IBM innovációk: hozzáférhetőbb és felhasználásra kész Big Data

forrás: Prím Online, 2013. április 13. 08:19

Az IBM olyan új technológiákat jelentett be, amelyek abban segítenek a vállalatoknak és kormányzati szerveknek, hogy könnyebben, gyorsabban és hatékonyabban elemezhessék a Big Datát, a szervezeteiknél összegyűlő nagy adatmennyiségeket. Az új adatgyorsító innováció akár 25-ször gyorsabb riportolást és elemzést tesz lehetővé.

A szervezetek ma már jóformán elmerülnek a strukturált és strukturálatlan adatok áradatában, ami számítógépeken, mobil eszközökön, szenzorokon és közösségi hálózaton keresztül érkezik hozzájuk. Korábban ismeretlen mértékű nyomás nehezedik rájuk, hogy több adatot elemezzenek gyorsabban és olcsóbban – ezzel segítsenek a fogyasztókkal kialakított kapcsolatot elmélyítésében, segítsenek a fenyegetések és csalások megelőzésében, és tárják fel új bevételi források lehetőségeit.

Az IBM nemrég olyan innovációt jelentett be, amelyen több száz fejlesztője dolgozott kutatólaborjaiban világszerte. Az iparágban elsőként megalkotott BLU gyorsító többféle technikát is egyesít, hogy drámaian javítsa az elemző teljesítményt és egyszerűsítse az adminisztrációt.

A bejelentés szerint kifejlesztették az új IBM PureData System for Hadoop nevű megoldást is, amely arra hivatott, hogy a vállalkozások számára könnyebbé és gyorsabbá tegye a Hadoop használatát. A Hadoop olyan nyílt forráskódú szoftver, amely alapjaiban változtatja meg a Big Data elemzésének eddigi játékszabályait. Hatalmas mennyiségű rendezett és rendezetlen adatot képes áttekinteni és elemezni, legyenek azok közösségi média oldalakon közölt bejegyzések, digitális fotók vagy videók, online tranzakciók rekordjai, vagy mobiltelefonok helymeghatározási adatai.

Az új rendszer hetekről néhány percre csökkenti azt a felkészülési időt, amire a szervezeteknek szükségük lehet, hogy az üzleti szintű, erős és könnyen használható elemző eszközökkel és vizualizációs képességekkel felszerelt Hadoop technológiát munkába állítsák az üzleti elemzők és az adatkutatók számára. A megoldás ráadásul továbbfejlesztett Big Data eszközöket kínál a monitoringhoz, fejlesztéshez és a többi üzleti rendszerbe történő integrációhoz.

„A Big Data lényege, hogy minden, az adott környezetben releváns adatot felhasználunk ott, ahol hatást tudunk gyakorolni az üzletre”, jelenti ki Bob Picciano, az IBM Information Management divíziójának vezetője. „Most bemutatott újításaink minden szervezet számára lehetővé teszik, hogy akár meglévő szakértelmükkel is gyors előnyökhöz jussanak, vagy új képességeket sajátítsanak el, amelyekkel növelhetők az üzleti eredmények.”

A BLU gyorsító lehetővé teszi, hogy a felhasználók sokkal gyorsabban jussanak hozzá a kulcsjelentőségű információkhoz, s így javítsák a döntéseik megalapozottságát. A szoftver úgy terjeszti ki a hagyományos in-memory rendszerek képességeit – amelyeknél a gyorsabb teljesítmény érdekében az adatok a RAM-ba töltődnek be a merevlemezről –, hogy az eszköz akkor is képes lesz az in-memory műveletek végzésére, ha az adattömeg mennyisége túllépi a memória kapacitását. A tesztidőszakban néhány, a mindennapi munkában tipikusnak számító keresést a BLU gyorsítóval kombinált rendszer a megszokottnál ezerszer (!) gyorsabban végzett el. 

A BLU gyorsító újításai között az úgynevezett “adat átugrás” is szerepel. A gyorsító egyszerűen átsiklik azokon az adatokon, amelyeket nem kell elemezni, így például a duplikációkat is figyelmen kívül hagyja. Támogatja, hogy az elemzések párhuzamosan fussanak a különböző processzorokon, vagy kiegészítő adatmodellező réteg beiktatása nélkül, transzparensen váljanak elérhetővé az elemzés eredményei az alkalmazás számára. Az iparágban elsőként a BLU gyorsító előnye az úgynevezett „végrehajtható tömörítés” is, amellyel kicsomagolás nélkül is lehetséges adatokat elemezni.

IBM innovációk: hozzáférhetőbb és felhasználásra kész Big Data

Az újdonságok még inkább kiterjesztik az üzletág eddig is legszélesebb Big Data technológia- és megoldás-portfólióját, amely szoftvereket, szolgáltatásokat, kutatást és hardvereket ölel át. Az IBM Big Data platformja ötvözi a hagyományos adattárház-technológiákat az olyan új Big Data technikákkal, mint a Hadoop, a stream computing, az adatkutatás, analitikák és vállalati integráció, hogy egy olyan integrált szolgáltatást nyújtson, amely végre választ ad a kritikus igényekre.

Az IBM PureData System for Hadoop rendszer egy újabb lépés az IBM átfogó stratégiájában, amelynek célja, hogy a rendszerek egy olyan, beépített szakértelemmel rendelkező családja szülessen meg, amely a vállalatnak a költségcsökkentés és az információs technológia egyszerűsítése terén szerzett évtizedes tapasztalataira épül. Ez az új rendszer integrálja az IBM InfoSphere BigInsights szoftvert, amely bármely méretű vállalkozás számára lehetővé teszi a költséghatékony adatkezelést és -elemzést, valamint adminisztratív, munkafolyamatot segítő, támogató és biztonsági funkciókat az IBM Research élenjáró analitikai adottságaival együtt.

A bejelentés az IBM Big Data megoldások új változatairól is szól:

·    Az IBM vállalkozásokra szabott Hadoop ajánlata, az InfoSphere BigInsights új verziója egyszerűbbé teszi alkalmazások fejlesztését a már meglévő SQL képességekkel és megfelel a vállalati alkalmazásoknál létfontosságú biztonsági és magas rendelkezésre állásra vonatkozó elvárásoknak. A BigInsights három szintről érhető el: ingyenes letöltéssel, vállalati szoftverrel és mostantól egy szakértői integrált rendszerrel – ez az IBM PureData System for Hadoop.

·    Az InfoSphere Streams egyedülálló “stream computing” szoftver, amely hatalmas áramló adattömeget képes valós időben elemezni; az új verzió javított teljesítménnyel, egyszerűsített alkalmazásfejlesztéssel és könnyebb bevezethetőséggel rendelkezik.

·    Az Informix új kiadása tartalmazza a TimeSeries gyorsítót is az operatív, riport és analitikai funkciókhoz az okos mérőkből és szenzorokból származó adatoknál.

 

Kulcsszavak: adatfeldolgozás IBM

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01