Mesterséges intelligencián alapuló magyar applikáció segíti a jelnyelvtanulást

forrás: Prím Online, 2022. január 15. 11:07

Immár a magyar felhasználók számára is elérhető a SignAll jelnyelvet tanító applikációja, a magyar jelnyelvi ABC. Az alkalmazást fejlesztő SignAll Technologies Zrt. a Vodafone Digitális Díj keretében nyert támogatást ahhoz, hogy az Egyesült Államok és Kanada után Magyarországon is elérhető legyen a mesterséges intelligenciára és egyedülálló képfeldolgozó algoritmusokra épülő applikációjuk, amelynek használatával a felhasználók könnyedén elsajátíthatják és gyakorolhatják a magyar jelnyelv alapjait. Az alkalmazás célja ezen felül, hogy növelje a jelnyelv és a siket kultúra ismertségét Magyarországon. 

A magyar jelnyelvi ABC egy mesterséges intelligencián és képfeldolgozó algoritmusokon alapuló applikáció, amely hatékonyan tudja megtanítani a jelnyelvi ABC-t a felhasználóknak. Az alkalmazásban egy instruktor mutatja be a különböző jelnyelvi kézformákat és a gyakori hibákat, ill. a mesterséges intelligenciának köszönhetően a gyakorlásban is segít azáltal, hogy felismeri, a felhasználó a jelnyelvi ABC melyik kézformáját mutatja. A SignAll világszinten is egyedülálló jelnyelvi fordító technológiáját előzőleg 2018-ban mutatta be az Egyesült Állomokban, majd Kanadában, ahol az amerikai jelnyelv oktatásában és terjesztésében számos sikert ért el: többek között 2021 szeptemberében a Snapchat integrálta alkalmazásába a technológiát, így világszerte 300 millió felhasználó számára vált elérhetővé az amerikai jelnyelv alapjainak interaktív megismerése. 

 

A jelnyelv azonban a beszélt nyelvekhez hasonlóan országonként, ill. nemzetiségenként különböző, így az amerikai jelnyelven már jól működő alkalmazás módosítására volt szükség ahhoz, hogy az a magyar jelnyelvi daktil ABC-t is felismerje és Magyarországon is használható legyen. A SignAll Technologies Zrt. ehhez nyert támogatást a 2021-es Vodafone Digitális Díj Digitális Oktatás kategóriájának harmadik helyezettjeként. 

 

 

„Amikor technológiai vállalatként arról beszélünk, hogy hiszünk az összekapcsolt, digitális társadalomban, pontosan ilyen megoldásokra gondolunk és a Vodafone Digitális Díjjal épp a SignAllhoz hasonló, hihetetlen ötletek és innovációk előtt szerettük volna megnyitni az utat. Ezek azok az újító technológiák, amelyek társadalmunk javára válnak, és megkönnyítik a közösségek életét. Rendkívül büszke vagyok rá, hogy az Alapítvány támogatása hozzájárul a siketek és hallók közti kommunikáció megkönnyítéséhez. Látva a SignAll eredményeit, izgatottan várjuk, hogy milyen pályázatok érkeznek a 2022-es Vodafone Digitális Díjra!” – nyilatkozta Dr. Orbán Anita, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese, a Vodafone Magyarország Alapítvány kurátora.

 

„A tengerentúli sikerek után biztosak voltunk benne, hogy szeretnénk visszaadni valamit annak az országnak, ahonnan indultunk. A Vodafone Digitális Díj lehetővé tette, hogy elvégezhessük a magyar nyelvű adaptációhoz szükséges, fejlesztői és adatgyűjtési munkát, ill., hogy az alkalmazás hazánkban teljesen ingyenes legyen. Magyarországon megközelítőleg 60 ezer siket ember szembesül nap, mint nap az akadálymentes kommunikáció problémájával. Célunk, hogy az alkalmazással a lehető legtöbb felhasználót érjük el, akik így közelebbi kapcsolatba kerülhetnek a jelnyelvvel és remélhetőleg kedvet kapnak a jelnyelv mélyebb elsajátítására is a számos magyarországi képzőhely egyikén, ezáltal hozzájárulva egy befogadóbb társadalom létrejöttéhez” – mondta el Robotka Zsolt, a SignAll Technologies Zrt. alapítója a magyar piaci bevezetés kapcsán.

 

A Vodafone Alapítvány támogatása révén a SignAll fejlesztői tartalmi és technikai módosításokat hajtottak végre az alkalmazásban. A hazai változathoz magyar siketek bevonásával újra rögzítették a jelnyelvi kézformákat ill. a magyar jelnyelvhez illeszkedő videókat és képeket. Mivel az app a jelnyelv többi részletét, így a testpozíciót, az arckifejezést is tudja érzékelni, ezért az elmúlt hónapokban a SignAll mesterséges intelligencia mérnökei a felismerést végző neurális hálót és az algoritmusokat is újra tanították, ill. módosították. 

 

Az alkalmazásban elérhető, közérthető, tájékoztató videók segítik a jelnyelv népszerűsítését, ill. a siket kultúra megismerésében is támogatják a felhasználókat. A Magyar jelnyelvi ABC ingyenesen letölthető a Google Play és App Store áruházakból. Az alkalmazás használatához arra alkalmas okoseszköz szükséges, amely rendelkezik előlapi kamerával. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01