Komplex informatikai szaktudásra lesz szüksége a jövő mezőgépészének
Egyre több fiatal dönt úgy, hogy a mezőgazdaságban képzeli el a jövőjét. Köszönhető ez a Mezőgazdasági Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) és a Földművelésügyi Minisztérium által indított „Legyél Te is mezőgépész!” programnak, melyet stratégiai partnerként az MKB Bank is támogat.
A kezdeményezés amellett, hogy átfogó képet nyújt a programban résztvevő iskolák duális képzéseiről, előrevetíti a hosszú távon is versenyképes, biztos karrier lehetőségét a jövő szakemberei számára.
Rakétasebességgel zajlanak a gépfejlesztések, a régi, ütött-kopott traktorok helyét veszik át a precíziós gazdálkodás alapját adó intelligens, vezető nélküli, GPS vezérelt munkagépek, s virágkorát éli a robottechnológia. A jövőben a földek állapotát, a növények pontos pozícióját olyan kis robotegységek fogják felmérni, melyek egy felhőbe továbbítják az adatokat, melyekkel a további növényvédelmi és tápanyag utánpótlási munkák, mint például a betakarítás időpontja tökéletes pontossággal meghatározhatóak lesznek.
„A közelmúltban zajlott hannoveri kiállítás is megmutatta, hogy a technológia fejlődésének nem lehet korlátot szabni. A fejlődés célja, minél kisebb költséggel minél nagyobb teljesítményt elérni. Ez mindenkinek a vágya, ami azonban együtt jár a kicsit sem kíméletes, hatékonyságot növelő versennyel. Mi is a verseny részesei vagyunk, nap mint nap jobbnak kell lennünk” – mondta Harsányi Zsolt, a MEGFOSZ elnöke.
Az egymással kommunikáló rendszerek egy hálózattá forrnak össze, pontosan feljegyezve minden folyamatot, így sokkal hatékonyabbá, gyorsabbá, olajozottabbá téve a gépek és az ember kapcsolatát. A mezőgépész szakembereknek ma már modern távdiagnosztikai rendszerek állnak rendelkezésükre, így egy meghibásodás esetén a hibafeltárás és a probléma megoldása bárhonnan, akár egy táblagép segítségével is levezényelhető. Ehhez azonban nemcsak a hagyományos értelemben vett szaktudásra, hanem átfogó, informatikai és technológiai ismeretekre is szükség van.
A MEGFOSZ karrier programja a duális képzés keretében segíti a mezőgépész diákokat, hogy már az iskolaévek alatt megszerezzék ezt a komplex tudásanyagot. A tanórákon elsajátított elméleti ismeretek mellett az oktatási intézményekkel együttműködő cégeknél gyakorlati, naprakész tapasztalatokkal is gazdagodnak. Így a gépipar technológiájának mélyebb megismerésével felvértezve kerülnek ki a munkaerőpiacra, ami jelentős előnyt jelent számukra az első állás betöltésénél. Idén ősszel minden eddiginél több, összesen 2 700 mezőgépész diák kezdte meg tanulmányait.
A „Legyél Te is mezőgépész!” programról, s a programhoz csatlakozott iskolákról további információ itt érhető el: http://mezogepesz.hu/
Kapcsolódó cikkek
- Nem zsenikre, csak „informatikus-kőművesekre” lenne szükség
- Emelt szintű középiskolai informatika képzés a jövő mérnökgenerációjáért
- Felhőbe mennek tanulni a soproni egyetemisták
- 120 fő végzett a Codecool programozóiskolában
- Programozni tanít a jövő iskolája: világelső a magyar Logiscool
- Logikus gondolkodást és csapatmunkát várnak el a cégek a kezdő programozóktól
- Betör a programozóképzések piacára a Budapesti Metropolitan Egyetemen
- Elindult a HelloWorld Online
- Black Cell Akadémia a Z generáció számára
- Budapestre érkezik a Scratch konferencia
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.