilvántartásai viszont csak úgy ezer évre tekintenek vissza - írta a telegraph.co.uk.

Az Európai Kutatási Tanács által 1,8 millió fonttal (567 millió forinttal) támogatott ötéves projekt minden fellelhető adatot összegyűjt egy digitális archívumba: ezekből rajzolódik ki Anglia korai régészeti térképe.

Chris Gosden professzor, a projekt vezetője szerint vastárgyak, régi gazdaságok, parasztkunyhók, római kori villák vagy akár emberi maradványok is lehetnek a modern épületek alatt. "Jellemzően csak a világ felszínét látjuk, ám abban a pillanatban, amint ennél mélyebbre tekintünk, gazdag régészeti emlékekre lelünk" - magyarázta.

Az adatok többsége az English Heritage régészeti lelőhelyeket dokumentáló légi felvételeiről származik. Az ingatlanfejlesztők emellett évi százmillió fontot költenek a tervezett épületek helyszínének régészeti feltárására, de a múzeumok és magánszemélyek is folytatnak ilyen tárgyú kutatásokat.

Az online régészeti térkép adatbőségéhez a megyei archívumok, a régi érmék adatbázisa, valamint a fémdetektorral feltérképezett lelőhelyek adatai is hozzájárulnak. Az oxfordi tudósok a British Múzeummal, az Régészeti Adatszolgálattal (Archeological Data Service) és helytörténeti szakértőkel is együttműködnek a korszak minél teljesebb feldolgozásához.

Gosden szerint a régi Anglia minden fellelhető információjának összegyűjtésével a website-on nemcsak az fog kirajzolódni, hogy hol változott a vidék, hanem az is, hogy hol maradt érintetlen az idők során. A térképek és az adatbázisok hozzáférhetővé válása az archeológusok munkáját is megkönnyíti, emellett a kincsvadászok is támpontot kapnak a további kutatáshoz.

"Angliában rendkívül sok potenciális információ áll rendelkezésre a vidék régmúltjáról" - jegyezte meg a projektvezető, majd hozzáfűzte: vállalkozásuk egyúttal egész Anglia területének régészeti analízisét fogja nyújtani, teljes mélységében megmutatja a táj változásának minden rétegét.

A honlap a tervek szerint 2014-re készül el és az oxfordi egyetem régészeti tanszékének internetes címén (http://www.arch.ox.ac.uk) keresztül lehet majd hozzáférni.
 

Kulcsszavak: tudomány

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Magyar innováció: Közel száz tűzvédelmi szakembert képeztek ki az új módszerrel

Sikeres a tűzvédelmi szakemberek képzése, akik már egy új iparági sztenderd alapján sajátítják el a papírmentes tűzvédelmet. Az innovatív magyar megoldás e-naplós rendszere átláthatóbb és könnyebb hozzáférést biztosít a tűzvédelmi eszközökhöz és az ellenőrzéshez. A papírmentes rendszer egyre szélesebb körben terjed itthon és már akkreditált képzések is elérhetőek a témában.

2024. május 13. 19:08

A MOL nyerte a funkcionális átalakítás nagydíját az SAP Quality Awards versenyen

Az üzleti transzformáció a folyamatosan változó környezetben elengedhetetlen. Az SAP éppen ezért immár tizennegyedik alkalommal díjazza azokat az üzleti átalakítást megvalósító vállalatokat, amelyek élen járnak a változásban, és jó példaként szolgálnak a sikeres bevezetésben. Az SAP Quality Awards egyik nagydíját idén a magyar MOL nyerte el. 

2024. május 13. 17:40

A Thermaltake bemutatja a The Tower 300 mikro toronyházat

A Thermaltake, a prémium PC-hardvermegoldások vezető márkája bejelentette a The Tower 300 mikro toronyházat. A The Tower sorozat az egyik legnépszerűbb termékcsalád, ami az ikonikus függőleges toronyház-kialakításáról ismert. Most egy új mikro-ATX házzal egészült ki – a The Tower 300-zal – egészült ki a sorozat, jellegzetes nyolcszögletű megjelenéssel, és lehetővé téve a hagyományos függőleges és az egyedi vízszintes elhelyezést.

2024. május 13. 16:04

K&H: ismét a legjobb digitális bank Magyarországon

A K&H Csoport az egymást követő második évben, 2024-ben is elnyerte a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review „Legjobb Digitális Bank Magyarországon” díját. Az indoklásban a K&H innovatív digitális pénzügyek terén játszott úttörő szerepét emelték ki, különös tekintettel a világszínvonalú és könnyen kezelhető mobilbankra, valamint a hozzá kapcsolódó, a szektorban itthon elsőként beszédhanggal is és magyarul kommunikáló digitális pénzügyi asszisztensre, Kate-re. 

2024. május 13. 14:31

Kreditbeszámítással érkezhetnek az Audi Hungaria Iskolaközpont tanulói a Széchenyi-egyetemre

Együttműködési megállapodást kötött a győri Széchenyi István Egyetem az Audi Hungaria Iskolaközponttal május 8-án. Ennek értelmében az iskola duális szakképzésének tanulói az egyetem gazdálkodás és menedzsment, valamint kereskedelem és marketing alapszakán élhetnek a kreditbeszámítás lehetőségével, ami a tanulmányi idő jelentős lerövidülését is jelentheti.

2024. május 13. 12:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36