Tengerpartról is aláírhatóak a legfontosabb szerződések: e-aláírás akár okostelefonról is
Akár egy okostelefonon keresztül is hitelesíthetőek iratok vagy szerződések az újgenerációs elektronikusaláírás-megoldással
Az elektronikus aláírás olyan szolgáltatás, amelynek segítségével digitálisan aláírhatunk bármilyen dokumentumot, szerződést, számlát, amely joghatását, bizonyító erejét tekintve megegyezik a kézzel írott aláírással vagy egy közjegyző előtt tett aláírással. Az előbbi az ún. fokozott, utóbbi az ún. minősített elektronikus aláírás. Eddig speciális eszközökre – kártyára, olvasóra, telepített szoftverre - volt szükség mindehhez, de az újgenerációs megoldásokkal mindez már a múlté: egy webes felületen keresztül okostelefon segítségével is hitelesíthetünk iratokat.
Egyszerűbb és kényelmesebb: e-aláírás a felhőből
„Az újgenerációs fejlesztéseknek köszönhetően ma már akár egy okostelefonon keresztül is hitelesíthetünk szerződéseket, ajánlatokat, iratokat. Vagyis egy cégvezető akár egy tengerparti nyaralás alatt, napozás közben is aláírhat egy fontos ajánlatot vagy szerződést.” – mondta el Molnár Ferenc az új, felhőből működő elektronikus aláírást kifejlesztő NETLOCK Kft. vezetője. „Az eljárás egyszerű, kényelmes és biztonságos. Egy weboldalon keresztül belépünk az elektronikus aláíró rendszerbe és személyes titkos jelszavunkat használva néhány kattintással vagy érintéssel digitálisan aláírjuk például az e-mailen érkező pdf- vagy Word-dokumentumot. Ehhez eddig a gépünkhöz csatlakoztatott kártyaolvasóra, aláíró kártyára vagy speciális célszoftverre volt szükség, de a NETLOCK SIGN megoldással, a felhőben, bármilyen speciális segédeszköz nélkül írhatunk alá.” – tette hozzá a szakember.
A kézi aláírás digitalizálása önmagában nem bír törvény előtti bizonyító erővel
Ha egy tableten vagy okostelefonon elektronikus tollal aláírunk – vagyis kézi aláírásunk képét digitalizáljuk és dokumentumhoz kapcsoljuk – önmagában az még nem jelenti azt, hogy az adott dokumentum például egy peres eljárásban hitelesnek tekinthető. Ahhoz, hogy egy magánszemély, egy vállalat vagy intézmény elektronikusan aláírhasson, és megkaphassa az ehhez szükséges hitelesítést, előzetes átvilágításon kell átessen. A folyamat során a hitelesítésszolgáltató – például a NETLOCK – szakemberei ellenőrzik a személyazonosságát, vállalat esetén a jogosultságát, és csak ezek után juthat hozzá az elektronikus aláíró szoftverhez, számítógéphez csatlakoztatható aláíró kártyához vagy éppen felhőalapú aláíró jelszóhoz. Ezen folyamat nélkül kézi aláírásunk digitalizálása nem bír törvény előtti bizonyító erővel egyetlen dokumentumon sem.
Az unió minden országban elfogadják a magyar cégek által elektronikusan aláírt szerződéseket 2016. július 1-től mind a hagyományos, mind az újgenerációs módszerrel aláírt elektronikus aláírásokat el kell fogadják az uniós országokban. A júliussal hatályba lépő eIDAS-rendelet biztosítja az egységes elfogadást az Európai Unió teljes területén. Mindez azt is jelenti, hogy minden uniós tagállamban el kell fogadni az elektronikusan – a rendeletnek megfelelő módon – aláírt dokumentumokat. Tehát mostantól a magyar cégek is minden korlát nélkül küldhetnek elektronikusan aláírt szerződéseket vagy számlákat a külföldi partnerek részére.
Kapcsolódó cikkek
- Gyorsabb és biztonságosabb telefonok
- Tartsd szemmel az adataidat!
- Olimpia tévében és neten: 600 ezren már okostelefonon is szurkolnak
- Minden harmadik álláskereső már mobilról nézi a hirdetéseket
- Új vírus fenyegeti az okostelefonokat
- Fertőzött Pokémon terjed a torrent oldalakon
- A foci Eb alatt lépett érvénybe az elektronikus aláírások közös uniós szabályozása
- Vodafone M2M technológiára épülő elektromos bérbringa a Balatonnál
- A Symantec megvásárolja a Blue Coat vállalatát
- Helyzetbe hozhatja a magyar cégeket az új uniós elektronikus aláírási szabályzat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.