Irán "belső internet" kialakításán dolgozik

MTI Sajtóadatbank, 2012. szeptember 21. 08:10

Az iráni kormány, amely igyekszik korlátozni a Nyugat befolyását és kivédeni az internetes támadásokat, a jelek szerint megteremtette egy, a világhálótól független nemzeti online hálózat alapjait - közölte csütörtökön internetes oldalán a The Washington Post.

A lap szerint Teherán már egy évtizede ezen munkálkodott, tevékenységét a jelentős infrastrukturális és biztonságtechnikai beruházások miatt ugyanakkor sokan szkeptikusan szemlélték. Most azonban iráni tisztviselők és más szakértők azt állítják, hogy az ország nukleáris programját célba vevő kibertámadásokat követően felgyorsult a belső hálózat kialakításának munkálata. 

A múlt hónapban az iráni hírközlési és információtechnikai miniszter felfedte azt a tervet, amely szerint szeptember végén a főbb kormányzati ügynökségeket és katonai egységeket lekapcsolják a világhálóról, és áthelyezik az új, belső hálózatra.
 
Az amerikai Pennsylvaniai Egyetem Globális Kommunikációs Tanulmányok nevű központja friss jelentésében közölte: a világhálón iráni minisztériumi, egyetemi és üzleti online oldalak működő változataira bukkantak. Bizonyítékot találtak a világhálót megszűrni képes rendszerre is.
 
A jelentés tartalma feltehetően aggodalmat kelt az internet szabadságát követelő aktivisták, valamint az amerikai Obama-kormányzat körében is. Ez utóbbi több tízmilliárd dollárt költött arra, hogy elősegítse a hozzáférést az internethez Iránban és más országokban.
 
Szakértők szerint az iráni kormánynak számos oka van arra, hogy megteremtse az internet saját, állami változatát. Egy védett, belső iráni hálózat segítségével szembeszállhatnak az amerikai finanszírozású programokkal, amelyek lehetővé teszik az iráni aktivistáknak az online megfigyelés elkerülését. A belső iráni hálózattal egyben elszigetelhetik az iráni számítógépeket azoktól a kibertámadásoktól, amelyek teheráni tisztviselők szerint az Egyesült Államokból és Izraelből érkeznek.
 
Az iráni belső internet várhatóan nem helyettesíti majd a világhálót. Az egyszerű irániak számára ugyanakkor alternatívája lehet annak, már csak azért is, mert Iránban a netet gyakran még mindig külön tárcsázással lehet csupán elérni.
 
Az országban szándékosan szűkítik az infosztráda sebességét azért, hogy a lehetetlenné tegyék a videofelvételek lejátszását. A kormány pedig zárolta hozzáférést számos honlaphoz, így a Facebook és a YouTube közösségi portálok oldalaihoz.
Kulcsszavak: politika

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Ultramagas képfrissítési sebességgel érkezik az új AGON PRO monitor

Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – kibővíti professzionális gaming arzenálját az AGON PRO AG276FK modellel, amely egy 27 hüvelykes (68,6 cm) Full HD gaming monitor Fast IPS panellel, és lenyűgöző 520 Hz képfrissítési sebességgel. Az AGON PRO ultramagas képfrissítési sebességű monitorcsaládjának legújabb tagja kiegészíti az AG246FK (540 Hz) és az AG256FS (390 Hz) nagy teljesítményű esport modelleket, újabb erőteljes eszközt biztosítva ezáltal a versenyző játékosok számára a győzelemért folytatott küzdelemben.

2024. november 15. 16:31

Nagyot lépett előre fenntarthatósági programja megvalósításában a Schneider Electric

A Schneider Electric által használt elsődleges és másodlagos csomagolás közel háromnegyedénél már nem alkalmaztak egyszerhasználatos műanyagot a harmadik negyedévben – derül ki a vállalat fenntarthatósági programjának eredményeiről kiadott legújabb jelentésből. Szeptember végére meghaladta az 50 milliót azok száma, akik a társaság kezdeményezéseinek köszönhetően jutottak tiszta és megbízható elektromos áramhoz világszerte, ezzel már most teljesült a jövő évre kitűzött cél. 

2024. november 15. 14:59

A Technogym és a világ vezető elektronikai cége partnerségre lép

A Samsung Electronics Co., Ltd. bejelentette, hogy partnerségre lép a csúcskategóriás fitneszmegoldásokat gyártó Technogymmel annak érdekében, hogy a Samsung eszközöket választók számára elérhető legyen az otthoni edzés prémium élménye. 

2024. november 15. 13:24

A magyarok leggyakoribb jelszava az “123456”

Az idei évben Magyarországon az „123456” a leggyakoribb jelszó, ami új trendet jelez. Ugyanakkor a tavalyi győztes, az „admin” idén fel sem került a listára, globálisan pedig csak a 97. helyen áll.

2024. november 15. 11:50

Gyakornoki lehetőségek és álláshelyek várták a hallgatókat a Széchenyi-egyetem Állásbörzéjén

A győri Széchenyi István Egyetem novemberi Állásbörzéjén közvetlenül találkozhattak a hallgatók és a térség gazdasági életének meghatározó szereplői. A résztvevők nemcsak az állásajánlatokat ismerhették meg, de a hallgatói csapatokhoz való csatlakozás lehetőségét, sőt a jelentkezés és a felvételi interjúk fortélyait is.

2024. november 15. 10:16

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01

Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 5. 11:59

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06