Drágább lehet jövőre a cégalapítás? - Mit mond az ügyvédi iroda?
Hogyan lehet most Kft-ét alapítani?
A jelenleg érvényben lévő szabályok alapján 500.000 forint törzstőkével lehet Kft-t alapítani. Vagyis minimum ekkora összeget kell az alapító tagoknak a Kft rendelkezésére bocsátani. Ez egy korábbi szabályozás szerint minimum 3 millió forint volt, mely előírást 2007 szeptemberétől változtatták meg a jelenlegi fél milliós szintre.
2007-ben miért csökkentették az alapításhoz előírt minimum összeget?
Az akkori hivatalos indoklás szerint Magyarország a gazdasági környezet kedvező vagy kedvezőtlen voltát mérő ranglistán - a világbanki kimutatás szerint a 66. helyen állt. A jelentés Magyarország vonatkozásában a cégek piacra lépését illetően kedvezőtlen megállapításokat is tartalmazott. Az egyik ezek közül, hogy a tőke minimum mértéke, vagyis az akkori 3 millió forint nagyon magas. A csökkentésre tehát a piacra lépés feltételeinek kedvezőbbé tétele érdekében került sor. Akkoriban az Európai Unióhoz újonnan csatlakozó más államokban, mint például Észtországban, Lettországban és Litvániában a kft-típusú, a tag korlátolt felelőssége mellett működő társaság alapításához szükséges tőke minimuma 500 ezer és 1 millió Ft közötti összegben volt meghatározva, míg Szlovákiában és Csehországban ez az összeg másfél-két millió forintnak megfelelő volt – mondta Dr. Kocsis Ildikó.
Hogyan változik a Kft. tőke előírása jövőre?
Az új Polgári Törvénykönyv szerint a jelenlegi 500.000 forint minimum törzstőke ismét a korábbi 3 millió forintra emelkedik. Ez alapján akár a mostani minimum tőkekövetelmény hatszorosáért lehet kft-t alapítani a következő év március közepét követően.
Mikortól és mely cégekre kell alkalmazni az új előírásokat?
Azt, hogy mikortól és hogyan kell alkalmazni az új előírást, még nem lehet pontosan tudni, mivel a törvényhez tartozó úgynevezett átmeneti rendelkezések nem jelentek meg. Az átmeneti rendelkezéseket szintén törvényben kell majd rögzíteni, ezek a szabályok mondják meg, hogy pontosan hogyan kell áttérni az új előírások alkalmazására. Az egyik lehetőség, hogy az előírás csak a 2014. március 15-től alapított korlátolt felelősségű társaságokra vonatkozik majd és a korábban, még 500.000 forint törzstőkével megalapított cégekre nem. A másik lehetőség, hogy a korábban, az alacsonyabb törzstőkével megalapított kft. tulajdonosoknak is meg kell emelni a törzstőkét az új minimumra, vagyis 3 millió forintra.
Lehet, hogy érdemes lesz még az idén céget alapítani?
Amennyiben a későbbiekben a jogalkotó úgy dönt, hogy a már meglévő, kevesebb törzstőkével rendelkező cégekre nem vonatkozik majd a Polgári Törvénykönyv új előírása, úgy az, aki a közeljövőben kft-t szeretne alapítani, kedvezőbben teheti ezt meg 2014. március 15-e előtt. Ebben az esetben ugyanis elég lesz a jelenlegi, alacsonyabb tőkekövetelménynek megfelelni. Mindez azonban mindaddig bizonytalan, míg az Országgyűlés nem dönt az átmeneti rendelkezésekről.
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.