A Fujitsu új AI-alapú mélytanulási technológiája új megvilágításba helyezi a társadalom valós problémáit
A Fujitsu frissen bemutatott áttörő jelentőségű mélytanulási fejlesztése rendkívül hatékony, új memóriaelosztási mechanizmust alkalmaz a mély neurális hálózatoknál (Deep Neural Network, DNN).
A beszéd- és objektumfelismerést és kategorizálást végző AI-alkalmazásoknál széles körben használt neurális hálózatok működése rengeteg számítási erőforrást igényel, így komoly követelményeket támaszt a meglévő számítási infrastruktúrával szemben. A Fujitsu Laboratories of Europe új mélytanulási megoldása, a modellpárhuzamosítás képes arra, hogy automatizált, átlátható és könnyen kezelhető módon elossza a DNN memóriaigényét. Így további beruházások nélkül is jelentősen bővíthető a meglévő infrastruktúra nagyszabású AI-alkalmazásokhoz használható kapacitása.
„Az utóbbi években számos olyan új technológiai fejlesztés jelent meg, amely hardveres gyorsítással biztosítja az AI-alkalmazások mély neurális hálózatainak (DNN) kiépítéséhez szükséges óriási számítási kapacitást. A DNN számítási költségeinek folyamatos növekedése komoly kihívás, különösen, amikor a modellméret eléri azt a pontot, ahol már nem fér el egyetlen gyorsító memóriájában. Szélesebb és mélyebb neurális hálózatokra és finomabb kategorizálásra van szükség az AI új kihívásainak kezeléséhez. A megoldásaink erre a problémára közvetlenül reagálva, több gép között osztják el a DNN memóriaigényét. Technológiánkkal így kiterjeszthető a neurális hálózatok mérete, ami pontosabb és nagyobb DNN-modellek kidolgozását teszi lehetővé” – nyilatkozta Dr. Tsuneo Nakata, a Fujitsu Laboratories of Europe vezérigazgatója az új mélytanulási technológia előnyeiről.
A memória elosztásához az új technológia ekvivalens hálózatokra bontja az önkényesen felépülő neurális hálózatok egyes rétegeit, és a rétegek egy részét vagy egészét több kisebb alréteggel helyettesíti. Az alrétegek úgy vannak kialakítva, hogy funkcionálisan ekvivalensek legyenek az eredeti rétegekkel, de számítási szempontból sokkal hatékonyabban lehessen végrehajtani őket. Mivel az eredeti és az új rétegek is ugyanabból a profilból származnak, az átalakított és elosztott új DNN tanulási folyamata megegyezik az eredeti DNN-ével, így nem okoz többletköltséget.
A Fujitsu Laboratories of Europe behatóan tesztelte az új technológiát. Az új mechanizmust alkalmazta például a globális K+F közösség által széles körben használt Caffee nyílt forráskódú mélytanulási keretrendszerre. A megoldás több mint 90 százalékkal javította a memóriaeloszlást azzal, hogy az AlexNet teljes körűen csatlakoztatott rétegeit több NVIDIA GPU-vá alakította át. Hardverfüggetlen technológia lévén a megoldás képes arra, hogy egyszerre hasznosítsa a hagyományos processzorok és a jelenlegi illetve jövőbeni új hardvergyorsítók – pl. NVIDIA GPU-k, Intel Xeno Phi, FPGA-k, ASIC-ok és bármely egyéb, kifejezetten a mélytanulás számítási hatékonyságának növelésére fejlesztett alternatív hardverlapka – számítási teljesítményét.
Ábra: A modellpárhuzamosítás segítségével automatikus, átlátható és könnyen kezelhető módon csökken és oszlik el a DNN memóriaigénye
Az új megoldás alkalmazási területei lehetnek pl.: egészségügyi elemzések (pl. a cukorbetegség okozta ideghártyabántalom észlelése); műholdképek kategorizálása és elemzése; IoT-eszközök kiterjedt grafikonadatai; pénzügyi tranzakciók; közösségi hálózati szolgáltatások; természetes nyelv feldolgozása (amelynél nagyméretű mélytanulási modellekre van szükség az emberi nyelv teljes komplexitásának modellezéséhez és megismeréséhez); stb.
Kapcsolódó cikkek
- A legújabb PRIMEFLEX a kulcs a jövőbiztos IT-infrastruktúra gyors bevezetéséhez
- A Fujitsu ügyfeleit már robotok szolgálják ki
- A digitális átalakulás nyugtalanítja a pénzügyi szektor vezetőit
- A Fujitsu továbbfejlesztett belépő szintű tárolókkal támogatja a középvállalatok növekedését
- A Fujitsu felméréséből kiderül, hogy a digitális átalakulás ösztönzi az üzleti növekedést
- A Fujitsu szerint a digitális átalakulás főszereplői az emberek
- A gyártószektor optimista a digitális átalakulást illetően
- Megérkezett minden idők legkisebb Fujitsu PRIMERGY szervere
- Az elavult technológia fogja vissza az európai állami szektor digitalizációját
- A Fujitsu virtuális valóságra felkészített CELSIUS munkaállomásaival élmény dolgozni
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.