Egyedülálló lehetőséget hoz a szuperszámítástechnika a felsőoktatásban

forrás: Prím Online, 2014. szeptember 24. 14:30

A mesterképzésben részt vevő egyetemi hallgatók közül sokaknak hoz egyedülálló lehetőséget az idén zajló, Szuperszámítástechnika a felsőoktatásban elnevezésű projekt. Az EU és a magyar állam közel 2 milliárd forintos támogatásának köszönhetően a hazai kapacitás a négyszeresére nő. A beruházás két központja Budapest és Debrecen.

A felsőoktatásban eltöltött évek egyik különleges szakasza az úgynevezett kutatási időszak. Biológus-, orvostan-, mérnök-, fizikushallgatók ezreinek hosszú hetek, hónapok vagy akár évek programja a felsőoktatásban szerzett ismeretek kamatoztatása egy adott ágazatban, szakterületen. Tudományos előmenetelüket segíti a szuperszámítástechnika, melynek az egyik legnagyobb előnye, hogy sokkal gazdaságosabbá és gyorsabbá teheti a tervezési vagy a tesztelési-mérési szakaszokat.

Ilyen technológiát alkalmaznak például az orvostudományban – többek között a rákkutatás vagy a genetikai különbségek hatásának felderítése, modellezése során -, a fizika vagy a meteorológiai előrejelzések területén, de jelentős szerepet játszik az ipar ágazati szereplőinek körében is, ahol különösen fontos a versenyképesség megőrzése és a gazdaságosság fenntartása. Szuperszámítógépeket alkalmaznak továbbá az autógyártásban is, például a Forma-1-es autók fejlesztéseihez.

Magyarországon 2001-ben szerezték be az első ilyen informatikai eszközt. Az ágazat és a technológia dinamikus fejlődése miatt azonban ez a technika újabb és újabb beruházásokat igényel. A Szuperszámítástechnika a felsőoktatásban elnevezésű beruházásnak köszönhetően 2014 végéig megnégyszereződik e téren a hazai összkapacitás. Ezt a gyakorlatra úgy lehetne lefordítani, hogy olyan teljesítménnyel rendelkezik majd a magyarországi rendszer, mintha a világ 7 milliárd embere kezébe venne egy-egy számológépet, és másodpercenként kb. 30 ezer műveletet hajtanának végre egyszerre.

Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Téli szünet nyelvleckékkel? Ezért éri meg napi 20 percet rászánni

A téli szünet elsősorban a pihenésről és a feltöltődésről szól, de rendszeres, rövid, intenzív tanulás beiktatásával a diákok könnyen szinten tarthatják a tudásukat, különösen az idegen nyelvek területén. 

2024. december 18. 14:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32

Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről

2024. december 6. 18:14