Háromnapos jövőépítés

VII. Országos Neumann Kongresszus

2000. június 1. 13:22
Június 21. és 23. között Egerben rendezik meg a VII. Országos Neumann Kongreszszust, amelynek jelmondata: "Együtt az információs társadalomban".
A szimpózium idén egy igen nehezen körülhatárolható, ugyanakkor könnyen definiálható témakör sokoldalú bemutatását tűzte ki célul: az előadók az új évezred informatikai kihívásaira adható válaszokat próbálják megfogalmazni, valamint Magyarország esélyeit latolgatják az információs társadalomban, annak építésében.

Néhány kiragadott témakör is jól jelzi, mennyire átfogóan kíván foglalkozni a kongresszus az információs társadalom kialakuláshoz szükséges részterületekkel: választ keresnek arra, hogy az információs társadalom esélyegyenlőséget teremt-e, vagy mélyíti a szakadékot az "információgazdagok és -szegények" között, előadások foglalkoznak azzal, hogy mit hoz a globalizáció, azon belül mennyire kiszámítható a jövő. A különböző szekciókban elhangzó beszámolókból kiderül, hogy mit tesz a kormányzat, merre tart az oktatási rendszer, és önálló előadás foglalkozik annak megválaszolásával, hogy mire jó egy érettségi a munkaerőpiacon. Mivel a leggyorsabban változó tudományággal foglalkozik a kongresszus, izgalmasnak ígérkezik az az előadás, amely arra a kérdésre próbál válaszolni, valóban a legújabbak-e a "legújabbnak" titulált szakmai eredmények.

Az információs társadalom kialakításával kapcsolatos számtalan egyéb kérdésre keresik a választ a szakma jeles képviselői, ismert tudósok, informatikai, gazdasági és oktatási szakemberek, valamint kormányzati felelősök az egri előadás-sorozat keretében. A háromnapos konferencia célja, hogy a szakmai eredmények bemutatása mellett az informatikán mesze túlmutatva elemezze az élet valamennyi területét érintő információs korszak jelenét és jövőjét, rámutasson a feladatokra, kihívásokra, dilemmákra és megoldásokra. Előadást tart többek között Kroó Norbert, Roska Tamás és Vámos Tibor akadémikus, a kormány több képviselője, számos informatikai és telekommunikációs piacvezető cég első embere, valamint tudományos és oktatási intézmények munkatársai.

A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) eddig is a fővároson kívül rendezte meg kongresszusait, ez évben is igen gazdag, szerteágazó, minden területet átfogó előadásokkal várja a résztvevőket, amelyekre május végéig közel kétszázan jelentkeztek, a végleges létszám azonban valószínűleg megközelíti majd az ötszáz főt.

A rendezvény fővédnöke Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Katona Kálmán, a KHVM május 31-éig hivatalban lévő minisztere, Stumpf István kancelláriaminiszter, valamint az esemény fő támogatója, az IBM Magyarország Kft.

A kongresszus előkészületeiről beszámoló tájékoztatón Alföldi István, az NJSZT ügyvezetője kiemelte, hogy pályázatot hirdetnek kifejezetten a fiatalok számára, és sokat várnak az "informatikai hangulatot" árasztó kávéházi beszélgetésektől, valamint azoktól a spontán rendezvényektől, amelyek csak a kongresszust megelőző napokban körvonalazódnak majd.

Többek között az időközben kialakuló fórumok miatt is érdemes az NJSZT honlapját rendszeresen felkeresni a konferencia előtt (www.njszt.hu), ugyanis az esetleges programváltozások is olvashatók a weboldalon, amelyen a részvétellel kapcsolatos aktuális információk ugyancsak elérhetők. Az előadások többsége előzetesen is megtalálható, a véglegesített változatot azonban CD-ROM-on is közreadják a szervezők, és minden valószínűség szerint a NetTv is élőközvetítéseket ad majd az egri helyszínekről.

A VII. Országos Neumann Kongresszusra jelentkezni lehet az NJSZT titkárságán (telefon: 3329-390, fax: 3318-140) vagy a kongresszus@njszt.hu e-mail címen.

A tervezett program

Június 21-én az Eger-Felnémet Pásztorvölgyi Általános Iskola és Gimnáziumban tartott nyitó plenáris ülés után 10.30-kor dr. Bakonyi Péter, az NJSZT alelnöke vezetésével kezdődik a délelőtti ülésszak, ahol a konferencia alapcélkitűzéseinek ismertetését dr. Sima Dezsőnek, az NJSZT elnökének megnyitója követi, majd a fővédnökök és Sós Tamás, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke köszönti a kongresszus résztvevőit.

