Az ESET biztonsági tanácsai a LinkedIn incidens kapcsán
Mint ismeretes, a napokban nagyszabású támadás áldozatává vált a LinkedIn portál. A hírek szerint 6.5 millió felhasználó adata került illetéktelen kezekbe. Június 6-án már egyértelművé vált az is, hogy az ellopott jelszavak orosz weboldalakon, fórumokon jelentek meg. A LinkedIn nem nyilatkozott egyértelműen, ezért elképzelhető, hogy amennyiben a támadóknak sikerült a jelszavakhoz hozzáférniük, akkor a tulajdonosok e-mail címeivel is rendelkeznek.
A LinkedIn közösségi oldal, leginkább az üzleti kapcsolatok fentartására szolgál, ebben különbözik az olyan közösségi oldalaktól, mint a Facebook vagy az iWiW, melyek leginkább a hétköznapi kapcsolattartást segítik elő. További fontos különbség, hogy a Facebook-on tetszőleges kitöltött vagy éppen üresen hagyott személyes mezőkkel rendelkezünk, illetve adatvédelmi beállításainktól függően publikusak adataink, ezzel szemben a LinkedIn profilok kifejezetten a karrierrel kapcsolatos hírek, szakmai tervek, információk terepe, ezen a felületen mindenki valódi névvel, valós információkat szolgáltat magáról, és üzleti kapcsolatairól.
- A veszély így jóval nagyobb, emiatt is javasolják az ESET szakemberei, hogy a hazai felhasználók is ellenőrizzék és változtassák meg a belépési adataikat, hiszen a Zoomsphere legfrissebb adatai szerint Magyarországról már legalább 230 ezren használják a LinkedIn közösségi weboldalt (http://www.zoomsphere.com/charts/linkedin/countries/hu) – figyelmeztet Béres Péter, az ESET termékeit Magyarországon képviselő Sicontact Kft. vezető IT tanácsadója.
A weboldal üzemeltetői nem csak abban hibáztak, hogy a jelszólopási incidens egyáltalán megtörténhetett, hanem - mint később kiderült - a jelszavak kódolt tárolásánál is: az úgynevezett SHA-1 algoritmust szimplán használva nem támaszkodtak olyan megbízható kiegészítő technikákra, mint például a feltöréseknek jóval ellenállóbb úgynevezett Salted eljárás, amely segít megnövelni a jelszó hash hosszát, és egyúttal a bonyolultságát is. Ezt a módszert kimondottan jelszavak tárolásánál alkalmazzák, éppen annak megnehezítésére, hogy az összes felhasználó jelszavát túl könnyen és gyorsan feltörjék. Az üzemeltetők egyébként az FBI segítségét kérték a biztonsági incidens alapos és részletes kivizsgáláshoz. Mindenesetre az eset komoly következményekkel járhat, így a LinkedIn-nek minden erőfeszítésére szükség lesz, hogy helyreállítsák befektetőik, hirdetőik, és nem utolsósorban felhasználóik beléjük vetett bizalmát.
Gyakorlati tanácsok az érintetteknek
Először is nagyon fontos, hogy jelszavukat haladéktalanul változtassák meg. A kellően erős jelszó egyedi (azaz sehol máshol nem használjuk), hosszú (magyarul 10-12 karakternél nem rövidebb), változatos (egyaránt tartalmaz kis- és nagybetűket, számokat, valamint speciális írásjeleket is, például -+'"+!%/=_<>#&();?.÷-_karaktereket), és nem kitalálható személyes információinkból (nem kutyánk, családtagunk neve, nem közösségi oldalról bárki által leolvasható születési dátumunk, hanem lehetúleg véletlenszerűen generált: például paiK#debt=maRry88). A jelszavakkal kapcsolatos tudnivalókról itt olvashatnak bővebben: http://pcworld.hu/a-virusok-varazslatos-vilaga-36-egy-a-jelszonk-a-beke123-20100903.html
A LinkedIn account mellett azoknak, akik esetleg éppen az ott használt e-mail levelezési fiókjuknál, vagy bárhol máshol mégis ugyanezt a jelszót használták, úgy ott azokon a helyeken is érdemes haladéktalanul a jelszóváltoztatást végrehajtani, hiszen az is gyakori forgatókönyv, hogy a megszerzett jelszó birtokában a támadók tulajdonos minden ismert levelezési, közösségi oldali, és egyéb fiókját végigpróbálgatják, hátha azonos jelszóval használta.
