Frissült a Beszélő Linux 4.0 változata
A Beszélő Linux 4.0 kiadás alapját képező Ubuntu Linux 14.04-es verziója számos hibajavításon ment át megjelenése óta. A frissítések jelentős része automatikusan, vagy a felhasználó által szabályozott módon letölthető volt az internetkapcsolattal rendelkezők számára.
Fontos különbség a 4.0 kiadás lemezképeihez képest, hogy az Ubuntu fejlesztői két lényeges összetevő frissítését nem tették automatikusan elérhetővé, hanem a tavaly áprilisban megjelent hosszú távú kiadás második javítócsomagjában adták közre.
Ezek:
- a Linux „motorját” jelentő kernel frissítése a 3.16-os verzióra,
- a hardver és a grafikus szoftveres környezet együttműködését kezelő X kiszolgáló fejlettebb változata.
Természetesen a frissített BeLin kiadás új lemezképei tartalmazzák az Ubuntu alaprendszerhez kiadott összes egyéb javítást is.
A frissített BeLin 4.01-es kiadás ezeken a változtatásokon kívül számos egyéb újdonságot tartalmaz. A következő változtatásokhoz a BeLin 4.0 kiadást használók már automatikusan hozzájutottak a frissítések telepítésével:
Továbbfejlesztett Információs Központ funkció, új információforrások
Az Információs Központ egy kiválasztott forrás esetén támogatja a különböző alkategóriák közötti választási lehetőséget, ha egy információforrással kapcsolatos funkció több kategóriát is támogat. Az alkategória kiválasztása egy különálló párbeszédpanel lehetséges a fő funkció kiválasztása után. Hasznos ez a lehetőség abban az esetben, ha egy hírportállal kapcsolatos funkció több alkategóriát is támogat. Jó példa erre pl. az SG Hírmagazinnal kapcsolatos funkció az Információs Központban. A funkció kiválasztása után ki lehet keresni a Legfrissebb hírek, Film, It/tech, Tudomány rovatokat.
Az elérhető információforrások száma is bővült, egy sor új funkció került megvalósításra.
Frissült a Liblouis összetevő a 2.6.2-es verzióra
A BeLin 4.01 kiadás a Liblouis összetevő legfrissebb, 2.6.2-es verzióját tartalmazza. A magyar irodalmi Braille táblához sok új Braille kivételt adtak hozzá, tovább javítva ezzel a Braille megjelenítés pontosságát.
Új alapértelmezetten telepített alkalmazások
A BeLin 4.01-es kiadástól az alaptelepítés része lett a látássérült felhasználók körében is népszerű Audacity hangszerkesztő és az OCRFeeder karakterfelismerő alkalmazás.
A frissített telepítőkészletek letölthetők az alapítvány honlapjának letöltés oldaláról, vagy a belin.hu honlapról.
A BeLin 4.01 kiadás 32 bites változatának letöltése
A BeLin 4.01 kiadás 64 bites változatának letöltése
Kapcsolódó cikkek
- Linux és BSD webszerverekre veszélyes a Mumblehard
- Linux és BSD webszerverekre veszélyes a Mumblehard
- Super Mario 64-gyel játszhatunk a számítógépen
- Super Mario 64-gyel játszhatunk a számítógépen
- SUSE for SAP: minimális állásidő és maximális teljesítmény SAP rendszereken is
- SUSE for SAP: minimális állásidő és maximális teljesítmény SAP rendszereken is
- 8000 felett a SUSE Linux Enterprise Server által támogatott processzormagok száma
- 8000 felett a SUSE Linux Enterprise Server által támogatott processzormagok száma
- A SUSECon 2014 éves konferencián számos újdonságot bemutattak
- A SUSECon 2014 éves konferencián számos újdonságot bemutattak
Szoftver ROVAT TOVÁBBI HÍREI
AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.