A világ legmodernebb mobil térképészeti rendszere Budapesten
Utak, utcák, közterek vagy akár vasúti pályák, folyók és árvízvédelmi rendszerek építészeti szempontból is pontos 3D-s térképeinek elkészítésre alkalmas mobil térképészeti rendszert vásárolt egymillió eurós beruházással a Geodézia Zrt. – jelentette be Biró Gyula, a társaság vezérigazgatója. Az osztrák Riegl GmbH által szállított berendezés a világ jelenlegi legjobb ilyen készüléke, így a Geodézia jelentős versenyelőnybe kerül nemcsak magyar, hanem külföldi versenytársaival szemben is, hiszen az eszköz segítségével a tervezők és kivitelezők óriási költségektől és jelentős időveszteségtől szabadulhatnak meg.
A RIEGL VMX-450 mobil térképező rendszer két centiméteres pontossággal tapogatja le a környezetét, miközben az autó 20–60 kilométeres sebességgel halad, de több kiegészítő méréssel a pontosság még jelentősen fokozható – avatta be az érdeklődőket a rendszer technikai részleteibe Gross Miklós, a Geodézia termelési vezérigazgató-helyettese. A mobil térképező rendszer segítségével a kiválasztott helyszín összes tereptárgya – legyen az belógatott jelzőlámpa, út szélén álló tábla vagy akár egy kátyú – pontos térbeli koordinátákkal jelenik meg a térképen, azaz a tervezők és döntéshozók számítógépein. Így a feldolgozás után sem a földmérőnek, sem a tervezőnek nem kell többé kimennie a terepre, munkájuk nem akadályozza a közlekedést, függetleníthető az időjárási viszonyoktól.
A rendszer nemcsak autóra, hanem vasúti kocsira, vagy vízi közlekedési eszközre is felszerelhető, így a Mobil Térképező Rendszer az utak, autópályák, települések közterületeinek felmérésére mellett ideális megoldás a közműalaptérképek készítésére és változásvezetésére, valamint elektromos légvezetékek vagy folyók és árvízvédelmi létesítmények térképezésére is.
Kapcsolódó cikkek
- Tízszer hosszabb üzemidejű akkumulátorok
- Fénnyel hajtogatható 3D-s csomagolást fejlesztettek ki
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Az ókori világ földrajzát segít megismerni a Google új projektje
- Masat-1 - Az első magyar műhold a Föld árnyékában halad pályája egy részén
- A digitális technológia mentheti meg a kihalófélben lévő nyelveket
- Már elérhető a neten Európa legjobb gépi fordítóprogramja
- Japán tudósok megcsinálták az Avatar-robotot
- Sokoldalú LED-es megoldású kijelzők az LG-től
- Masat-1 - Pályára állt az első magyar műhold
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.