Múzeumba került Dragon György játékújságíró hagyatéka
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) az infokommunikációval foglalkozó szervezetek között egyedülálló tevékenységet folytat a múlt értékeinek megőrzéséért. A Társaság nemcsak az informatika kezdeteinek relikviáit, de a közelmúlt, a személyi számítógép és a videojátékok történetének emlékeit is kutatásra és megőrzésre méltónak tartja.
Ennek jegyében – az örökös, Dragon Ferenc jóvoltából – az NJSZT által fenntartott, világszínvonalú Informatika Történeti Kiállításba került a 2015. január elején, 49 évesen elhunyt Dragon György újságíró hagyatéka. Dragon György az Other Side és a GameStar című lapok szerkesztőjeként és szerzőjeként, a Modem idők / Netidők rádióműsor szakértőjeként, valamint játékfejlesztőként, sci-fi íróként és elektronikus zenék szerzőjeként vált ismertté. A GameStar táboraiban és ismeretterjesztő előadásai révén az informatikával ismerkedő fiatalok egyik kedvelt személyisége volt a fiatalon elhunyt szakember.
A számítógépes játékokkal kapcsolatos cikkeit Gyu néven publikáló alkotó rajongott az 1980-as évek számítógépeiért, melyekből egy kisebb gyűjteményt hozott létre. Halála után, 2015-ben a gyűjteményből a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) és a Finta Múzeum rendezett vándorkiállítást, Űrcsilliárdos címmel, utalva Dragon György azonos című regényére.
A kiállítás tablósorát és Dragon György hagyatékának néhány kiemelkedő műtárgyát 2016. júniustól Szegeden, az NJSZT Informatika Történeti Kiállításának interaktív videojáték-termében helyeztük el, a Szent-Györgyi Albert Agorában.
A teremben, kipróbálható Commodore-64, Nintendo és más, kultikus készülékek között tekinthetők meg Dragon György olyan kedvenc tárgyai, mint a Magyarországon nagyon ritka Dragon-32 (melyet „névrokonaként” szeretett) és a Commodore Amiga Plus, az általa legjobban szeretett Amiga-számítógépcsalád egyik példánya. Vitrinben látható az Abandoned Places című játékprogram, melynek fejlesztésében Dragon György zeneszerzőként vett részt.
A hagyatékból összeállított kamarakiállítás az idei év folyamán tekinthető meg. A hagyatékban található további számítógépek, videojátékok, kontrollerek és dokumentációk az NJSZT közreműködésével működő Informatikatörténeti Muzeális Gyűjtemény kollekcióját fogják gyarapítani.
Kapcsolódó cikkek
- Egy világfórum lehetőségei
- Világfórumot tart az idén 20 éves ECDL - Több mint 100 ország képviselői Budapesten
- Jövőbelátó piaristák
- Akkreditált ECDL-vizsgaközpont az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatóságán
- Versenyben a versenyzőkért
- Többet költünk online játékokra
- Egy kiállítás tárgyai
- Utánaszámoltunk: fontos kollekciót mentett meg a feledéstől az NJSZT
- Professzionális tehetséggondozás
- CES 2016: „játszani is engedd” (Philips tévéken)
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.