A vállalatok nagy része nem használ eszközmenedzsment klienst
A Kaspersky Lab és a B2B International közös felméréséből kiderült, hogy a vállalatok 30 százaléka még mindig nem használ modern és automata kliens eszközöket. Más szóval a vállalatok nagy része még mindig automatizált alkalmazásrendszerek nélkül kezeli és frissíti szoftvereit, hardvereit és operációs rendszereit, amelynek hiánya nagyban lelassítja és megnehezíti az informatikai folyamatokat.
Az ilyen kiépített rendszerek képesek távolról telepíteni és frissíteni a vállalat operációs rendszereit, munkaállomásokon kívül is. Ennek ellenére ezzel a technológiával a vállalatok csupán 42 százaléka rendelkezik. Továbbá a vállalatok 50 százalékánál - ahol már használnak eszközmenedzsment klienst - még mindig nem automatikusak az ellenőrzési és telepítési folyamatok. Ellenben a világ vezetői vállalatainak 51 százaléka már rendelkezik olyan automatikus technológiákkal, mint a vállalati hardverek nyomkövető rendszerei, valamint az automatikus frissítési és telepítési rendszerekkel.
Kapcsolódó cikkek
- Kaspersky Internet Security 2013: 100%-os védelem
- Kaspersky védelem a Ferrarinak
- Megjelent az első célzott támadás Androidon
- Skype-on keresztül hálóznak be a hackerek
- A Kaspersky Lab megerősítette a Spamhaust ért kibertámadás tényét
- Stratégiai megállapodást kötött a Kaspersky Lab és az INTERPOL a kiberbűnözés ellen
- 132 millió sérülékenység, több mint 11 millió asztali számítógépen
- Maradj védve! – A Kapersky Lab új vállalati védelmi rendszere
- Kaspersky-csúcsértekezlet: új veszélyek leselkednek a kibertérben
- Vörös Október: 5 éve tartó kiberkémkedési hullám támadja a diplomáciai és kormányzati intézményeket
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.