Korszakváltó változás az egészségügyben: központosított, felhő alapú e-egészségügyi ökoszisztéma
Ettől a naptól lesz ugyanis kötelező adatokat szolgáltatniuk az ellátóknak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) rendszerébe, ami gyakorlatilag nem más, mint a jelenlegi legmodernebb, felhő alapú, magas biztonsági fokozatú informatikai struktúra, vagyis egy olyan kommunikációs tér, amely biztosítja majd az egész hazai egészségügyi ágazat számára a rendelkezésre álló adatok egységes kezelését és hatékony elemzését. Emellett az Infotér által rendezett e-egészségügy konferencián számos, a gyógyítást megkönnyítő innovációról esett szó.
Első alkalommal rendezte meg április 26-án a pharmapiacnak rendezett e-egészségügyi konferenciáját az Informatika a Társadalomért Egyesület (Infotér). A Müpában tartott, PharmaInfoTech 1.0 elnevezésű konferencia fő célja az volt, hogy az egészségügy három nagy szereplőjét; az államigazgatást, a gyógyszeripart és az informatikai megoldásszállítókat egy asztalhoz ültesse, így lehetőséget biztosítson számukra, hogy megvitassák, merre halad az iparág. A szakmai párbeszéd során a konferencia előadói többek között beszéltek az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) bevezetésének hatásairól, az e-recept használatáról, az alapellátás fejlesztésének lehetséges irányairól, illetve az adatkezelés új dimenzióiról is.
Az előadásokat követően dr. Máté Attila, az Infotér e-Health munkacsoportjának vezetője irányításával kerekasztal beszélgetéseken vitatták meg az előadók az EESZT rendszer kapcsán felmerülő kérdéseket és lehetséges fejlesztési irányokat. A szakmai véleménycsere központi kérdése az volt, hogyan állhat az e-egészségügyi fejlesztések középpontjában a lakosság támogatása, valamint, hogy miként biztosítható, hogy az ellátásra szorulók a számukra legmegfelelőbb szinten a legmegfelelőbb ellátást, gyógyszereket kaphassák meg.
Az Infotér és a Medical Tribune közös rendezvényének délelőtti előadásainak fókuszában az e-egészségügyi stratégia és a gyógyszeripar számára releváns fejlesztések bevezetése és hasznosulása állt. A konferencia nyitóelőadásán Imre László, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ egészségpolitikai osztályának vezetője az infotechnológia ellátórendszerre kifejtett hatásairól beszélt, melyek módosítják az adatgyűjtés és az adat tárolás gyakorlatát is. A szakember elmondása szerint az elektronikus adatgyűjtésnek és rendezésnek köszönhetően az adatfeldolgozás sokkal egyszerűbbé vált, és olyan elemzések készíthetők, melyek lehetővé teszik a döntéshozatalt támogató modellezést is.
A konferencián Szabó Bálint, az EESZT projekt szakmai vezetője beszélt a 2016 június elsejétől bevezetendő rendszer sajátosságairól, hatásairól a gyógyszeriparra, illetve az e-recept fogalmáról, kiemelve azt, hogy mivel a felhő alapú rendszerben különösen érzékeny személyes adatokat tárolnak majd, az a lehető legmagasabb fokozatú biztonsági besorolással bír. Az állampolgárok emellett a digitális önrendelkezés (DÖR) rendszerén keresztül meghatározhatják, mely adataikhoz nem férhet hozzá egy adott intézmény, osztály, orvos.
Divinyi Zsombor, az Állami Egészségügyi Ellátási Központ (ÁEEK) főosztályvezetője előadásában az ÁEEK megvalósult és még indulásra váró projektjeiről beszélt. A szakember elmondta, hogy 2015-re felállították az e-egészségügyi infrastruktúra lényegi részeit, melynek központi eleme az EESZT. Ahhoz, hogy a rendszer hatékonyan működjön, kiemelt fontossággal bír, hogy a fekvő-, szak-, alap- és gyógyszerellátók megosszák egymással az információkat.
Rácz Jenő exminiszter, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója a konferencia délutáni blokkjában tartott előadásában kiemelte, hogy az EESZT bevezetésével a betegellátás gördülékenyebbé és biztonságosabbá alakítható. Ahogy fogalmazott, „egy téves információ az ember életét is követelheti, míg a valós és időben lehívható adat életet menthet”. Véleménye szerint a rendszer segítségével megelőzhető az értékes idő elvesztése. Az informatikai rendszerek felhasználóbaráttá tételéhez pedig törekedni kell az informatika adta lehetőségek leegyszerűsítésére, a felhasználók digitális kompetenciáinak javítására és a rendszerekből adódó értékek, előnyök kommunikációjára.
A konferencia végén bemutatásra került a MENTA mobil applikáció is. A fejlesztők célja az ingyenesen letölthető alkalmazással az alapellátás, valamint a lakosság kapcsolatának erősítése. Faller Richárd, a projekt vezetője a gyakorlatban is bemutatta a MENTA működését, mely tartalmaz minden olyan információt, ami egészségügyi szempontból a felhasználóknak hasznos lehet. Az applikációban így megtalálható egy egészségnapló, egészségterv, beépített tudástár, de népszerű fitness funkciók is.
Dr. Máté Attila, az Informatika a Társadalomért Egyesület e-Health munkacsoportjának vezetője így összegezte a hiánypótló konferenciát: „Nagyon örülünk annak, hogy az egészségügyi ágazat két olyan meghatározó szereplője - az állami intézmények és gyógyszeripar - vett részt a konferenciánkon és cserélt gondolatokat az informatika mentén, mely eddig erről a területről korlátozottan kommunikált egymással. Ebből is látszik, hogy mennyire fontos az ágazat szereplőinek véleménycseréje, információs transzferje, melyet az Infotér e-egészségügyi munkacsoportja célként zászlajára tűzött ki. Bízunk benne, hogy a kezdeményezésünknek köszönhetően elindulhat egy együttgondolkozás, információcsere a gyógyszeripar és az ágazat vezetése között az e-egészségügy jelentőségéről, mely fokozottan segítheti az információtechnológiai eszközökkel megtámogatott hatékony betegellátás kialakulását.”
Kapcsolódó cikkek
- Évente több ezer nő és gyermek életét mentheti meg Tanzániában a Vodafone mentőtaxija
- A Hannoveri Vásáron Obamát és Merkelt lenyűgözte az ABB legújabb, digitális technológiája
- Egyre több kkv a felhőben
- Egyedülálló hiperkonvergált infrastruktúra-kínálattal erősít a Dell
- Egyre nagyobb teret kaphat az egészségügyi öngondoskodás Magyarországon
- Magyar fiatalok segíthetik az orvosokat a helyes diagnózisban
- Internetes felmérés az autizmusról
- Felhős szoftver szolgáltatókat venne az S&T Hungary
- A Balabit Shell Control Box az első magyar megoldás a Microsoft Azure Marketplace-en
- Új felhőszolgáltatások, fejlesztői, hatékonyság növelő megoldások a Microsofttól
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.