Szabályozás, koordináció, elmélet és gyakorlat
Az összevonás hatása II.
- Két megközelítésből, a szabályozás és koordináció szemszögéből értékeltük az összevonási szándékot, és mindazt, ami történik közeljövőben. Az IVSZ értelmezése szerint alapvetően két területet érint - vagy érinthet - az új kormányzati elképzelés, a hírközlést és a számítástechnikát, reményeink szerint mindkét terület szabályozási és koordinációs kérdései megoldódnak, ha egy kézbe kerülnek a hatáskörök. Ha a KHVM hírközlést szabályozó jogköre és a minisztériumok önálló hatáskörben intézett tevékenységeinek szabályozása az informatikai kormánybiztos hatáskörébe kerül, már közelebb juthatunk az ideális helyzethez, egyelőre azonban kérdéses, hogy mennyire lesz hatékony az elektronikus média szabályozását végző ORTT és az informatikai kormánybiztos közötti koordinációs munka.
- Mennyire lehet optimalizálni a szabályozási és koordinálási kérdéseket?
- A szabályozás tekintetében két lehetőség van: vagy külön szabályozzák a hírközlést és a számítástechnikát, vagy egységesen kormánybiztosi hatáskörbe kerül a két terület törvény-előkészítése - a kormánybiztosi státus létrehozásából értelemszerűen következik, hogy a Miniszterelnöki Hivatal koordinálja mindkét területet. A legvalószínűbbnek az látszik, hogy a hírközlés és a számítástechnika törvényi szabályozását összevonják, az ORTT-vel való kapcsolat azonban elsősorban koordinációs jellegű lesz. Egyértelműen jónak tartjuk, hogy a kormányzati informatikai stratégia a jövőben egységes értelmezést kap - bár azt azért hozzátenném, hogy a számítástechnikát csak "érintőlegesen" kell szabályozni, hiszen az üzleti szféra minden tekintetben alkalmazkodik a stratégiához, az egységes és következetes koordinációt azonban feltétlenül üdvözöljük, szükségesnek tartjuk. Az elmélet tehát követésre méltó, de minden a gyakorlatban dől majd el, például abban, hogy mennyire sikerül "átmozgatni" az egyes tárcáktól az új célokat jól szolgáló funkciókat, ehhez kapcsolódóan pedig az apparátust. A közös cél elérésében attól is sok függ, hogy a Miniszterelnöki Hivatal, illetve a kormánybiztos mennyire találja meg a helyes arányokat az informatikán belül a hírközlés és a számítástechnika között, például lesz-e külön hírközléssel és számítástechnikával foglalkozó helyettes, és az elektronikus médiával való koordináció miként valósul meg. Az IVSZ reményei szerint egészséges arány alakul majd ki, és a későbbiekben a szabályozás és a koordináció egy kézben összpontosul. Mindez azonban azt is eredményezi majd, hogy amennyiben a demokrácia szabályai szerint megfelelően előkészített, jól koordinált törvények készülnek, akkor azok végrehajtásában az informatikai szféra a lehető legnagyobb támogatást adja. Az IVSZ tagjai örömmel fogadják majd, ha a MeH képviselője minden tárca törvény-előkészítését és -alkotását, a területhez kapcsolódó beruházásait informatikai szempontból átnézi, felügyeli és irányítja, tehát azt reméljük, hogy egységes szemléletmód valósul meg a jövőben.
Kapcsolódó cikkek
- Információs társadalom: a felzárkózáshoz állami forrás szükséges
- Cselekvési terv az információs társadalom fejlesztésére
- Szakmai és civil szervezetek elvárásai az új kormánytól
- Infokommunikációs csúcstalálkozó Budapesten
- Uniós figyelem az informatikai szektornak - IVSZ
- Civil Kezdeményezés a tudásgazdaság fejlesztése érdekében
- Inforum-IVSZ-Matisz: tiltakozás a reprográfiai díj nyomtatókra való kiterjesztése ellen
- IHM Munkavállalói PC program
- IVSZ: Felkészülés az Európai Unióra
- EU/IVSZ - az informatikai iparág sikeres integrálódása a cél
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.
Battery Monitor 10.4
A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.