A virtuális Sziget - és ami mögötte volt

forrás Prim Online, 2012. szeptember 6. 13:54

Az idei Sziget Fesztivál egyik nagy újdonságának számított, hogy az érdeklődők a YouTube-on is követhették több fontos helyszín történéseit. 

A Google videós szolgáltatása elsőként közvetített élőben Magyarországról, így az egyedülálló kezdeményezés során három helyszín - a Nagyszínpad, az OTP Világzenei Nagyszínpad és az A38 Színpad - koncertjeit tekinthették meg az érdeklődők a világ szinte bármely pontjáról. Egy online közvetítés azonban sok tekintetben érzékenyebb és rizikósabb feladat egy rögzített, későbbi időpontban leadott műsorhoz képest, hiszen nincs lehetőség az esetleges hibák, kiesések, műszaki problémák utólagos javítására. Épp ezért kiemelten fontos volt, hogy a helyszíni közvetítés hálózati körülményei ideálisak és biztonságosak legyenek. 

Az ACE Telecom szakembereinek összesen négy helyszínre kellett kiépíteniük olyan stabil és gyors hálózati kapcsolatot, amely garantálta, hogy késedelem és hiba nélkül áramoljanak az adatok a színpadok és a központ, valamint a központ és a YouTube-szerverek között. A három színpad mindegyikénél egy-egy külön közvetítő stáb táborozott le több kameraállással, valamint a hang felvételéhez és közvetlen keveréséhez szükséges eszközökkel és szakemberekkel. Ezen kívül, negyedik helyszínként kiépült egy olyan központ is, ahová mindhárom színpadtól befutottak a stábok által közvetített videó- és hanganyagok. Itt történt az adás végleges keverése, valamint a jelfeldolgozás és átalakítás folyamata. Innen már nem nyers videójelek, hanem egy speciális kodek segítségével, IP-csomagok formájában továbbították a kész anyagot egy 70 Mbps le- és feltöltési sebességet biztosító bérelt vonalon a budapesti internetes gerinc-központig, a BIX-ig. Az adatok innentől nemzetközi bérelt vonalon száguldottak Londonba, a YouTube európai szervereire.
 
"Az egyes állomások és a központ összekapcsolása egy összesen 1300 méter hosszú optikai kábel segítségével történt" - mondta el Farmosi Attila, az ACE Telecom ügyvezetője. "Ezen kívül mind a négy helyszín számára a fenti hálózattól független internet-elérést is biztosítottunk, amely abban segítette a stábok munkáját, hogy a YouTube felületén azonnal vissza is nézhessék az elkészült adást, hogy másodpercek alatt korrigálhassanak bármilyen közvetítési, képi vagy hangbeli hibát" - tette hozzá az ügyvezető. 
 
A rendszer a fesztivál ideje alatt mindvégig tökéletesen működött: a YouTube-on több mint négymillióan nézték a közvetítést, a legtöbben természetesen Magyarországról, valamint Hollandiából, Belgiumból, Csehországból, Oroszországból és az Egyesült Királyságból követték így az eseményeket. A három kiemelt színpadról összesen 55 koncert szólalt meg az internetes videómegosztón, amelyekhez a nézők csaknem 60 ezer megjegyzést is fűztek. Az ACE Telecom hálózati megoldásain átfutó közvetítések legjobb pillanatai a fesztivál végétől három hónapon keresztül továbbra is láthatóak a Sziget hivatalos YouTube-csatornáján.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n

Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó. 

2024. november 2. 13:31

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára

Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.

2024. november 2. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59