NYT: Obama kiber-támadásokat rendelt Irán ellen
Barack Obama amerikai elnök személyesen rendelte el, hogy az iráni nukleáris program lefékezése érdekében fokozzák az ország urándúsító létesítményei elleni kibernetikai támadásokat - jelentette pénteken a The New York Times olyan, név nélkül nyilatkozó amerikai, izraeli és európai forrásokra hivatkozva, akiknek közük volt vagy van a projekthez.
Az iráni nukleáris létesítmények elleni támadás Olimpiai játékok fedőnéven már a Bush-kormányzat alatt elkezdődött. Obama elnöksége első napjaiban rendelte el a Stuxnet fedőnéven ismertté vált féreg bevetésének fokozását. A sajtóforrások szerint az Egyesült Államokban vagy Izraelben kifejlesztett féreg - a New York-i napilap közös amerikai-izraeli erőfeszítés termékének nevezi - 2010 derekán kiszabadult az iráni natanzi erőműből, elterjedt az interneten, így beavatatlan szakértők is tanulmányozhatták.
Obama a lap értesülése szerint a féreg elszabadulásának hírére mérlegelte a program felfüggesztését, de végül a folytatás mellett döntött. A férget egy fehéroroszországi biztonsági cég találta meg először egy iráni ügyfelének komputerén. A Stuxnetet tanulmányozó szakemberek szerint a kifinomult kibernetikai fegyvert valószínűleg állami szintű tényező fejleszthette ki.
Az elnök a lap szerint megfontolás tárgyává tette, hogy a Stuxnet-támadás más államokat, esetleg terroristákat vagy hackereket is hasonló akcióra bátoríthat, ám végül arra a következtetésre jutott, hogy Washingtonnak nincs más eszköze Teherán ellen.
A The New York Times szerint a támadás célja a natanzi erőmű számítógégei feletti ellenőrzés megszerzése volt. A lap úgy tudja, hogy a Stuxnetet az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és egy titkos izraeli kibernetikai csapat fejlesztette ki.
Kapcsolódó cikkek
- Hackertámadás a Heves megyei önkormányzat ellen
- A növekvő internetes bűnözés ellen küzd a sanghaji rendőrség
- Brüsszel az USA segítségét kéri a kiberbűnözés leküzdéséhez
- Új hekkertámadások – A hagyományos tűzfalak ideje lejárt
- Meghackelte az Anonymous a Jobbik honlapját
- A Jobbik ellen terveznek akciót az Anonymus hackercsoport magyar tagjai
- OTP: adathalász-levél az interneten
- Két nap alatt a legnagyobb hazai vállalatok rendszerei is feltörhetők
- Feltörte a szociális hivatal honlapját az Anonymous
- A brit belügyminisztériumot támadta az Anonymous
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.