Szabályozás, koordináció, elmélet és gyakorlat
Az összevonás hatása II.
- Két megközelítésből, a szabályozás és koordináció szemszögéből értékeltük az összevonási szándékot, és mindazt, ami történik közeljövőben. Az IVSZ értelmezése szerint alapvetően két területet érint - vagy érinthet - az új kormányzati elképzelés, a hírközlést és a számítástechnikát, reményeink szerint mindkét terület szabályozási és koordinációs kérdései megoldódnak, ha egy kézbe kerülnek a hatáskörök. Ha a KHVM hírközlést szabályozó jogköre és a minisztériumok önálló hatáskörben intézett tevékenységeinek szabályozása az informatikai kormánybiztos hatáskörébe kerül, már közelebb juthatunk az ideális helyzethez, egyelőre azonban kérdéses, hogy mennyire lesz hatékony az elektronikus média szabályozását végző ORTT és az informatikai kormánybiztos közötti koordinációs munka.
- Mennyire lehet optimalizálni a szabályozási és koordinálási kérdéseket?
- A szabályozás tekintetében két lehetőség van: vagy külön szabályozzák a hírközlést és a számítástechnikát, vagy egységesen kormánybiztosi hatáskörbe kerül a két terület törvény-előkészítése - a kormánybiztosi státus létrehozásából értelemszerűen következik, hogy a Miniszterelnöki Hivatal koordinálja mindkét területet. A legvalószínűbbnek az látszik, hogy a hírközlés és a számítástechnika törvényi szabályozását összevonják, az ORTT-vel való kapcsolat azonban elsősorban koordinációs jellegű lesz. Egyértelműen jónak tartjuk, hogy a kormányzati informatikai stratégia a jövőben egységes értelmezést kap - bár azt azért hozzátenném, hogy a számítástechnikát csak "érintőlegesen" kell szabályozni, hiszen az üzleti szféra minden tekintetben alkalmazkodik a stratégiához, az egységes és következetes koordinációt azonban feltétlenül üdvözöljük, szükségesnek tartjuk. Az elmélet tehát követésre méltó, de minden a gyakorlatban dől majd el, például abban, hogy mennyire sikerül "átmozgatni" az egyes tárcáktól az új célokat jól szolgáló funkciókat, ehhez kapcsolódóan pedig az apparátust. A közös cél elérésében attól is sok függ, hogy a Miniszterelnöki Hivatal, illetve a kormánybiztos mennyire találja meg a helyes arányokat az informatikán belül a hírközlés és a számítástechnika között, például lesz-e külön hírközléssel és számítástechnikával foglalkozó helyettes, és az elektronikus médiával való koordináció miként valósul meg. Az IVSZ reményei szerint egészséges arány alakul majd ki, és a későbbiekben a szabályozás és a koordináció egy kézben összpontosul. Mindez azonban azt is eredményezi majd, hogy amennyiben a demokrácia szabályai szerint megfelelően előkészített, jól koordinált törvények készülnek, akkor azok végrehajtásában az informatikai szféra a lehető legnagyobb támogatást adja. Az IVSZ tagjai örömmel fogadják majd, ha a MeH képviselője minden tárca törvény-előkészítését és -alkotását, a területhez kapcsolódó beruházásait informatikai szempontból átnézi, felügyeli és irányítja, tehát azt reméljük, hogy egységes szemléletmód valósul meg a jövőben.
Kapcsolódó cikkek
- Információs társadalom: a felzárkózáshoz állami forrás szükséges
- Cselekvési terv az információs társadalom fejlesztésére
- Szakmai és civil szervezetek elvárásai az új kormánytól
- Infokommunikációs csúcstalálkozó Budapesten
- Uniós figyelem az informatikai szektornak - IVSZ
- Civil Kezdeményezés a tudásgazdaság fejlesztése érdekében
- Inforum-IVSZ-Matisz: tiltakozás a reprográfiai díj nyomtatókra való kiterjesztése ellen
- IHM Munkavállalói PC program
- IVSZ: Felkészülés az Európai Unióra
- EU/IVSZ - az informatikai iparág sikeres integrálódása a cél
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Ezt tudja az OMODA autók gyártója, a Chery Group új akkumulátor-technológiája
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.