Érdemes a későbbiekben arra is figyelni, hogy minden rendkívüli esemény: árvíz, földrengés, sportesemény, híresség halála, esküvője, stb. nyomán kéretlen üzeneteket küldenek ki a támadók, és a levélben mellékelt linkekre való kattintással adatokat lopnak, kémprogramot telepítenek a gyanútlan felhasználók gépeire. Cameron Camp, az ESET észak-amerikai központjának biztonsági kutatója szerint ennek az incidensnek a nyomán is máris elindultak azok az átverési spamkampányok, amelyben a csalók látszólag a LinkedIn üzemeltetőinek nevében írnak levelet nekünk, hogy erősítsük meg egy mellékelt linkre kattintva az e-mail címünket. Ilyenkor nem szabad bedőlni, ne kattintson senki, hiszen az ESET labor által vizsgált levelek esetében is jól látható volt, hogy az állítólagos hivatalos értesítő levélben nem a LinkedIn-re, hanem egy teljesen más, idegen webhelyre mutat a bizonyos link.
Kapcsolódó cikkek
- Lopásgátlóval felszerelt ESET NOD32 Antivirus 6 és ESET Smart Security 6
- NYT: Obama kiber-támadásokat rendelt Irán ellen
- Hackertámadás a Heves megyei önkormányzat ellen
- Megérkeztek az új vállalati ESET védelmi programok
- A webes támadások 96 százaléka mindössze ujjgyakorlat
- A növekvő internetes bűnözés ellen küzd a sanghaji rendőrség
- Visszatért a böngészőtalálatokat átirányító trójai
- Cyberoam a Sicontactnál - új termékhez új honlap
- Brüsszel az USA segítségét kéri a kiberbűnözés leküzdéséhez
- ESET biztonsági megoldás Androidra a Google Play oldalán
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!
’Az Év Honlapja’ verseny izgalmas lehetőséget kínál mindazok számára, akik az elmúlt időszakban új honlapokat, applikációkat, digitális- és technológiai megoldásokat hoztak létre!
Az idei pályázat 2024. november 15-ig várja a nevezéseket. Itt az idő, hogy a TE projekted is a digitális világ reflektorfényébe kerüljön!
Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen
Közel kétezer versenyző regisztrált már a legnagyobb hazai informatikai versenyre, az idén nyolcadszorra megrendezett Országos IT Megmérettetésre. Az október 31-én kezdődő, ötfordulós versenyen nemcsak saját szakterületükön próbálhatják ki magukat és csapatukat a senior és junior IT-sok, hanem tanulásra is használhatják a versenyfeladatokhoz kapcsolódó magyarázatokat. Az állandó önképzés a szervezők tapasztalatai szerint napjainkban már a tudás szinten tartásához is elengedhetetlen, hiszen a mesterséges intelligencia már most minden negyedik IT-szakember munkáját elveheti. Az Országos IT Megmérettetésen MI-t használó alkalmazások is részt vesznek, így az indulók nemcsak a többi informatikus átlagához tudják viszonyítani saját tudásukat, hanem a géphez is.
Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja
A Vatera.hu új aloldalán, a Vatera Galérián szakértő régiségkereskedők, művészeti galériák kínálják kiváló állapotban fennmaradt, vagy szakszerűen restaurált műtárgyak és lakberendezési tárgyak ezreit. A francia barokk szekrényektől kezdve az ezüst étkészleten át a kortárs alkotásokig terjedő, folyamatosan változó online katalógus minden darabjának eredetiségére garanciát vállalnak a szakértő eladók.
Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők
Bár drámainak tűnik a digitális visszaélésekben ellopott pénzek összege, ám az elektronikus pénzforgalom is drasztikusan bővül. 1 millió forintnyi utalásból 30 forintot szereznek meg a csalók, míg 1 millió forintnyi kártyás fizetésből 383 forintot – ami fájó, hogy a fenti összegnek egyre nagyobb része a kártya- és számlabirtokos kára lesz – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re
Október 11-én pénteken tartják a 7. Service Design Day-t Budapesten, mely az elmúlt években az egyik legfontosabb üzleti konferenciává nőtte ki magát. Az eseményen a szűken vett designer szakma mellett a marketing, HR, piackutatás, vállalati transzformáció, ügyfélélmény, ekereskedelem és az adattudomány képviselői is kaphatnak inspirációt a 10 teremben zajló több, mint 200 előadás alatt.