Az ítélet: kettévágás
A kettéosztást az amerikai igazságügyi tárca - és a vele egy álláspontra helyezkedő 17 szövetségi állam - kérésének megfelelően úgy kell végrehajtani, hogy az egyik utódvállalat folytatja a Windows kezelői rendszer továbbfejlesztését, a másikhoz pedig átkerül az összes alkalmazási program, illetve "online" szolgáltatás. Egyelőre azonban nem áll küszöbön a Microsoft tényleges szétválasztása: a cég élhet - és mint Gates bejelentette, napokon belül élni is kíván - a fellebbezés jogával, és amíg nem jogerős a kettéosztási ítélet, addig nem is kényszerítik ki annak végrehajtását.
Jackson bíró annyi engedményt tett a Microsoftnak, hogy nem rendelte el közbenső intézkedésként az általa hozott első fokú ítélet egyetlen elemének a sürgős végrehajtását sem. Egyébiránt azonban igen keményen fogalmazott az ítélet indoklásában: azt írta, a Microsoft nem bizonyult szavahihetőnek, és a céggel szembeni különböző magatartáskorlátozó előírások elégtelenek lennének, ha nem kerülne sor a kettéosztásra.
Az első fokú ítélet nem csupán a legsúlyosabb szankciót, a beperelt vállalat kényszerfelosztását mondja ki, hanem számos műszaki fejlesztési, illetve üzletpolitikai korlátot is felállít. Ezek érvényesítését 90 nap múlva kell megkezdeni. Az előbbi kategóriához (műszaki fejlesztés) tartozik például a Windows úgynevezett forráskódjába történő betekintés lehetővé tételének előírása - ez más programfejlesztők számára lehetővé teszi, hogy alkalmazási szoftvereket alkossanak a Windows kezelői rendszerre.
Az utóbbi kategória (üzletpolitika) legfontosabb előírásai azt célozzák, hogy a Microsoft ne sújthassa hátrányokkal azokat a vásárlóit, akik nem kizárólag az ő programjait használják. A bíró azonosult azzal az állásponttal, hogy az igazságügyi tárca előterjesztése a közjót - a szabad versenyfeltételek biztosítását, és ebből következően az egyre jobb szoftvertermékek megjelenését - szolgálja, míg a Microsoft vezetése a közjó ellenében munkálkodik. Gates viszont úgy értékeli az első fokú ítéletet, hogy Jackson bíró büntetéssel sújtotta a népszerűnek bizonyult újszerű szoftvermegoldásokat.
A per közvetlen kiváltó oka és legfőbb hivatkozási alapja az volt, hogy a Microsoft a Windows újabb változataiba már eleve beépítette saját internetes kereső programját. Ezt a kormányzat - és a bíró - tisztességtelen árukapcsolásnak, a Windows kezelői rendszer piaci túlsúlyával való visszaélésnek, más internetes kereső programok méltatlanul hátrányos helyzetbe hozásának minősítette, míg maga a Microsoft az internetes alkalmazások felé történő, technológiai tökéletesítést megtestesítő, magától értetődő nyitásként értelmezte, amely az iparág fejlődését és a fogyasztók érdekeit szolgálja. Gates az első fokú ítélet után is azt hangsúlyozta, hogy a Microsoft hisz saját igazában, bízik az igazságszolgáltatás fellebbiteli szakaszában, és nem tesz le az új integrált szoftverek fejlesztéséről.
Joel Klein, a washingtoni igazságügyi minisztérium trösztellenes ügyekkel foglalkozó főilletékese közölte: a tárca az ügy jogerős lezárásának előbbre hozatala érdekében azt kéri, hogy az első fokú ítélet elleni fellebbezést - a szokásoktól eltérően - ebben az esetben ne az egyébként illetékes másodfokú bíróság, hanem rögtön a legfelsőbb bíróság tárgyalja.
Az 1975-ben alapított Microsoft a világ egyik legértékesebb vállalata, Bill Gates pedig a világ egyik leggazdagabb embere. A felosztás - ha megvalósítanák - nagy valószínűséggel mélyreható változást idézne elő az egész számítástechnikai iparágban. Hogy azonban ez a változás igazából milyen irányú lenne, erre vonatkozóan ma még egymásnak drámai mértékben ellentmondó állítások hangzanak el: a jósolt következmények skálája az igazi fejlődést generáló szabad verseny hajnalának eljövetelétől (igazságügyi minisztériumi jóslat) az újítási kezdeményezések tönkrezúzásáig (Microsoft-értékelés) terjed. Az amerikai trösztellenes törvény alkalmazása során egyébként a vállalatóriások kényszerfelosztása meglehetősen ritka. A két legemlékezetesebb eset a Standard Oil olajtársaság 1911-es, illetve az ATT telefontársaság 1984-es több utódvállalatra történt felszabdalása volt.
Kapcsolódó cikkek
- Az Egyesült Államok nem elégedett a Microsoft licencfeltételeivel
- A Microsoft lecsap a belső szoftverkereskedőkre
- Microsoft-per: Kereskedelmi szervezetek is fellebbeznek
- Vissza az egész, folytatódik a Microsoft-per
- Vége a Microsoft-pernek
- A Microsoft megszegte a megállapodást?
- Antitrösztper: eleget tesz az ígéreteknek a Microsoft
- Végéhez közelít a Microsoft-per
- Nem bizonyít semmit a Microsoft-vezető e-mailje
- Brit kezdeményezés a Microsoft-Navision ügylet megakadályozására
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.