Banki trójait csípett meg az ESET
Az ESET rosszindulatú programokkal foglalkozó kutatólaborja egy európai és ázsiai banki adatok megszerzésére specializálódott trójaira bukkant. Megbízható szervezetekhez kapcsolódó hitelesnek tűnő kampányok csalogatják a felhasználókat a rosszindulatú program futtatására. Számos áldozata van már az újonnan felfedezett fenyegetésnek. Az ESET felhő-alapú, megbízhatósági értékeléseken alapuló figyelmeztető rendszer a “LiveGrid” már több száz fertőzést észlelt Törökországban, Csehországban, az Egyesült Királyságban és Portugáliában.
Ez a banki adatok, illetve bankszámlák biztonságát veszélyeztető hatékony és kifinomult trójai program Hesperbot néven ismert. Adathalászó e-maileken keresztül terjed és Android, Symbian és Blackberry operációs rendszereken futó mobil eszközöket is megtámad.
A fenyegetés keylogger képességekkel rendelkezik, képes asztali screenshotok készítésére és videók rögzítésére, illetve távoli proxy-t tud telepíteni, de néhány bonyolultabb trükkre is képes, mint például távoli és rejtett kapcsolódás a megfertőzött rendszerhez. „A fenyegetés elemzése során kiderült, hogy egy banki trójaival állunk szembe, mely hasonlóan működik, és azonos céljai vannak, mint a hírhedt Zeus és SpyEye programoknak. Viszont jelentős különbséget találtunk a végrehajtás folyamatában, mely azt jelentette számunkra, hogy egy teljesen új malware családdal állunk szemben és nem egy régebbről ismert trójai új változatával.“ – mondta Robert Lipovsky, az ESET malware kutatója, aki a kutatócsoportot vezette. „Az ESET Smart Security és az ESET Mobile Security termékek tökéletes védelmet nyújtanak ilyen fajta fenyegetések ellen.” – tette hozzá.
A támadók célja, hogy megszerezzék a bejelentkezési adatokat, hogy hozzáférhessenek az áldozat bankszámlájához és rávegyék őket, hogy telepítsék a rosszindulatú program mobilokra optimalizált változatát Symbian, Blackberry és Android-alapú telefonjukra. Csehországban augusztus 8-án kezdte meg működését a malware. Az elkövetők a www.ceskaposta.net domaint beregisztrálták, mely nagyon hasonló a Cseh Posta valódi oldalához, így próbálták megtéveszteni az áldozataikat.
„Nem meglepő, hogy a támadók postai szolgáltatásokat tartalmazó (csomag nyomonkövetési információk), adathalászó e-maileken keresztül próbálták meg futtatni a rosszindulatú programokat. Ezt a fajta technikát már nagyon sokszor alkalmazták ezelőtt.“ – mondta Béres Péter, az ESET magyarországi disztribútora, a Sicontact Kft. vezető IT tanácsadója.
A WeLiveSecurity.com oldal blogposztjában még több információt találnak a malware elemzéséről. A WeLiveSecurity.com az ESET új felülete, amely a legfrissebb információkkal, elemzésekkel és hasznos biztonsági tippekkel szolgál az érdeklődőknek. Az oldalon további írásokat is olvashatnak majd a Hesperbot fenyegetésről.
Kapcsolódó cikkek
- Minden online titkosítást feltört az amerikai és a brit szolgálat
- Újra Hacktivity számos elismert előadóval
- Megbízható és felhasználóbarát az ESET a magyar rendszergazdák szerint
- Ideális védelem a weben terjedő támadások ellen a Cyberoamtól
- 5 tipp a naprakész vállalati fájlkezeléshez
- WP: Az amerikai hírszerzés 231 kibertámadást indított 2011-ben
- Adathalászat elleni védelemben is legjobb az ESET
- Átalakult az ESET Mobile Security for Android
- Tízből öt kártevő hátsóajtót nyit
- Kaspersky Lab: veszélyben a vezető pénzügyi intézetek ötöde
Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen
Megérkezett az ESET otthoni kiberbiztonsági megoldások új verziója, amely olyan új funkciókkal bővült, mint az ESET Folder Guard, mellyel a felhasználók védett mappákat tudnak létrehozni, vagy a Dark Web Vizsgálat, amely képes riasztani, ha a személyes adataink felbukkannak a dark webes piactereken, fórumokon. Ez az új személyazonosságvédelmi modul mostantól globálisan elérhető.
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is
A különböző méretű vállalkozásoknak egyre nehezebb lépést tartani, védekezni a gyorsan változó, nagy számú kibertámadással szemben. A szakképzett emberi erőforráshiány miatt sokan nehezen tudják egyedül, házon belül kezelni online biztonságukat. A nem megfelelő biztonsági intézkedések, vagy ezek teljes hiánya gyakran megakasztja, vagy akár le is állíthatja az üzletmenetet, illetve a kritikus informatikai erőforrásokhoz és adatokhoz való hozzáférést. Az ESET szakértői most ezekre a kihívásokra kínálnak megoldást, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy erőforrásaikat fő üzleti tevékenységeikre összpontosítsák. Az ESET a kiberbiztonság egyik legfontosabb szereplőjeként elindította az év 365 napján, a nap 24 órájában angol nyelven elérhető ESET Servicest.
NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET kutatócsoportja
Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba. Az ESET által NGate-nek elnevezett Android alapú kártékony szoftver újszerű módon képes az áldozatok bankkártyáinak adatait a támadók telefonjára továbbítani. A támadók elsődleges célja az volt, hogy ATM-eken keresztül készpénzt vegyenek fel az áldozatok bankszámláiról. Ezt úgy érték el, hogy a fizikai bankkártyák NFC-adatait a támadó készülékére továbbították az NGate malware segítségével. Amennyiben ez a módszer sikertelen volt, a tettesnek még arra is volt egy tartalék terve, hogy az áldozatok számláiról más bankszámlákra utaljon át pénzösszegeket.
Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?
A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára olyan szolgáltatások, mint az autóbérlés és a repülőjegy vásárlás is elérhetővé váltak az oldalon keresztül. Ez a világ leglátogatottabb utazási és turisztikai honlapja, amely 2023-ban több mint egymilliárd foglalást bonyolított le, ami kétszerese a 2016-ban regisztrált számnak. Az ESET kiberbiztonsági szakértői most megmutatják, hogyan vadásznak ránk a csalók az adathalász e-mailek küldésétől a hamis hirdetések közzétételéig, miközben a megérdemelt nyaralásunkat tervezzük – és ahhoz is tanácsokat kapunk, miként lehet védekezni ez ellen a csalásforma ellen.
A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?
A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne? Az ESET kiberbiztonsági szakértői most elmondják, miért fontosak a hibajavítások, és miért nem jó megoldás, ha ezeket elmulasztjuk.