Infotér konferencia - Szócska Miklós: közhiteles és értékelt törzsadatok szükségesek
Az egészségügyi informatikában közhiteles és értékelt törzsadatokra van szükség - mondta a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára szerdán Balatonfüreden, az Infotér (Informatika a társadalomért) konferencián tartott előadásában.
Szócska Miklós szerint az nem megoldás, hogy van kétszáz informatikai rendszerünk, s annak is a nagyobb része "ki van szervezve". Mint mondta: azt szeretnék, hogy a fejlesztések úgy menjenek végbe, hogy a megújuló rendszerek üzembiztonsága "ne kiszervezett megoldásokon múljék". Így például az sem, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP) az elszámolások miként alakulnak - jegyezte meg.
Az államtitkár elmondta: már működik az úgynevezett Katéter-Mónika elnevezésű informatikai rendszer, amelyben "egymásra rétegezték" a különböző adatbázisokat; így például az OEP finanszírozási adatait, a mentőszolgálat és különböző intézmények adatait.
A következő lépésben létrehozzák az emberi erőforrás monitoring-rendszert - mondta az államtitkár, aki hangsúlyozta, hogy nem a korábbi rendszertől megörökölt nyilvántartások táblázatait "teszik tisztába", hanem ide "be fogják kötni" a munkáltatókat és a települési önkormányzatokat is.
Szócska Miklós emlékeztetett: korábban jogszabály tiltotta például, hogy személyazonosításra alkalmas módon végezzék el az emberi erőforrások követését. A pályázati rendszereknél például nem lehetett követni, mi van a diplomásokkal - vetette fel. Mindezen változtatni kellett - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a "Katéter-Mónika" rendszer már számos kérdésre "tudja a választ". Hangsúlyozta: közhiteles és értékelt törzsadatokra van szükség - például hány kórház vagy hány támogatott gyógyszer van -, s lehetőség szerint mindenki egy adatbázisból dolgozzon.
Integrált és egységes informatikai rendszer szükség - hangsúlyozta Szócska Miklós. Közlése szerint "az egészségügyi informatikai fundamentumokat" próbálják rendbe rakni.
Kapcsolódó cikkek
- Hiscom - Lezárult az intézményközi adatkommunikációs program fejlesztése
- Infotér konferencia - Soltész Miklós: egységes informatikai rendszerre van szükség a szociális ellátásban
- Infotér konferencia - Hoffmann: az informatika fontos eszköz, de a cél az emberközpontúság
- Infotér konferencia - A kormányzati informatika konszolidálódott az elmúlt egy évben
- Szalai Annamária: az NMHH elkötelezett a szélessávú internet terjedésének támogatása mellett
- Infotér konferencia - Magyarország jól áll a szélessávú internet-elérésében
- Szenzorok a testen – lezárult a 2009-ben indított All-Fitt projekt
- Defibrilláló telefonfülke
- Krízishelyzetben: az internet mentette meg az életét (2. rész)
- Krízishelyzetben: az internet mentette meg az életét (1. rész)
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.