Magyarországon is elkezdődött az elektronikus levéltár megvalósítása
Magyarországon is megkezdődhet az elektronikus levéltár megvalósítása, miután közbeszerzési eljárás keretében szerződést kötöttek az informatikai fejlesztésről a T-Systems Magyarország Zrt.-vel - közölte a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ) projektigazgatója kedden Budapesten.
Tóth Péter a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy elkészült egy-egy számítógépes terem a konzorciumban - a NISZ-en kívül - részt vevő Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában és Budapest Főváros Levéltárában (BFL), továbbá egy világszínvonalú szkennert is üzembe állítottak a teljes mértékben európai uniós forrásra alapozó projekt keretében.
Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának főigazgatója rámutatott: az elektronikus levéltári projektben felépítik a szükséges infrastruktúrát, hogy a náluk található "információbázissal élni tudjanak". Kihívásnak nevezte az elektronikus iratok archiválását, illetve olvashatóságuk és hitelességük megtartását, amit el kell érni a megyei levéltárakban is. Kiemelte, az iratok internetes közzétételéhez azokat digitalizálni kell, s ez 83 kilométernyi iratnál "óriási költség", egyúttal szoftverek segítségével meg kell oldani az adatvédelmet is. "Hatékonyabb együttműködést kell kialakítanunk az elektronikus közigazgatásért felelős kormányzati szervekkel és egyenrangú partnereivé kell válnunk azoknak az iratképzőknek, amelyek meghatározóan elektronikusan hoznak létre iratot" - mondta Mikó Zsuzsanna.
Kenyeres István, a BFL főigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a projekt célja a levéltárak hardver-szoftver alapinfrastruktúrájának megteremtése az elektronikus iratok szakszerű átvétele és megőrzése érdekében. Ennek során az Európában legelterjedtebb szoftvermegoldásokat alkalmazzák majd, ezzel Magyarország is kapcsolódik a nemzetközi levéltári együttműködési rendszerhez.
Kapcsolódó cikkek
- Fókuszban az okos városok
- Egyre többen választják az elektronikus számlázást
- Racionalizálni kell a kormányzati informatikai fejlesztéseket
- Alkotmány 2.0 - Új szériájú közigazgatás
- Virtuális falu lesz Ivád
- Augusztus 20-ával debütál a kormány Facebook- és Twitter-profilja
- Az MMKlaszter az idén 20 milliárd forint forrás felhasználását tervezi
- Portugália tanít az információs társadalomra
- Nem vált preferenciává az információs társadalom fejlesztése
- Hátrányban a fejletlen e-közigazgatási rendszer miatt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.