11.00-kor kezdődik a Neumann-díjak átadása, 11.40-kor "A gondolkodás lépésváltása" címmel Vámos Tibor akadémikus előadására kerül sor.

A 14 órakor kezdődő délutáni ülésszak levezető elnöke dr. Dömölki Bálint lesz, az első előadást dr. Török Ádám tartja "Korszakváltás vagy robbanás a nemzetközi technológiai fejlődésben" címmel, ezt követően 14.40-kor Hakan Eriksson előadása hangzik el ("A kommunikáció jövője"), 15.50-kor Kroó Norbert akadémikus előadását hallhatjuk ("Tudomány és információs társadalom: eredmények, kihívások, várakozások"). 16.50-től Mellár Tamás, a KSH elnöke tart beszédet "Az információs társadalom kihívásai és a statisztikai találkozása" címmel.

Június 22-én Vámos Tibor akadémikus elnökletével plenáris üléssel kezdődik a napirend, a nyitó előadást Roska Tamás akadémikus tartja, melynek címe "Analogikai celluláris érzékelő számítógépek", majd az alábbi öt szekcióban hallgathatók meg a húszpercesre tervezett előadások:

- Infokommunikációs ipar Magyarországon (szekcióvezető: Horvai Mátyás)

- Információs társadalom (szekcióvezető: dr. Megyery Károly)

- Oktatás (szekcióvezető: dr. Benczúr András)

- Információs infrastruktúra (szekcióvezető: dr. Csaba László)

- Számítógép-tudomány (szekcióvezető: Gyimóthy Tibor)

Délután két új szekció nyílik: az "Információs rendszerek, elektronikus gazdaság" témakört Kertészné Gérecz Eszter, a "Kultúra-jog-gazdálkodás" kérdéseivel foglalkozót pedig Dömölki Bálint vezeti.

Délután öt órakor kerekasztal-beszélgetés zárja a programot, amelynek meghívott vendége Almási Miklós, Csepeli György és Tamás Pál lesz.

A június 23-ai plenáris ülés 9 órakor kezdődik, "A 2000. évi dátumváltás tapasztalatai" címmel Alföldi István és Báti Ferenc tart előadást, majd ismét öt szekcióban kezdőnek meg a napi előadások:

- Infokommunikációs ipar Magyarországon (szekcióvezető: Mohácsi Béla)

- Információs társadalom (szekcióvezető: Sikolya Zsolt)

- Oktatás (szekcióvezető: Komenczy Bertalan)

- Mobilinformatika (szekcióvezető: dr. Bakonyi Péter)

- Informatikatörténet (szekcióvezető: Kovács Győző)

A záró plenáris ülésre június 23-án 12 óra 20 perctől kerül sor, amelynek keretében Havass Miklós tart előadást "Az információs szökőár" címmel, 14 órától pedig a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság tarja meg tisztújító közgyűlését.

Kormányzati feladatok

"Világosan látni azt is, hogy az államigazgatás is elérkezett arra a pontra, amikor jelentősen bővíteni kell az informatikai szolgáltatások körét az állampolgárok és a kormányzati szervek felé egyaránt. Ezen szolgáltatásoknak azonban, csakúgy, mint az egyes szervezeteknek, összhangban kell működniük, ami nem képzelhető el világos koncepció nélkül. Ez a koncepció nem egyenlő az információs társadalom koncepciójával, hanem annak egy része: a kormányzati munka informatikai eszközökkel történő támogatási lehetőségeinek felkutatásáról van szó…"

Globalizáció és internet: az e-business

"Az internetgazdaságot alapvetően két erő együttes hatása hozta létre: az üzleti élet globalizációja és az információs technológia hálózatosodása. Az internet megjelenése és térhódítása az ipari forradalomhoz mérhető hatást fejt ki a gazdaság fejlődésére…

Az internet forradalmasította a vállalatok üzletvitelét is. Az e-business merőben új lehetőségeket kínál a piacok kiszélesítésére és a vállalati ügyviteli folyamatok korszerűsítésére, aminek köszönhetően hatékonyabbá válhat a termelés és szolgáltatás, továbbá új, innovatív módszerek kínálkoznak az ügyfelek megszerzésére és megtartására. Hogy milyen léptékű ez az elektronikus forradalom? Vessünk csak egy pillantást a számokra: az e-businessen alapuló tranzakciók értéke 2002-ben el fogja érni a 325 milliárd dollárt, de lehet, hogy meg is haladja ezt az összeget. 2003-ra pedig több mint 500 millió ember fogja használni a World Wide Webet."

(Idézetek az Országos Neumann Kongresszusra készített összeállítás anyagából.)

Kulcsszavak: konferencia Neumann

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01