Most először osztották ki a Kovács Attila-díjat
Elek László újságíró, rádiós szerkesztő-műsorvezető, az MR1 Kossuth Rádió volt munkatársa kapta az első Kovács Attila-díjat az informatikai újságírás terén végzett kiemelkedő tevékenységéért. A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége és az Informatika a Társadalomért Egyesület közösen hirdette meg az "Az év informatikai újságírója" díjat, amelyet a tavaly elhunyt informatikai szakújságíróról, Kovács Attiláról neveztek el, aki a médium születésétől kezdve mindvégig a Prím Online szerkesztője, szakújságírója volt.
Az informatikai újságírók elismerése 2005 óta bevett gyakorlat, de Kovács Attila halálát követően Alföldi István, az NJSZT igazgatója kezdeményezte a díj odaítélőinél (némileg át is alakítva a korábbi grámiumot), hogy a jövőben a díj arról a távközlési és számítástechnikai újságíróról legyen elnevezve, aki felnőtt életének egészét, majdnem egy fél évszázadot, az informatikai hírek írásának szentelte. Tette mindezt szakmai alázattal és oly mértékű szerénységgel, hogy kollégái és az IT szakmából Attilát jól ismerők közül sokan azt sem tudták, hogy Kovács Attila ifjú korában még vívóként volt nemzetközi hírű sportember, a családi indíttatásból űzött sportban a világbajnokságig vitte.
A Kovács Attila-díjat első ízben ma adták át, az 5. Digitális Esélyegyenlőség Konferencián, a díjazott Elek László, aki - a Magyar Rádió Tudományos Szerkesztőségének munkatársaként - számos, számítástechnikával, informatikával foglalkozó műsort készített. A rádió műfaji sokszínűségéből adódóan ezek között néhány perces riportok, interjúk, portréműsorok és stúdióbeszélgetések is megtalálhatóak. 1996-ban alapítója volt a Hálóban című műsornak, amely az első, rendszeresen jelentkező, számítástechnikával, informatikával és internettel foglalkozó magazinja volt a Kossuth Rádiónak. Ezt követően a Digitális című, hasonló tematikájú műsort szerkesztette. A Rádió Kihívás című, naponta negyedórában jelentkező műsorában rendszeresen készített összeállításokat az informatika érdekességeiről, hasznáról és veszélyeiről. Műsorában rendszeresen megszólalási lehetőséget kaptak informatikusok, valamint az informatika társadalmi hatásaival foglalkozó szakemberek
A legjobb informatikai újságírókat 2005 óta díjazzák, az elismerés korábban "Az év informatikai újságírója díj" nevet viselte. A díj korábbi elismertjei:
2005: Dojcsák Dániel - SG Informatikai és Tudományos Hírmagazin
2006: Hirschler Richard - HVG Háló, Kovács Olivér - Klubrádió, Simon S. András - Figyelő
2007: Fülöp Hajnalka – Népszabadság, Sági Gyöngyi – Világgazdaság, Sziebig Andrea - IT-Business, Dezső András - hvg.hu
2008: Mallász Judit - IT Business, Gerényi Gábor – Index, Vértes János Andor – Prim Média
2009: Bodnár Ádám – hwsw.hu, Mester Sándor életműdíjas informatikai újságíró
Kapcsolódó cikkek
- Élő tudósítás bárhonnan
- Szeptember 30-ig lehet jelöléseket leadni a legjobb IT-újságírói címre
- Kovács Attila díjat kapnak ősszel a legjobb informatikai újságírók
- Újságírás a WikiLeaks korában
- A Google 2,7 millió dollárral támogatja a digitális újságírást
- Junior Internet Project: kik lesznek a jövő honlapépítői, honlaptervezői és informatikai újságírói?
- The Daily Mirror
- Naponta a Napiról
- The Daily: az újság és az online között félúton
- Reklámmentes cikkek - a tartalomért az olvasók Readability-szolgáltatáson keresztül fizetnek
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái
A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.
Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül
Rengeteget internetezünk, leginkább okostelefonon, és minden második fiatal napi 2-3 órát tölt el chateléssel – derül ki a Yettel országos, reprezentatív kutatásából. Bár minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy gyakrabban használja mobilon az internetet, de még az X generáció 85 százaléka is naponta többször felmegy a netre. A legnépszerűbb közösségi platform továbbra is a Facebook, de a Z generációsok körében a TikTok és az Instagram is hódít.
Éppen most robban a hazai előfizetéses e-kereskedelem
Idén nyáron a hazai webshopok 4 százaléka kínált valamilyen terméket előfizetéses formában, azonban az adatok szerint ez az arány két-három éven belül várhatóan 23 százalékra nő. Az, hogy közel ötszörösére nőhet az előfizetéses vásárlást kínáló webáruházak száma, jól mutatja a piacon zajló jelentős változásokat – ismertette a Visa támogatásával készült friss kutatásának* eredményeit a Shoprenter.
Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban
Két szemeszteren keresztül kísérelték meg matematikai kurzusaikon ChatGPT-szerű mesterséges intelligencia használatát a Corvinus oktatói: diákjaik mindvégig szabadon használhatták feladataik elkészítéséhez, sőt, vizsgáikhoz is a MI-t. Az eredmény a két oktatót is meglepte: csökkent a hallgatók motivációja és a csoport általános tudásszintje, valamint jobban kiéleződtek a hallgatók közötti társadalmi egyenlőtlenségek is.
Techóriások özönlöttek a Városligetbe
Az AI Summit 2024 grandiózus eseményként vonzotta a mesterséges intelligencia iránt érdeklődőket a Városligetbe szeptember 9-én és 10-én. Az Indamedia kiadó által szervezett konferenciára a jegyek már az indulást megelőző napokban elfogytak – a rendezvény két napjára közel 3000-ren léptek be. Itt az AI-t gyakorlatilag minden aspektusból megközelítették, és olyan nemzetközi technológiai nagyágyúk is képviseltették magukat, mint a Microsoft, az Amazon, a Google, de még a Financial Times is.