Óriási növekedés várható 2024-re az 5G előfizetések számában
Az 5G várhatóan több mint 40 százalékos globális lefedettséget ér el a népesség körében és 1,5 milliárdra nő a fejlett mobil szélessávú előfizetések száma 2024 végére. Ezáltal az 5G a globális bevezetésre szánt mobil technológia leggyorsabban terjedő generációjává válik az Ericsson Mobilitási Jelentésének legújabb kiadása szerint.
Az 5G bevezetésének fő mozgatórugói között említhető a megnövekedett hálózati kapacitás, a gigabájtonkénti költség csökkenése és az új használati esetek követelményei.
Az 5G technológia átvételében várhatón Észak-Amerika és Északkelet-Ázsia fog az élen járni. Észak-Amerikában az 5G előfizetések az előrejelzés szerint 2024 végére a mobil előfizetések 55 százalékát adják. Északkelet-Ázsiában ez a szám várhatóan meghaladja a 43 százalékot.
Nyugat-Európában az 5G előfizetések az előrejelzés szerint 2024 végére a mobil előfizetések mintegy 30 százalékát adják a régióban.
Világszerte az NB-IoT (NarrowBand/keskenysávú IoT, )és Cat-M1 (Category M1) technológiák átvétele áll a mobil IoT kapcsolatok számának növekedése mögött. A 2024-re előrejelzett 4,1 milliárd celluláris IoT kapcsolatból Északkelet-Ázsia várhatóan 2,7 milliárddal részesedik: ez a számadat jól tükrözi a mobil IoT piac ambiciózus jellegét és méretét ebben a régióban.
A használati esetek széles köréből fakadó változatos és folyton alakuló követelmények arra késztetik a szolgáltatókat, hogy az NB-IoT és a Cat-M1 technológiát egyaránt bevezessék a piacaikon.
A mobil adatforgalom 2017 harmadik negyedéve és 2018 harmadik negyedéve között 79 százalékkal nőtt – Kína a növekedés motorja
A mobil adatforgalom 2018 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához képest közel 79 százalékkal nőtt, amely a legmagasabb növekedési adat 2013 óta. Az okostelefononkénti megnövekedett adatforgalom Északkelet-Ázsiában – főleg Kínában – a globális mutatót jelentősen felfelé módosította. A 2017 vége és 2018 vége között elért körülbelül 140 százalékos okostelefononkénti forgalomnövekedésnek köszönhetően a régió 7,3 gigabájtos havi adatforgalommal a második legmagasabb okostelefononkénti adatforgalmat produkálja. Ez nagyságrendben havonta 10 óra HD videó online nézésének felel meg.
Továbbra is Észak-Amerika vezet az okostelefononkénti adatforgalom szempontjából, amely az év végére a várakozások szerint eléri a havi 8,6 gigabájtot: ez havonta 12 órányi HD videó stream megnézésének felel meg.
2018 és 2024 között a teljes mobil adatforgalom várhatóan ötszörösére nő, az 5G hálózatok pedig az előrejelzések szerint az időszak végére a mobil adatforgalom 25 százalékát tudhatják magukénak.
Fredrik Jejdling, ügyvezető alelnök és a hálózatokkal foglalkozó üzleti terület vezetője így nyilatkozott: „Ahogy az 5G megjelenik a piacon, lefedettségének kiépülése és a technológia átvétele az előfizetések szempontjából az előrejelzések szerint gyorsabb lesz, mint az előző generációké. Ugyanakkor a mobil IoT erős növekedése is folytatódik. Olyan mélyreható változásokat élünk meg, amelyek nem csak a fogyasztói piacra lesznek hatással, hanem számos iparágra is.”
A Mobilitási jelentésben cikkek olvashatók a helyhez kötött vezetéknélküli hozzáférésről (fix wireless access) és annak realizálásáról, a megabites szintről gigabájtos értékekre növekedett video streamingről, valamint az okos vezetéknélküli gyártás piacának fejlesztéséről.
Itt olvashajta a teljes Ericsson Mobilitási Jelentést.
Kapcsolódó cikkek
- Tovább folytatódik az ország digitális gazdaságának fejlesztése
- Huszonkét 5G távközlési hálózat kiépítésére szerződött eddig a Huawei
- Az 5G az európai élvonalba röpítheti a magyar gazdaságot
- A kistudósok a jövőjükbe nézhettek be az Ericssonban
- A Vodafone 5G tesztkapcsolaton keresztül közvetített online élő videós tartalmat
- Az Ericsson új fejlesztéseivel gyorsabb és rugalmasabb lesz az 5G bevezetése
- Megerősített hálózattal készül az államalapítás ünnepére a Vodafone
- A telekom bemutatta az első Magyarországi, valós körülmények között létrejött 5G kapcsolatot
- Az Ericsson Mobilitási Jelentésének fő megállapításai
- Díjazták az Ericsson 5G technológiáját
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.