Magánhírportálokat zárattak be a kínai hatóságok
Több mint száz, magánszemélyek által engedély nélkül működtetett hírportált zártak be az elmúlt két hónapban Kínában - jelentette a Beijing News című lap értesüléseire hivatkozva a hongkongi South China Morning Post.
A kormány országos internetfelügyelete azt is megállapította, hogy például egyes kulturális és informatikával foglalkozó oldalak kifejezetten reklámcélú cikkeket publikáltak. A megszüntetett 107 honlap között volt "A nép hangja", a "Demokratikus törvényességi felügyelet", a "Kínai polgárok hírei", vagy az "Igazság online" elnevezésű, illetve ezek tartományi változatai.
Míg a hongkongi lap egyik szakértője szerint a hatósági intézkedéssel a szólásszabadságot, az átlagemberek véleménynyilvánítását korlátozzák, egy másik "független kommentátor" szerint az effajta portáloknál dolgozók a látszat ellenére nem újságírói tevékenységet folytatnak. Egy városi kormányzat szóvivője pedig "álhír-gyáraknak" nevezte azokat az online felületeket, amelyek kitalált vagy valós negatív hírekkel zsarolnak meg vállalatokat.
A kínai hatóságoknak nem ez volt az első hasonló akciójuk. Tavaly áprilisban például 42 weboldalt üzemeltető vállalkozást zárattak be, amelyek "riporterei" álnévvel, hamis újságíró igazolvánnyal kormányzati hivatalok, állami intézmények alkalmazottaiként léptek fel, a különböző szervezetektől és személyektől a megszerzett információk titokban tartásáért "hallgatási díjat" követeltek és szedtek be.
Kapcsolódó cikkek
- Kegyetlenül elbántak egy dél-kínai online leleplezővel
- Oroszországban augusztustól megakadályozzák a hozzáférést az internetes kalózoldalakhoz
- Törölték egy kritikus író és blogger mikroblogfiókjait a kínai hatóságok
- Pornográf tartalmak miatt támadják az Apple-t Kínában
- Több ezren cenzúrázzák a "kínai Twittert"
- Az interneten becsmérlik a nagy kínai tűzfal atyját a kínai mikroblogolók
- Több nyugati újságot is támadtak a kínai hackerek
- Szigorúbb internetszabályozásról dönthetnek Kínában
- A Hszinhua hírügynökség Twitter-fiókja miatt háborognak kínai mikroblogolók
- Vállalatok számítógépeit figyelnék Kínában