Magyarországon az egyik legnagyobb az infokommunikáció súlya a GDP-ben
Magyarországon az egyik legnagyobb az infokommunikáció súlya a GDP-ben az Európai Unió országai közül - mondta el Vityi Péter, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) alelnöke a Világgazdaság konferenciáján.
„Minket a Schengen se nagyon zavar abból a szempontból, hogy exportáljunk” - mondta Vityi, utalva arra, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a konferencián korábban kijelentette: a schengeni belső határok visszaállítása problémát okozhat a magyarországi autógyárak termelésével kapcsolatban is.
Az Ericcson egy hazai munkahellyel 20 millió forint exportot generál, az NNG világpiaci részesedése 60 százalékos, a LogMeIn piaci kapitalizációja pedig nagyobb, mint a Magyar Telekomé – sorolta a sikereket. „Tíz év alatt a Margit körúti irodából eljutott oda a LogMeIn, hogy nagyobbakká váltak, mint a Telekom” - mutatott rá. Szerinte mindez azt bizonyítja, hogy a lehetőségek tárháza végtelen.
Jelenleg 10 ezer informatikai állás van meghirdetve Magyarországon, és még 5 ezret fel tudnának venni a cégek ezen felül. Az informatikai export legnagyobb gátja a szakemberhiány, de kellene iparpolitikai akcióterv is – fejtette ki az IVSZ alelnöke.
Szerinte fontos lenne a mérnökképzés és szakképzés erősítése, a műszaki- és informatikai képzés népszerűsítése és a lemorzsolódás csökkentése – fejtette ki. Szükség lenne a digitális oktatás megújítására is. „Komplex javaslatcsomag kell a köznevelés digitáliskészség fejlesztő képességének javításához” - mondta. Úgy számol, hogy az informatikai export duplázható lenne, ha megvan a megfelelő szakembergárda.
Kapcsolódó cikkek
- IVSZ: a hagyományos iparágakat is átalakítja a digitalizáció
- Informatikai évnyitó profiknak – Computerworld konferencia
- IVSZ: néhány éven belül megduplázható a szoftverexport
- Elszívják az informatikusokat a termelőágazatok
- Megújíthatják a vállalkozásokat az infokommunikációs eszközök
- Nyílt levélben kéri IKT tervei újragondolására a kormányt az IVSZ
- A gazdasági növekedés egyik motorja lehet az IKT-ágazat
- IVSZ: Öt éven belül duplázódhatna a hazai szoftver export kormánytámogatással
- 10 tényező, ami meghatározza a vállalati kommunikáció fejlődését 2013-ban
- Kihívások előtt a "magyar sikerágazat", az infokommunikáció
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.