Átalakulóban a könyvelőszakma
Az előrejelzések szerint a digitalizáció és a robotika térnyerése jelentősen átalakítja a munkaerőpiacot, melynek jelei már több szakmában érezhetők. A könyvelőszakmával kapcsolatban megoszlanak a vélemények, ezért Magyarország vezető BPO (Business Process Outsourcing) vállalata, a Process Solutions Kft. utánajárt, milyen változásokra számíthatunk a következő időszakban a szakmán belül.
Szalai András, a Process Solutions ügyvezetője és partnere szerint „A változás és a technológiai innováció a természetes evolúció része, hiszen a vállalatoknak lépést kell tartani a folyamatosan fejlődő piaci és technológiai környezettel. A belső és külső motiváció egyaránt jelentős a fejlesztések megvalósítására”.
A könyvelőszakma változásait tekintve elmondható, hogy számos munkafolyamatot érinteni fog az automatizáció, csökkennek az egyszerűbb rutin jellegű feladatokra fordítandó idők, az így felszabaduló kapacitásokat pedig magasabb hozzáadott értékű feladatok végzésére fordíthatják a szakemberek.
A munkahelyek tehát nem fognak megszűnni, a feladatok összetételében viszont jelentősebb változások várhatóak. Az elkövetkező években valószínűleg kevésbé lesz szükség adatrögzítésre vagy riportok, adóbevallások manuális előállítására, ugyanakkor nagyobb szerepet kapnak az ezen folyamatok elemzésével és megfelelő üzleti következtetések levonásával járó feladatok. Ez azt is jelenti, hogy a rendelkezésre álló kapacitásokkal még gyorsabban és szélesebb körben tudjuk majd kielégíteni az ügyfelek igényeit.
A munkavállalóknak érdemes fejleszteniük magukat, akár nemzetközi üzleti ismeretek megszerzésével (pl. ACCA képzés), továbbképzésekkel, akár új szoftverek és programok használatának elsajátításával, melyek az automatizmusok gördülékeny működtetéséhez is szükségesek. A változásokhoz való adaptációhoz elengedhetetlen a szakmához szorosan kapcsolódó IT kompetenciák fejlesztése, egyfajta technológiai attitűd és az innovatív látásmód kialakítása.
Kapacitásmenedzsment – a hatékonyabb munkavégzés eszköze
A technológiai fejlődéssel párhuzamosan a hatékonyság növelése is elvárás a szolgáltatóktól, ami folyamatos kihívást jelent a vállalatoknak, ezért egyre nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a kapacitásmenedzsmentre is. A PS ennek érdekében egy tervezőszoftvert hozott létre, ami gyors és hatékony segítséget jelent a közép-és felsővezetők számára azzal, hogy megmutatja, hol van szabad kapacitás vagy túlterheltség a csapaton belül. Ily módon a szoftver eszköztára lehetőséget biztosít arra, hogy az erőforrásokat optimalizáljuk, szükség esetén átcsoportosítsuk, a mindennapi munkát a lehető legproduktívabban lássuk el, az ügyfeleket pedig maximálisan kiszolgáljuk.
A PS szerint nem szabad félni az automatizációtól, hiszen ezáltal a kollégáknak több kapacitásuk marad a nagyobb kihívást és kreativitást igénylő feladatokat ellátni. A fiatalok pedig nyitottak az újdonságokra, és rengeteg ambícióval rendelkeznek, hogy kiaknázzák az innovációban rejlő lehetőségeket.
Kapcsolódó cikkek
- Nem kell félni az automatizációtól!
- A nagy robot - kobot összecsapás
- Digitális cunami söpör végig a piacokon
- Nyakunkon a GDPR
- Bevételük negyedét veszíthetik el azok a cégek, melyeknek nincs digitális ügyfélszolgálata
- Költséghatékony belső szállítmányozás
- Egy világ van, és az digitalizálódott
- Megosztott jövő: a Dell Technologies bejelentette legújabb kutatásának eredményeit
- “Felhő mesterek” uralhatják a piaci versenyt 2018-tól
- A digitális eszközök használatát ösztönzi a kormány új programja
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
Stratégia megállapodást kötött Magyarország első számú üzleti, gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme, a Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG, hazánk egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cége. Az egyetem és a tanácsadó cég közötti együttműködés három alappilléren nyugszik; ezek az oktatás, a kölcsönös tudásátadás, valamint a tehetséggondozás-, tehetségek utánpótlása.
A Xiaomi bemutatta az alapvető kulcstechnológiákon alapuló fenntartható fejlődési stratégiáját
Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményében résztvevő államok konferenciáján (COP29), mint az év legjelentősebb klímacsúcsán a Xiaomi Corporation (továbbiakban „Xiaomi” vagy a „Csoport”) – a fogyasztói elektronikai termékek és okoseszközök globális, vezető gyártója, amely az Internet of Things („IoT”) platform által összekapcsolt okostelefonokra és okoshardverekre épül – bemutatta a fenntartható fejlődést célzó stratégiáját, amely alapvető kulcstechnológiáin alapul. A vállalat emellett ismertette legújabb szén-dioxid-menedzsmenttel kapcsolatos fejlesztéseit a „Human x Car x Home” okos ökoszisztémájában, ami egy újabb stratégiai lépés a Xiaomi számára a klímakormányzás területén.