Magyarországon is elkezdődött az elektronikus levéltár megvalósítása
Magyarországon is megkezdődhet az elektronikus levéltár megvalósítása, miután közbeszerzési eljárás keretében szerződést kötöttek az informatikai fejlesztésről a T-Systems Magyarország Zrt.-vel - közölte a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ) projektigazgatója kedden Budapesten.
Tóth Péter a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy elkészült egy-egy számítógépes terem a konzorciumban - a NISZ-en kívül - részt vevő Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában és Budapest Főváros Levéltárában (BFL), továbbá egy világszínvonalú szkennert is üzembe állítottak a teljes mértékben európai uniós forrásra alapozó projekt keretében.
Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának főigazgatója rámutatott: az elektronikus levéltári projektben felépítik a szükséges infrastruktúrát, hogy a náluk található "információbázissal élni tudjanak". Kihívásnak nevezte az elektronikus iratok archiválását, illetve olvashatóságuk és hitelességük megtartását, amit el kell érni a megyei levéltárakban is. Kiemelte, az iratok internetes közzétételéhez azokat digitalizálni kell, s ez 83 kilométernyi iratnál "óriási költség", egyúttal szoftverek segítségével meg kell oldani az adatvédelmet is. "Hatékonyabb együttműködést kell kialakítanunk az elektronikus közigazgatásért felelős kormányzati szervekkel és egyenrangú partnereivé kell válnunk azoknak az iratképzőknek, amelyek meghatározóan elektronikusan hoznak létre iratot" - mondta Mikó Zsuzsanna.
Kenyeres István, a BFL főigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a projekt célja a levéltárak hardver-szoftver alapinfrastruktúrájának megteremtése az elektronikus iratok szakszerű átvétele és megőrzése érdekében. Ennek során az Európában legelterjedtebb szoftvermegoldásokat alkalmazzák majd, ezzel Magyarország is kapcsolódik a nemzetközi levéltári együttműködési rendszerhez.
Kapcsolódó cikkek
- Fókuszban az okos városok
- Egyre többen választják az elektronikus számlázást
- Racionalizálni kell a kormányzati informatikai fejlesztéseket
- Alkotmány 2.0 - Új szériájú közigazgatás
- Virtuális falu lesz Ivád
- Augusztus 20-ával debütál a kormány Facebook- és Twitter-profilja
- Az MMKlaszter az idén 20 milliárd forint forrás felhasználását tervezi
- Portugália tanít az információs társadalomra
- Nem vált preferenciává az információs társadalom fejlesztése
- Hátrányban a fejletlen e-közigazgatási rendszer miatt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.