Nemzetközi szabvány lett a web-akadálymentesítési útmutató
A World Wide Web Konzorcium (W3C), a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet és a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság jóváhagyta a Web Akadálymentesítési Útmutató 2.0 (WCAG 2.0) szabvánnyá minősítését. A döntés jelentőségét az adja, hogy hatására felgyorsulhat a WCAG 2.0 használatának elterjedése, ezáltal csökkenhet a látássérült emberek internetes elszigetelődése.
Az ENSZ fogyatékkal élő emberek jogaira vonatkozó előírásainak betartása érdekében egyre több ország keresett olyan megoldásokat, amelyek elősegítik az infokommunikációs akadálymentesítést. A WCAG 2.0-t már a jóváhagyása előtt is számos kormány és szervezet alkalmazta vagy hivatkozási alapnak tekintette. A WCAG 2.0-t először 2011 októberében terjesztették elő a nyilvánosan hozzáférhető előírások közé történő felvételre.
Jeff Jaffe, a W3C ügyvezető igazgatója abban látja az útmutató szabvánnyá minősítésének jelentőségét, hogy mostantól az eddiginél is ismertebbé és a gyakorlati alkalmazásban elterjedtebbé válik ez a rendkívül fontos dokumentum.
A szabvánnyá válás új utakat nyit az akadálymentesítési technológiák és útmutatók alkalmazásában – mondta Judy Brewer, a Webes Akadálymentesítés Kezdeményezés (Web Accessibility Initiative -WAI) igazgatója. – Több országban az az előírás, hogy az államigazgatásban használt technikai szabványoknak ISO/IEC által minősítetteknek kell lenniük. A döntés gyorsítja a WCAG 2.0 használatának elterjedését, csökkenti a fogyatékkal élők internetes elszigetelődését, és elősegíti az együttműködést a világháló összes használója között. Bízunk abban, hogy Magyarországon is egyre több intézmény és szervezet követi a 2012-es Nemzetközi Fehér Bot napján szabvánnyá minősített WCAG 2.0 előírásait honlapjának megtervezésekor.
Kapcsolódó cikkek
- Akkor most mi van jogilag a kommentekkel?
- Tóth Attila a legfanatikusabb vaterás
- Táblagép kalauzolhatja a kolostor látogatóit
- Intelligens városokat rangsorolt az Ericsson
- Vállalatok számítógépeit figyelnék Kínában
- Emelkedik a szlovák informatikai piac forgalma
- Századvég: a felnőtt lakosság háromnegyede már internetezett
- A Twitter elszabadította a tiltakozást a szaúdi királyságban
- Táblagépre készült, díjnyertes interaktív tankönyvekből tanulhatnak a diákok
- Táncoló robotok segítenek az autista gyerekeknek a tanulásban
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.