Hódít az IT beruházások bérleti finanszírozása
Az eszközpiaci bérlet egyre népszerűbb finanszírozási forma. Nemzetközi szinten 2-3% éves növekedés várható, és szakértők szerint Magyarországon is hasonló a tendencia. Míg eddig leginkább az autószektorban volt népszerű a bérlet, addig mára látványosan nő az egyéb, például orvostechnológiai vagy IT eszközök külső finanszírozással történő beszerzése. Nemzetközi kutatások ismét IT beruházási boomot jósolnak, ami várhatóan hazánkban is érvényesül. Ez további lendületet adhat a piac ezen új, növekvő szegmensének.
Magyarországon, bár korlátozottak a beruházás-finanszírozási lehetőségek, a közelmúltban már megjelentek azok a szolgáltatók, akik innovatív módon, bérlettel nyújtanak támogatást a vállalatok számára. A Magyar-Mikrohitelező Központ Pénzügyi Szolgáltató Zrt. és partnervállalatai több mint két év alatt már 5 milliárd Ft kihelyezésével támogatták mintegy 500 KKV fejlesztési elképzeléseit. Gyöngyösi László, a Magyar-Mikrohitelező Zrt. ügyvezetője szerint főként energetikai beruházások, termelőeszközök, orvosi műszerek, személygépkocsik beszerzésére vesznek igénybe operatív lízinget, de a nemzetközi trendeknek megfelelően egyre elterjedtebb, hogy IT rendszereket, hardvereket, valamint hardver+szoftver egységben lévő céleszközöket, biztonságtechnikai- és irodatechnikai eszközöket bérleti formában finanszíroznak.
Miért népszerű a bérlet?
A bérlet időtartama alatt a költségek elszámolhatók, ezáltal a cégek csökkenthetik társasági adóalapjukat, költségként elszámolhatják a szerződéskötési- és a havi bérleti díjat. A bérleti díjakat ÁFA terheli, amely a mindenkori hatályos jogszabályoknak megfelelően visszaigényelhető. A vállalatoknak nem szükséges lekötni tőkéjüket, s ráadásul rugalmasabb és gyorsabb is az ügyletminősítés, mint a kereskedelmi banki finanszírozások esetében. A bérlet a Ptk. szerint nem pénzügyi tevékenységnek minősülő szolgáltatás. A finanszírozott összeg fedezetéül legtöbb esetben elegendő maga a bérelt eszköz, csak néhány esetben szükséges további fedezetet (pl. ingatlant) bevonni. Az IT eszközök bérletére szakosodott és a RentaSystem szolgáltatást nyújtó Rentaserver Kft. ügyvezetője, Székely Balázs szerint már bruttó 2 millió Ft értékben is bérelhetünk eszközöket és szoftvereket egészen 100 millió Ft értékig 8,5%-os, kedvező átlagos kamatráta mellett.
IT beruházások bérletre
Az IT eszközök esetében különösen indokolt a bérleti megoldás, mivel ezek gyakran gyorsan, akár 1-2 év alatt elavulnak, ráadásul a gazdaság és a lakossági fogyasztás várható növekedése, valamint a folyamatosan megjelenő újabb innovációk arra „kényszerítik” a vállalatokat, hogy egyre növeljék, illetve gyakoribbá tegyék IT beruházásaikat. Ezért hasítja ki a piac egyre nagyobb szeletét az IT operatív lízing. Ráadásul jelentős üzleti értékkel bírhat, hogy egyes szolgáltatóknál a bérlemény tartalmazhatja a rajtuk futó szoftverek ellenértékét valamint a testreszabás, bevezetés vagy akár az egyedi fejlesztési szolgáltatások díját is. Ilyen módon az ügyfelek komplex üzleti értékkel bíró informatikai megoldást is bérelhetnek. Ez különösen azért előnyös, mert a beruházások túlnyomó költséghányadát gyakran a szoftverek és a szolgáltatások adják, és így a beruházás díját már egy értékteremtő rendszer termeli ki. Székely Balázs szerint a következő években akár kétszámjegyű növekedést is elérhet az IT bérleti piac növekedése.
Kapcsolódó cikkek
- Csomagszállító drónflotta kiépítésén dolgozik a Google
- A vártnál kevésbé csökken a személyi számítógépek értékesítése az idén
- Közel negyedével 1,25 milliárdra nő az idén az okostelefonok értékesítése
- 3D nyomtatás új utakon az egészségügyben
- 60 százalékkal nőtt a mobil adatforgalom, megállíthatatlan az LTE
- Lassan minden netező kipróbálja az online vásárlást
- Nem készültek fel a vállalatok az EU új adatvédelmi irányelvére
- Több mint 300 millió okostelefon fogyott a második negyedévben
- BYOD vagy CYOD – ez itt a kérdés
- Kínában a Xiaomi letaszította a trónról a Samsungot
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.