LCD vs. E Ink: ezért ne olvassunk tableten
Sokan a mai napig tabletet választanak olvasáshoz, pedig az LCD kijelző nem optimális a komfortos olvasásélményhez, sok energiát fogyaszt és ráadásul a szemet is fárasztja. Az e-könyv olvasók által használt E Ink technológia azonban mindezekre a problémákra megoldást jelent.
Az LCD világos és színes képernyője elengedhetetlen az interneten való böngészés, filmnézés, játék élményéhez, azonban olvasás tekintetében számos hátránnyal rendelkezik a modern e-könyv olvasók által használt E Ink technológiával szemben. Több energiát fogyaszt, visszatükröződik, és a tévéhez hasonlóan fárasztja a szemet.
Az E Ink technológiával készült, speciális képernyők az LCD képernyőkkel szemben a nyomtatott papír hatását keltik, így teljes mértékben képesek szimulálni a papíralapú olvasást. Az E Ink kijelző fekete és fehér mikrogranulátumokkal töltött mikrokapszulákból áll. Amikor elektromos mező jön létre, a fekete vagy fehér granulátumok elmozdulnak, és így láthatóvá válnak az emberi szem számára.
„A belülről fénylő LCD kijelzőkkel ellentétben az E Ink képernyő kizárólag visszatükröződő fényt használ, csakúgy, mint az egyszerű papír” – világítja meg a két képernyő közötti legfontosabb különbséget a PocketBook közép-európai értékesítési vezetője, Maksym Zheleniak. „Emiatt az E Ink kijelzők teljes mértékben biztonságosak, hiszen a szemre való hatásuk olyan, mintha egy közönséges könyvet olvasnánk – vagyis órákon keresztül olvashatunk anélkül, hogy az megterhelő lenne” – tette hozzá a szakember.
Egy PocketBook által végzett kutatás szerint minden harmadik ember útközben olvas. Emiatt az e-könyv olvasók úgy lettek kialakítva, hogy a szabad levegőn is használhatóak legyenek. Az LCD képernyővel ellentétben az E Ink kijelző nem tükröződik vissza a napon, így a technológia lehetővé teszi a kényelmes olvasást tűző napfényben is.
Az LCD kijelzők frissítési gyakorisága jóval magasabb, mint az E Ink képernyőké – hiszen az utóbbiak csak a mikrogranulátumok elmozdítása során használnak fel energiát, de például ha filmet nézünk, ez az egyik legalapvetőbb követelmény. Ennek köszönhetően az E Ink kijelzővel rendelkező eszközöket nem kell gyakran feltölteni, akár heteken keresztül (5-10 ezer lapozásig) képesek működni egyetlen töltéssel. Egy átlagos e-könyv mérete 700 oldal, ami azt jelenti, hogy egyetlen töltés segítségével 7-14 darab e-könyv olvasható el. Hasonló körülmények között az LCD kijelzővel rendelkező eszközök maximum 2 napig képesek működni.
Fontos tehát, hogy különbséget tegyünk az e-könyv olvasó és a tablet között. Míg az előbbi egy kényelmes és biztonságos módot nyújt az olvasásra, addig az utóbbi a legmegfelelőbb a multimédiás tartalmak fogyasztására.
Kapcsolódó cikkek
- E-könyv olvasó alkalmazás az új Windows 8-hoz
- PocketBook InkPad: e-könyv olvasó, ami valóban kiválthatja a hagyományos könyveket
- A játékosok tabletje és a divatikonok e-könyv olvasója a PocketBooktól
- Ingyen hozzáférhető könyv is hozhat anyagi hasznot
- Korlátlan e-könyv-olvasást kínál az Amazon új előfizetése
- Tízből négy olvasó illegális forrásból is letölt e-könyvet
- Kevesebben, kevesebbet olvasnak, az e-könyvek viszont egyre népszerűbbek
- Az e-könyvek mentik meg az olvasást?
- Több százezer kötet a Magyar Telekom új e-könyv áruházában
- Számos e-könyvet távolított el az Amazon online áruházából
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A pillanatok művészete – Fotózz úgy, mint még soha
Örömmel mutatjuk be legújabb közösségi média kampányunkat, amely arra hív, hogy gondold újra, mit is jelent megörökíteni az élet legértékesebb, legmúlékonyabb pillanatait. A „Ragadd meg a pillanatot!” kampány a HONOR 400 Lite erejét mutatja meg: egy eszközt, ami segít, hogy semmi fontos ne maradjon ki.
Díjazták a szellemi tulajdon hazai példaképeit
A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából idén is átadták a rangos Millenniumi Díjakat. Az elismerést olyan intézmények, vállalkozások és szellemi műhelyek kapják, amelyek kiemelkedő munkát végeznek a szellemi tulajdon védelmében, és fontos szerepet játszanak a magyar innováció előmozdításában. A 2025-ös év díjazottjai: a Music Hungary Szövetség, a Dalfutár című műsor, a Hagyományok Háza, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG), valamint a Nivelco Ipari Elektronika Zrt.
Zöldebb, okosabb, elérhetőbb: A Xiaomi 2024-es ESG jelentése
A Xiaomi Corporation (a továbbiakban „Xiaomi” vagy „Vállalatcsoport”), a világ egyik vezető fogyasztói elektronikai és okoseszközöket gyártó vállalata, bemutatta hetedik éves környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) jelentését.
Digitális igazság vagy illúzió? – Védekezés a deepfake ellen
Az internetes térben egyre súlyosabb problémát jelent a deepfake technológia térnyerése, amely mesterséges intelligencia segítségével hoz létre megtévesztő képeket, videókat és hanganyagokat. A technológia fejlődésével egyre nehezebb megkülönböztetni a valós és a mesterségesen generált tartalmakat, ami komolyan rontja az online információkba vetett bizalmat.
Tízből kilenc mozilátogató fontosnak tartja a korhatár-jelöléseket
A mozilátogatók többsége elégedett a filmek hazai korhatár-besorolási rendszerével, és úgy véli, ez hatékony eszköze a gyermekek védelmének – derül ki a Nemzeti Filmiroda és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közös kutatásából. A felmérésből az is kiderül, hogy a magyarok közel fele nincs tisztában azzal, hogy a korhatár-besorolások csak ajánlások, nem kötelező érvényű előírások.